Kobiety z okresu Powstań Śląskich – w memach na wystawie

30 kobiet, żyjących i działających na terenie dzisiejszego województwa śląskiego w okresie Powstań Śląskich (1919-21) przedstawiono na wystawie w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Ich postaci w formie memów przedstawiła Marta Frej. Wystawę według koncepcji dr Małgorzaty Tkacz-Janik przygotował Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Autorzy potraktowali działalność kobiet szeroko, przypominając te aktywne społecznie, zaangażowane w pracę na rzecz różnych lokalnych grup - dzieci i młodzieży, kobiet, osób chorych, biednych, rannych i bezdomnych, jak choćby weterani powstań, czy osoby wykluczone narodowościowo – a jednocześnie w wyjątkowy sposób związane z powstaniami oraz akcją plebiscytową.

muzeumpowstanslaskich.pl

Wielkoformatowa wystawa stanie się teraz pretekstem do lekcji i gier edukacyjnych, mobilnych wystaw, spacerów lub wieczornic historycznych. Oznacza to, że z biegiem czasu, podczas kolejnych wystaw, lekcji lub spotkań 30 kobiet z przeszłości zostanie zestawionych z 30 kobietami współczesnymi, które sto lat później działają równie aktywnie, jak ich poprzedniczki, uczestniczą w tworzeniu historii Śląska. W ten sposób 30 postaci z przeszłości zacznie "sąsiadować" z 30 postaciami z teraźniejszości. Zestawienie to pozwoli pokazać zmiany, ale i podobieństwa w życiu tych kobiet.

Wystawę w Muzeum Powstań Śląskich będzie można oglądać do 7 grudnia 2019 r., a następnie od 7 stycznia do 31 lipca 2020 r. W przyszłym roku planowana jest prezentacja wystawy w tych miejscach w województwie śląskim, gdzie działały historyczne bohaterki. Planowana jest także wystawa w Senacie RP w Warszawie oraz poza granicami Polski.

 

 Źródło: pap.pl

 

#Muzeum Powstań Ślaskich #wystawa #Powstania Ślaskie #niepodległość #kobiety

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo