Węgry chcą za pięć lat wysłać człowieka w kosmos. Ponadto planują umieścić na orbicie satelitę

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/qimono

  

Węgry chcą wysłać w kosmos astronautę w 2024 roku – zapowiedział dzisiaj węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto na konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej w Sewilli.

- Przemysł kosmiczny będzie w przyszłości jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Dla Węgier to nowa szansa rozwoju i przebicia się, a jej centralnym elementem jest wyszkolenie i wysłanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną drugiego węgierskiego astronauty, co uważamy za realnie wykonalne w 2024 r. we współpracy z rosyjskim Roskosmosem

 – oznajmił Szijjarto. Jego wypowiedź zacytowała agencja MTI.

Minister poinformował, że w tym tygodniu zostaną wystrzelone z Nowej Zelandii drugi i trzeci satelita w historii węgierskiego przemysłu kosmicznego, a ich zadaniem będzie mierzenie w wyższych warstwach atmosfery smogu elektromagnetycznego pochodzącego ze źródeł wytworzonych przez człowieka.

Wśród innych celów Węgier Szijjarto wymienił umieszczenie na orbicie okołoziemskiej w 2024 r. samodzielnego satelity węgierskiego, a także dostarczenie we współpracy z Rosją w tym samym roku węgierskich urządzeń naukowych i pomiarowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W stadium przygotowawczym znajduje się też misja dotycząca pogody w kosmosie, w ramach której Węgry zbudują flotę mikrosatelitów - dodał.

Minister zaznaczył, że ponowny udział w wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej do pokojowych celów stanowi jeden z nowych kierunków polityki zagranicznej i gospodarczej Węgier.

- Niestety do tej pory Węgry nie liczyły się w tej branży, mimo że węgierskie przedsiębiorstwa i uczelnie zgromadziły bardzo poważny potencjał, wiedzę fachową oraz technologię w tej dziedzinie

 – powiedział dodając, że właśnie w oparciu o te zdobycze Budapeszt chce teraz osiągnąć zmianę.

Podkreślił również, że od 1 stycznia przyszłego roku będzie na Węgrzech działać narodowy fundusz badań kosmicznych.

Szijjarto przypomniał, że w 2020 roku Węgry będą obchodzić 40. rocznicę pierwszego lotu Węgra w kosmos. Z tej okazji zapowiedział zorganizowanie w Budapeszcie konferencji dotyczącej badań kosmicznych.

Pierwszym kosmonautą węgierskim był Bertalan Farkas, który wyleciał w kosmos 26 maja 1980 r. i po doleceniu do stacji orbitalnej Salut-6 wrócił na Ziemię 3 czerwca tego samego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Błaszczak zapewnia: wojsko jest przygotowane by nieść pomoc w sytuacji zagrożenia koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/RyanMcGuire/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Wojsko jest przygotowane do tego, żeby nieść pomoc i reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem - zapewnił dziś szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że szpitale i transport wojskowy pozostają w gotowości.

[polecam:https://niezalezna.pl/312875-premier-ma-do-dyspozycji-200-mln-zl-na-walke-z-koronawirusem]

Minister Błaszczak pytany w radiowej Jedynce czy Polacy mają powody do obaw w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem zapewnił, że administracja państwowa jest przygotowana do tego, by udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia wirusem. Minister podkreślił, że wojsko polskie też jest dobrze przygotowane do tego, żeby nieść pomoc.

"Medyczne służby wojskowe są gotowe żeby nieść pomoc, żeby reagować w sytuacji zagrożenia. Wojsko jest przygotowane; wojsko dysponuje 14 szpitalami na terenie całego kraju. Przygotowany jest też transport wojskowy"

- zapewnił Błaszczak.

Minister zwrócił też uwagę, że kwestia wirusa jest obecna w kampanii wyborczej. "Mamy kampanię wyborczą i są tacy, którzy próbują wykorzystać do walki wyborczej właśnie to wszystko, co dzieje się w sprawie wirusa" - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/312874-odwolanie-imprez-masowych-mozliwe-dworczyk-wladze-beda-postepowaly-zgodnie-z-rozwojem-sytuacji]

Według rządu Polska jest przygotowana na zarządzanie kryzysowe i sytuacje awaryjne m.in. przez zabezpieczenie odpowiedniego sprzętu oraz profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że koronawirus dotrze do Polski, jednak - jak zapewnił - służby są w gotowości do przeciwdziałania epidemii.

We wtorek - jak informował wiceminister infrastruktury Marcin Horała - wprowadzono na wszystkich lotniskach procedury kontroli osób powracających z krajów zagrożonych koronawirusem, w tym z Chin i północnych Włoch. Procedury dotyczą m.in. pomiaru temperatury, a osoby ze wskazaniami podejrzenia zarażenia się koronawirusem są kierowane na badania lekarskie.

[polecam:https://niezalezna.pl/313011-chiny-ponad-400-nowych-przypadkow-koronawirusa]

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts