Szłapka ledwie dobę jest szefem Nowoczesnej. „Wiek emerytalny w górę, liberalizacja aborcji”

/ Facebook/@Adam_Szłapka

  

Nowo wybrany przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka nie owija w bawełnę. Pytany o kontrowersyjną kwestię wieku emerytalnego, bez wahania odparł: „należy go podnieść”. Przyznał również, że jest za liberalizacją prawa aborcyjnego oraz zalegalizowaniem związków partnerskich.

- Nieunikniona jest bardzo poważna dyskusja o systemie emerytalnym w Polsce - powiedział Szłapka dziś w RMF FM. Przyznał, że popiera pomysł podniesienia wieku emerytalnego. Jak ocenił, dyskusja o podniesieniu wieku emerytalnego czeka nas jeszcze w tej kadencji Sejmu, "za kadencji PiS".

Podkreślił, że podniesienie wieku emerytalnego musi się wiązać z wprowadzeniem rozwiązań zachęcających Polaków do dłuższej obecności na rynku pracy, ale jednocześnie, żeby to rozwiązanie dawało im możliwość wyboru. Jego zdaniem, nieprzedłużenie okresu pracy spowoduje, że Polacy będą mieli głodowe emerytury.

Pytany czy ktoś w Koalicji Obywatelskiej poparłby takie rozwiązanie, wymienił polityka PO Bogdana Zdrojewskiego.

Odnosząc się do 13. Emerytury wskazał, że Nowoczesna nie zapisze takiego rozwiązania w nowym programie, który - jak mówił - powinien być gotowy w pierwszym kwartale nowego roku. Na pytanie dlaczego nie, skoro takie rozwiązanie jest zapisane w programie Koalicji Obywatelskiej, odpowiedział:

- 13-ta emerytura powinna być powiązana z długością pracy. Ludzie powinni mieć jak najwięcej zachęt, aby jak najdłużej pozostawać na rynku pracy.

Nowy szef Nowoczesnej zapowiedział też, że jego partia będzie współpracować z Lewicą przy składaniu projektów ustaw o świeckim państwie i o aborcji. Przyznał, że sam zagłosowałby za liberalizacją prawa aborcyjnego. Dopytywany o konkretne rozwiązania proponowane przez Lewicę, stwierdził, że przed ich poparciem chciałby zobaczyć projekt.

- Na pewno nie można zaostrzyć prawa aborcyjnego. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś z Koalicji Obywatelskiej zagłosował z zaostrzeniem (...) Dobre projekty liberalizujące prawo aborcyjne powinny być rozważane

- ocenił Szłapka.

Poinformował też, że Nowoczesna ma przygotowany projekt ustawy o związkach partnerskich.

- Będziemy przekonywać innych posłów w KO, żeby taki projekt złożyć i mam nadzieję, że przynajmniej 15 posłów uda się przekonać

- zaznaczył. Jak dodał, w projekcie zdefiniowane są związki partnerskie, ale też zapisane rozwiązania dotyczące wspólnego rozliczania się z podatków, możliwość dziedziczenia i "kwestie lekarskie".
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, RMF FM

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja testuje nową broń! Pocisk hipersoniczny ma być nieosiągalny dla systemów obrony

/ mil.ru

  

W Rosji przetestowano hipersoniczny pocisk przeciwokrętowy Cyrkon, po raz pierwszy wystrzeliwując go z okrętu; próba odbyła się pod koniec stycznia br. na Morzu Barentsa – ujawniają agencji TASS źródła w Północno-Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji.

Rozmówcy agencji powiedzieli, że pocisk wystrzelony został z fregaty Admirał Gorszkow z Morza Barentsa do celu naziemnego na poligonie na północnym Uralu. Zasięg lotu pocisku przekroczył 500 km.

Cyrkon jest hipersonicznym pociskiem manewrującym. Prezydent Władimir Putin wymieniał go wśród perspektywnicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia, określając jego prędkość na ok. 9 machów, a zasięg na ponad 1000 km. Cyrkon wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych) będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Według mediów rosyjskich pocisk jest testowany od 2011 roku.

Eksperci wojskowi w komentarzach prasowych sugerowali, że Cyrkon stanie się jednym z narzędzi „powstrzymywania”, po które Rosja może sięgnąć, jeśli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie.

Ekspert wojskowy Wsiewołod Chmyrow mówił w zeszłym roku agencji RIA Nowosti, że Rosja mogłaby rozmieścić Cyrkony na swoich okrętach podwodnych znajdujących się w zachodniej części Atlantyku i wschodniej części Oceanu Spokojnego.

Komentatorzy zwracają także uwagę, że pocisk ma być praktycznie nieosiągalny dla systemów obrony przeciwrakietowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts