Szłapka ledwie dobę jest szefem Nowoczesnej. „Wiek emerytalny w górę, liberalizacja aborcji”

Nowo wybrany przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka nie owija w bawełnę. Pytany o kontrowersyjną kwestię wieku emerytalnego, bez wahania odparł: „należy go podnieść”. Przyznał również, że jest za liberalizacją prawa aborcyjnego oraz zalegalizowaniem związków partnerskich.

Facebook/@Adam_Szłapka

- Nieunikniona jest bardzo poważna dyskusja o systemie emerytalnym w Polsce - powiedział Szłapka dziś w RMF FM. Przyznał, że popiera pomysł podniesienia wieku emerytalnego. Jak ocenił, dyskusja o podniesieniu wieku emerytalnego czeka nas jeszcze w tej kadencji Sejmu, "za kadencji PiS".

Podkreślił, że podniesienie wieku emerytalnego musi się wiązać z wprowadzeniem rozwiązań zachęcających Polaków do dłuższej obecności na rynku pracy, ale jednocześnie, żeby to rozwiązanie dawało im możliwość wyboru. Jego zdaniem, nieprzedłużenie okresu pracy spowoduje, że Polacy będą mieli głodowe emerytury.

Pytany czy ktoś w Koalicji Obywatelskiej poparłby takie rozwiązanie, wymienił polityka PO Bogdana Zdrojewskiego.

Odnosząc się do 13. Emerytury wskazał, że Nowoczesna nie zapisze takiego rozwiązania w nowym programie, który - jak mówił - powinien być gotowy w pierwszym kwartale nowego roku. Na pytanie dlaczego nie, skoro takie rozwiązanie jest zapisane w programie Koalicji Obywatelskiej, odpowiedział:

- 13-ta emerytura powinna być powiązana z długością pracy. Ludzie powinni mieć jak najwięcej zachęt, aby jak najdłużej pozostawać na rynku pracy.

Nowy szef Nowoczesnej zapowiedział też, że jego partia będzie współpracować z Lewicą przy składaniu projektów ustaw o świeckim państwie i o aborcji. Przyznał, że sam zagłosowałby za liberalizacją prawa aborcyjnego. Dopytywany o konkretne rozwiązania proponowane przez Lewicę, stwierdził, że przed ich poparciem chciałby zobaczyć projekt.

- Na pewno nie można zaostrzyć prawa aborcyjnego. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś z Koalicji Obywatelskiej zagłosował z zaostrzeniem (...) Dobre projekty liberalizujące prawo aborcyjne powinny być rozważane

- ocenił Szłapka.

Poinformował też, że Nowoczesna ma przygotowany projekt ustawy o związkach partnerskich.

- Będziemy przekonywać innych posłów w KO, żeby taki projekt złożyć i mam nadzieję, że przynajmniej 15 posłów uda się przekonać

- zaznaczył. Jak dodał, w projekcie zdefiniowane są związki partnerskie, ale też zapisane rozwiązania dotyczące wspólnego rozliczania się z podatków, możliwość dziedziczenia i "kwestie lekarskie".
 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl, RMF FM

#Adam Szłapka #Nowoczesna #wiek emerytalny #prawo aborcyjne #związki partnerskie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo