Wrocławscy studenci nagrodzeni w USA

/ Tomasz Lewandowski [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Opracowany przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu filtr mikrobiologiczny oczyszczający powietrze z metali ciężkich został doceniony w rozgrywanym w Bostonie konkursie IGEM. Drużyna z wrocławskiej uczelni znalazła się wśród zespołów nagrodzonych brązowym medalem.

IGEM (International Genetically Engineered Machine) to międzynarodowy konkurs organizowany przez Massachusetts Institute of Technology. Ideą konkursu jest zaprezentowanie przez studentów nowatorskich projektów, w których wykorzystywane są narzędzia, jakimi dysponuje nowoczesna biologia syntetyczna.

W tym roku wzięło w nim udział 340 zespołów badawczych z całego świata. Studenci z UPWr byli jedynym zespołem z Polski. Znaleźli się wśród drużyn, którym przyznano w konkursie brązowy medal.

Nagrodzony na konkursie projekt wrocławskich studentów to filtr biologiczny oparty o modyfikowane drożdże – przekazała rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Jolanta Cianciara.

W opracowaniu filtrów studenci wykorzystali dzikie szczepy drożdży Y. Lipolytica, które powszechnie stosowane są w przemyśle. Filtry pochłaniające z powietrza metale ciężkie zmieniają kolor na czerwony oraz wydzielają brzoskwiniowy zapach – dodała rzeczniczka.

Cianciara podkreśliła, że studenci pracujący pod opieką prof. Zbigniewa Lazara stworzyli już prototyp czujnika metali ciężkich, który może być stosowany w mieszkaniach. „Teraz ich projekt wchodzi w fazę tworzenia filtru, który wyłapie z powietrza i zneutralizuje szkodliwe substancje” - dodała.

Drużyna z Polski składała się z dziesięciu osób; to studenci trzech kół naukowych - SKN Biotechnologów, SKN OrgChem i SKN Bioinformatyków. W drużynie znaleźli się: Klaudia Bukowiec, Patryk Józefiak, Sylwia Kawalec, Kamila Liman (liderka zespołu i koordynatorka starań o dofinansowanie udziału w konkursie w Bostonie), Jagoda Pierścińska, Dawid Słomian, Patrycja Sokalska, Patryk Surmacz, Agata Rot, Kamil Wakar. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Im bliżej świąt, tym trudniej zostać w domu. Hiszpanie mają problem z dyscypliną!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Im bliżej Świąt Wielkanocnych, tym częściej mieszkańcy Hiszpanii łamią obowiązującą w kraju kwarantannę wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa. Tylko w pierwszych sześciu dniach kwietnia służby wystawiły 107 tysięcy mandatów i zatrzymały prawie 1000 osób.

Z danych opublikowanych we dziś przez MSW Hiszpanii wynika, że od 1 kwietnia liczba mandatów zwiększyła się z 270 tysięcy do ponad 377 tysięcy, a grono osób zatrzymanych za łamanie przepisów o stanie zagrożenia wzrosło z 2311 do 3267.

Jak poinformował szef MSW Fernando Grande-Marlaska, na kilka dni przed Świętami, podczas których bardzo powszechnym zwyczajem jest wyjazd Hiszpanów na urlop, służby nasiliły kontrole drogowe. “Tylko podczas minionego weekendu udało nam się ograniczyć ruch turystyczny na drogach o 93 procent” - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/321483-koronawirus-francuski-problem-z-dyscyplina]

Z danych MSW wynika, że przed Świętami przestrzegania obowiązkowej kwarantanny pilnuje w Hiszpanii ponad 140 tysięcy żandarmów, funkcjonariuszy policji krajowej oraz policjantów z regionalnych formacji. Resort szacuje, że ponad 80 procent wszystkich podejmowanych przez nich interwencji dotyczy obecnie łamania przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego.

Obowiązujący od połowy marca stan zagrożenia nakazuje mieszkańcom Hiszpanii pozostanie w domach z wyjątkiem udania się do pracy niezbędnej dla funkcjonowania państwa, na zakupy lub do banku.

[polecam:https://niezalezna.pl/321258-ponad-sto-razy-zlamano-zakaz-wejscia-do-lasu-ci-ktorzy-przyjechali-autem-dostali-mandaty]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts