Wrocławscy studenci nagrodzeni w USA

Opracowany przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu filtr mikrobiologiczny oczyszczający powietrze z metali ciężkich został doceniony w rozgrywanym w Bostonie konkursie IGEM. Drużyna z wrocławskiej uczelni znalazła się wśród zespołów nagrodzonych brązowym medalem.

Tomasz Lewandowski [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

IGEM (International Genetically Engineered Machine) to międzynarodowy konkurs organizowany przez Massachusetts Institute of Technology. Ideą konkursu jest zaprezentowanie przez studentów nowatorskich projektów, w których wykorzystywane są narzędzia, jakimi dysponuje nowoczesna biologia syntetyczna.

W tym roku wzięło w nim udział 340 zespołów badawczych z całego świata. Studenci z UPWr byli jedynym zespołem z Polski. Znaleźli się wśród drużyn, którym przyznano w konkursie brązowy medal.

Nagrodzony na konkursie projekt wrocławskich studentów to filtr biologiczny oparty o modyfikowane drożdże – przekazała rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Jolanta Cianciara.

W opracowaniu filtrów studenci wykorzystali dzikie szczepy drożdży Y. Lipolytica, które powszechnie stosowane są w przemyśle. Filtry pochłaniające z powietrza metale ciężkie zmieniają kolor na czerwony oraz wydzielają brzoskwiniowy zapach – dodała rzeczniczka.

Cianciara podkreśliła, że studenci pracujący pod opieką prof. Zbigniewa Lazara stworzyli już prototyp czujnika metali ciężkich, który może być stosowany w mieszkaniach. „Teraz ich projekt wchodzi w fazę tworzenia filtru, który wyłapie z powietrza i zneutralizuje szkodliwe substancje” - dodała.

Drużyna z Polski składała się z dziesięciu osób; to studenci trzech kół naukowych - SKN Biotechnologów, SKN OrgChem i SKN Bioinformatyków. W drużynie znaleźli się: Klaudia Bukowiec, Patryk Józefiak, Sylwia Kawalec, Kamila Liman (liderka zespołu i koordynatorka starań o dofinansowanie udziału w konkursie w Bostonie), Jagoda Pierścińska, Dawid Słomian, Patrycja Sokalska, Patryk Surmacz, Agata Rot, Kamil Wakar. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo