Znany szpital zniknie z mapy stolicy? "Jesteśmy oburzeni" - piszą do Trzaskowskiego pacjenci

Szpital Czerniakowski / By CLI - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10106329

  

"Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni tym faktem!" - piszą w liście do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego pacjenci i pracownicy Szpitala Czerniakowskiego. W czwartek radni m.st. Warszawy zadecydować mają o likwidacji istniejącej od 60 lat samodzielnej placówki i włączeniu jej do spółki "Szpital Solec".

W czwartek radni zagłosują w sprawie uchwały dotyczącej przejęcia spółki Szpital Czerniakowski przez spółkę Szpital Solec, w ten sposób - jak czytamy w treści dokumentu - "że majątek spółki Szpital Czerniakowski sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zostanie przeniesiony na spółkę Szpital Solec sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w zamian za udziały, które m.st. Warszawa obejmie w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Szpital Solec sp. z o.o.".

W uzasadnieniu czytamy, że "planowane połączenie stanowi kontynuację dotychczasowych działań zmierzających do poprawy efektywności gospodarczej jednoosobowych spółek leczniczych m.st. Warszawy, w tym w zakresie koordynacji świadczeń zdrowotnych oraz wykorzystania potencjału osobowego i infrastruktury".

Pracownicy Szpitala Czerniakowskiego obawiają się grożby cięć zatrudnienia lub obniżki wynagrodzeń. Nie wiadomo również, czy w szpitalu powstaną nowe miejsca dla pacjentów.

Nikt z nami nie rozmawiał, a zostały podjęte działania. To jest najbardziej bulwersujące, bo można było w drodze konsensusu coś wypracować 

- mówi w rozmowie z Niezalezna.pl Longina Kaczmarska, I Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na terenie Szpitala Czerniakowskiego.

W rozmowach o "nowym szpitalu" miały być dodatkowe miejsca, a teraz ma być przejęcie. Trudno powiedzieć, czy zostanie personel, który jest niepewny swojej przyszłości. Nie wiadomo, co teraz będzie 

- dodała Kaczmarska. 

Pracownicy szpitala, pacjenci oraz mieszkańcy Mokotowa skierowali w tej sprawie apel do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni tym faktem! Panie Prezydencie, nikt nie konsultował ani nie informował nas o likwidacji naszego szpitala. Pan Wiceprezydent Paweł Rabiej na spotkaniu zorganizowanym z załogą szpitala w sierpniu br. zapewniał nas o tym, że jesteśmy bezpieczni a szpital będzie kontynuował swoją działalność, tymczasem bez uprzedzenia i żadnej informacji ze strony miasta odkryliśmy, że zaplanował Pan głosowanie na najbliższy czwartek

- czytamy w treści apelu.

Nie zgadzamy się z uzasadnieniem wskazanym w projekcie uchwały. Uważamy, że szpital z tradycjami, dużo większy i wykonujący świadczenia na o wiele wyższym poziomie nie może zostać przejęty przez podmiot leczniczy o najniższym stopniu referencyjności. Zespół pracowników szpitala w pełni ufa obecnemu zarządowi oraz dyrekcji. Nie wiemy, jakie plany wobec pracowników będzie miał nowy zarząd

- piszą autorzy apelu.

We wspomniany uzasadnieniu uchwały czytamy, że powodem likwidacji spółki zarządzającej Szpitalem Czerniakowskim mają być m.in. wyższy poziom przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i wyższy poziom kosztów ogółem, w przeliczeniu na łóżko, w porównaniu do szpitala na Solcu. Można się zatem spodziewać, że w zarządzanej przez Szpital Solec sp. z o.o. jednostce wynagrodzenia będą obniżone. Ratusz informuje przecież, że przejęcie "stworzy realne podstawy do istotnej poprawy efektywności działania i poprawy wyników finansowych".

Szpital Czerniakowski w Warszawie rocznie hospitalizuje około 28 tysięcy pacjentów.

"Szpital Czerniakowski funkcjonuje w Warszawie nieprzerwanie od 60 lat. W tym czasie personel szpitala ogromnym nakładem pracy, zaangażowaniem i poświęceniem dokładał wszelkich starań, aby rozwijać tę placówkę. Stopniowo budowaliśmy znaczenie naszego szpitala dla mieszkańców Warszawy. Zaufaniem darzy nas wielu pacjentów, czego niezwykle budujące dowody odbieramy na co dzień"

- czytamy w liście związkowców ze Szpitala Czerniakowskiego do prezydenta Trzaskowskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Półtoraroczne dziecko z koronawirusem!

/ skalekar1992

  

W obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy 18-miesięczne dziecko, u którego zdiagnozowano Covid-19, znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Dzieci w wieku 0-10 lat stanowią ok. 5 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem na Ukrainie - podało Centrum Zdrowia Publicznego.

Ogółem, jak poinformował tarnopolski sztab ds. walki z koronawiruse, w szpitalu dziecięcym w Tarnopolu przebywa siedmioro pacjentów, u których potwierdzono zakażenie: półtoraroczne dziecko i jego mama, 11-letnie dziecko i jego mama oraz dzieci w wieku 13 i 14 lat wraz z mamą.

Ukraińskie Centrum Zdrowia Publicznego przekazało we wtorek, że 63,5 proc. osób, u których w kraju zdiagnozowano infekcję, jest w grupie wiekowej 30-60 lat.

Ok. 5 proc. zakażony wszystkich zachorowań na Covid-19 w tym kraju stwierdzono u dzieci w wieku 0-10 lat, a ok. 4 proc. u nastolatków (od 10 do 20 lat). 11 proc. chorych to osoby w wieku 20-30 lat.

Ok. 20, 21 i 22 proc. to kolejno osoby w grupach wiekowych 30-40, 40-50 i 50-60 lat. Ok. 13 proc. zakażonych to ludzie w przedziale między 60. a 70. rokiem życia.

Najmniejszy odsetek zakażonych stanowią osoby mające powyżej 70 lat.

Na Ukrainie potwierdzono do tej pory 549 przypadków zakażenia koronawirusem. 13 chorych zmarło, a osiem uznano za wyleczone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts