Tina Turner (wł. Anna Mae Bullock) przyszła na świat 26 listopada 1939 w USA (obecnie jest obywatelką Szwajcarii). Zasłynęła przede wszystkim jako wokalistka soulowa i rockowa, a także autorka tekstów, choreografka, tancerka, muzyczka, aktorka, producentka i... pisarka. Początki jej kariery datuje się na lata 1959-1960, kiedy występowała w zespole założonym wraz z mężem   Ikiem Turnerem  (duet supportował m.in. The Rolling Stones w 1969 roku). Jednak to jej solowy piąty album wydany w 1983 ("Private Dancer") stał się przepustką do światowej sławy. 

Obecnie szacuje się, że Tina Turner mogła sprzedać ponad 180 milionów płyt, co czyni ją rockową artystką z największą liczbą sprzedanych albumów i singli w dziejach, a niektóre źródła podają nawet 200 milionów sprzedanych płyt. 

"Babcia Tina", jak czule mówią o niej fani, jest laureatką siedemdziesięciu prestiżowych nagród spośród stu nominacji, w tym aż ośmiu nagród Grammy, co czyni ją najczęściej nagradzaną artystką rock and rollową w historii przemysłu fonograficznego. Ponadto została wprowadzona do Grammy Hall of Fame. W 1986 roku otrzymała swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame. Odznaczono ją także Orderem Sztuki i Literatury we Francji, a w 2010 roku została uznana przez czasopismo „Rolling Stone” za jedną ze 100 najwybitniejszych artystów wszech czasów (63. miejsce w zestawieniu).