Szczecin: psychologiczny kryminał o kobietach

  

Psychologiczny kryminał o zawiłej relacji dwóch kobiet pojawi się na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie. Prapremiera sztuki "Kontrapunkt" Rubi Birden odbędzie się w sobotę.

Spektakl jest opowieścią o dwóch kobietach, które łączy mężczyzna. Dla jednej z nich jest on ojcem, dla drugiej – miłością życia.

Przedstawienie realizują aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie Małgorzata Iwańska i jej była uczennica Joanna Wiśniewska, obecnie aktorka łódzkiego Teatru Lalek Arlekin.

"To sztuka o życiu, ale i o teatrze. Pełna zaskakujących zwrotów akcji; zaskakujące jest też samo zakończenie" – powiedziała Małgorzata Iwańska, odtwórczyni roli Marii. Podkreśliła, że najważniejsza w sztuce jest relacja między kobietami – obie, starsza i młodsza, "przyciągają się, odpychają, kochają i nienawidzą; mają do siebie pretensje, a zarazem są sobie bardzo potrzebne". Zaznaczyła, że spektakl jest grą także z widzem, który "ma być kibicem w tej grze".

Tajemnicza jest także postać młodszej kobiety, Julii. "To dziewczyna, która przychodzi w konkretnym celu, ale musi ten cel ukrywać, bo gdyby powiedziała o nim śmiało i otwarcie, ległby w gruzach cały jej plan" – powiedziała odtwórczyni tej roli Joanna Wiśniewska.

Obie artystki podkreśliły, że sztuka pokazuje emocjonalność kobiet, jej znaczenie i potrzebę wyrażania uczuć. Zaznaczyły, że chciałyby, aby widzowie nie tylko dobrze się bawili i pozwalali się zaskakiwać, ale także, aby po spektaklu zechcieli zadać sobie pytanie, od kogo zależy ich los.

- Ludzie wpływają nawzajem na siebie. Chciałabym, aby pojawiło się pytanie "czy mam prawo kogoś oskarżać o niepowodzenia w swoim życiu?" – powiedziała Małgorzata Iwańska.

Sztukę reżyseruje aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie Arkadiusz Buszko. Za scenografię i projekcje multimedialne odpowiada Kinga Dalska, a za muzykę Piotr Klimek.

Prapremiera "Kontrapunktu" odbędzie się na Małej Scenie Teatru Polskiego w sobotę o godz. 19.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Rosjanie przeciw nowej konstytucji. Pikiety w Moskwie

Widok na Moskwę / Vitaliy V [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

  

W Moskwie w pobliżu budynku administracji prezydenckiej odbyły się w sobotę pikiety przeciwko zaproponowanym przez prezydenta Rosji Władimira Putina zmianom w konstytucji - poinformowała niezależna telewizja Dożd.

Policja zatrzymała kobietę, która zaatakowała jedną z pikietujących, niszcząc trzymany przez nią plakat. Według telewizji Dożd zatrzymana to aktywistka z prokremlowskiego ugrupowania SERB.

Dziennikarz telewizji Dożd twierdzi, że przed budynek administracji przyszła dwójka działaczy tej organizacji, którzy zaczęli "prowokować" pikietujących i "wszczęli bójkę".

Po zatrzymaniu jednej z aktywistek SERB policja spisała dane niektórych pikietujących i sfotografowała ich plakaty - informuje Dożd na swojej stronie internetowej.

Wśród uczestników pikiet był dziennikarz i lokalny deputowany Ilja Azar. "20 lat Putina: kłamstwo, bieda, wojna, represje, sankcje. Nie chcemy już wstawać z kolan. Nie jest nam potrzebny ojciec narodu (...)" - głosił napis na trzymanym przez niego plakacie.

Putin dokonał przewrotu konstytucyjnego, przy pomocy którego ostatecznie uzurpuje władzę i będzie rządzić Rosją, dopóki śmierć nas nie rozłączy

 - napisał dziennikarz na Facebooku.

Rosyjska redakcja Detsche Welle zwraca uwagę, że pikiet przeciwko reformie konstytucji nie poparł jeden z liderów rosyjskiej antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny. Polityk napisał na Twitterze, że "Konstytucja Federacji Rosyjskiej jest odrażająca. Jest w niej ustanowiony mechanizm uzurpacji władzy. Bazując na tej konstytucji wszystko nam odebrano - od wyborów do emerytur - i dalej chcą odbierać. Nie należy jej bronić".

DW informuje także, że władze Moskwy zgodziły się na akcję przeciwko reformie konstytucji 1 lutego; ma w niej wziąć udział 10 tys. ludzi.

Dożd informuje, że w piątek zatrzymano pikietującą w ramach "bezterminowego protestu" przeciw reformie konstytucji przed budynkiem Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu. Przed zatrzymaniem jej plakat również został zniszczony przez członka ruchu SERB - podał Dożd.

W środę w orędziu do parlamentu prezydent Putin zaproponował wprowadzenie zmian do obecnej konstytucji. Wśród tych propozycji jest wzmocnienie statusu Rady Państwowej - organu doradczego złożonego z szefów regionów, ograniczenie liczby kadencji prezydenckich do dwóch, nadanie niższej izbie parlamentu prawa do zatwierdzania kandydatury premiera.

Krótko po orędziu poinformowano o podaniu się do dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa i jego rządu. Nowym premierem został Michaił Miszustin, dotychczasowy szef Federalnej Służby Podatkowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts