Marszałek Sejmu powołała wiceprezesów NIK

Elżbieta Witek / By Kancelaria Premiera - Zdjęcia do pobrania, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81220929

  

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła dzisiaj akty powołania na stanowiska wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli dla Tadeusza Dziuby i Marka Opioły - poinformowała na Twitterze Kancelaria Sejmu.

Dzisiaj sejmowa komisja ds. kontroli państwowej pozytywnie zarekomendowała Opiołę i Dziubę na stanowiska wiceprezesów NIK. Za pozytywnym zaopiniowaniem wniosku prezesa NIK o powołanie Dziuby na wiceprezesa izby było 8 posłów, przeciw - 4, nikt nie wstrzymał się od głosu. Taki sam wynik głosowania był w przypadku kandydatury Opioły.

Szef NIK Marian Banaś podczas posiedzenia sejmowej komisji powiedział, że powołanie kandydatów to jego inicjatywa. "To jest moja inicjatywa. Zarówno pana Dziubę, jak i pana Opiołę znam bardzo dobrze" - mówił.

Zgodnie z art. 21 ustawy o NIK, wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli, w liczbie 3, powołuje i odwołuje Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek prezesa NIK.

Ponadto - zgodnie z tym samym artykułem ze stanowiskiem wiceprezesa oraz dyrektora generalnego NIK, nie można łączyć mandatu posła, senatora, posła do Parlamentu Europejskiego lub radnego.

Marek Opioła jest posłem PiS IX kadencji, a mandat poselski sprawował także w Sejmie V, VI, VII i VIII kadencji. Był m.in. szefem sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. 1 lipca 2019 r. zrezygnował z funkcji przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych po ujawnieniu, że w swoim spocie wyborczym wykorzystał policyjny śmigłowiec Black Hawk. Opioła ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego przy Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW. Od 1997 do 2002 r. pracował jako referent w jednostce wojskowej.

Tadeusz Dziuba był posłem sejmu kontraktowego w latach 1989-1991 oraz posłem Sejmu VII i VIII kadencji, a w latach 2005–2007 pełnił funkcję wojewody wielkopolskiego.

W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu i do 1993 r. pracował na tej uczelni. W 1980 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 1993–2000 był wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu, w latach 2000–2001 był wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK, a w latach 2001–2005 ponownie pełnił funkcję wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Karnawał w Wenecji odwołany. Przedstawiciel władz: musimy podjąć drastyczne kroki

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/nouveaumonde34

  

Niektóre "drastyczne kroki" w związku z szerzeniem się koronawirusa mogą dotknąć trwającego karnawału w Wenecji- taką hipotezę przedstawił szef władz włoskiego regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia. W regionie tym stwierdzono 25 przypadków, w tym dwa w Wenecji. W związku z szerzeniem się przypadków koronawirusa ostatecznie odwołane zostały wszystkie imprezy karnawału w Wenecji.

"Musimy podjąć drastyczne kroki, pracujemy od wczoraj nad rozporządzeniem w związku z obecnością koronawirusa"

- oświadczył w niedzielę Zaia. Zapowiedział rychłe przedstawienie planu władz regionalnych.

Karnawał w Wenecji trwa od dwóch tygodni. Media odnotowały, że na placu Świętego Marka podczas niedzielnych ceremonii zgromadziło się 20 tysięcy osób, czyli mniej niż zwykle.

W związku z szerzeniem się przypadków koronawirusa ostatecznie odwołane zostały wszystkie imprezy karnawału w Wenecji. Rozporządzenie wydano w porozumieniu z ministrem zdrowia Włoch Roberto Speranzą.

W całym regionie Wenecja Euganejska odwołano wszelkie masowe imprezy.

Karnawał w Wenecji miał trwać do wtorkowej nocy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts