Wszystko zaczęło się od zamieszczonego wczoraj na Twitterze posta użytkownika o nicku Antiselfist. Było to - mające "na oko" kilkadziesiąt lat - zdjęcie młodej kobiety w drucianych okularach.

"Wszyscy atakujecie Panią Profesor Pawłowicz, że taka sztywna konserwatywna baba, że pewnie całe życie smutne i inne kłamstwa tego typu. Dlatego wrzucam wam zdjęcie Pani Krystyny z czasów polowych imprez studenckich wydziału prawa UW w czasach PRL".
- napisał Antiselfist.

Post zebrał na Twitterze blisko 2 tysiące polubień, jednak okazało się, że dziewczyna ze zdjęcia to wcale nie Krystyna Pawłowicz. Napisała o tym sama była poseł, a obecnie kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego. Jak sama zauważyła, nie zgadzało się zdecydowanie zbyt wiele szczegółów.

"To nie jestem ja. Nigdy na takich spędach nie bywałam, a gł[ównie]. na stadionach sport[owch]. Nigdy nie paliłam papierosów, okulary noszę dopiero od kilkunastu lat. Ten wyzywający styl też nie mój. Włosy też mi się nie falowały. A J.Hendrixa i Janis Joplin słuchałam. I rysowałam. I zbierałam znaczki (...) i nigdy nie miałam złamanej lewej ręki i gipsu nie nosiłam"

- napisała pod postem Krystyna Pawłowicz.

Pod wpisem Antiseflista pojawiło się wiele komentarzy, wskazujących na pochodzenie użytej przez niego fotografii.

Zdjęcie młodej kobiety wcześniej pojawiło się w serwisie boredpanda.com w artykule poświęconym "spoko rodzicom". Zostało ono oznaczone numerem 12. i podpisane: "Moja mama, 15 lat, paląca ze złamanym ramieniem na koncercie Allman Brothers. Watkins Glen, 73" (oryginalny podpis w języku angielskim).

W 1973 r. w Watkins Glen w stanie Nowy Jork w USA odbył się muzyczny rockowy festiwal The Summer Jam at Watkins Glen i rzeczywiście zagrali na nim The Allman Brothers Band.

Wcześniej zdjęcie dziewczyny z koncertu, z takim samym podpisem, znalazło się w serwisie reddit.com, gdzie zamieścił je użytkownik o nicku TheCKBandit.

Wracając na krajowe podwórko - Krystyna Pawłowicz postanowiła jednak zamieścić w sieci zdjęcie z przeszłości - na którym znajduje się właśnie ona.