Weź udział w aukcji i zaadoptuj... obraz! Nietypowa inicjatywa Muzeum Narodowego

"Stańczyk" Jana Matejki jednym z dzieł, które można "zaadoptować" / fot. Business & Culture, DESA Unicum, mat.pras.

„Stańczyk” Jana Matejki, ale również najwybitniejsze dzieła takich twórców jak Aleksander Gierymski, Witkacy, Olga Boznańska czy Tamara Łempicka będą mogły zostać „zaadoptowane” przez osoby biorące udział w wyjątkowej Aukcji Adopcji. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Już 2 grudnia każdy będzie mógł wziąć udział w nietypowej licytacji. Na okres 2 lat stać się będzie można bowiem honorowym patronem największych arcydzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. To wyjątkowa, niepowtarzalna okazja. Łącznie „zaadoptować” będzie można 24 dzieła sztuki, w tym m.in. „Stańczyka” Jana Matejki, „Sierotę z Poronina” Władysława Ślewińskiego, „Męczeństwo św. Sebastiana” Cecco del Caravaggio czy „Lassitude/ Znużenie” Tamary Łempickiej, której inny obraz sprzedano w listopadzie tego roku za ponad 13 mln dolarów, ustanawiając tym samym rekord na pracy polskiego artysty.

Aukcja adopcji to połączenie przyjemności zaadoptowania ulubionego obrazu oraz pożytku, czyli przekazania środków na potrzeby Muzeum Narodowego w Warszawie. Adopcja może być również prezentem dla bliskich. Dzieło sztuki zaadoptować może nie tylko osoba prywatna, ale także firma

  – mówi Paweł Kastory, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, współorganizator aukcji.

Donator otrzyma specjalny „certyfikat adopcji”, a obok dzieła na okres dwóch lat zostanie zawieszona tabliczka z informacją o adopcji. Treść tabliczki ustalana jest ze Stowarzyszeniem Przyjaciele MNW. Ponadto, wygrywający licytację wybranego dzieła, zostają automatycznie członkami stowarzyszenia o statusie Patrona, co gwarantuje możliwość nieograniczonego wstępu na wystawy stałe i czasowe w MNW i jego oddziałach. Patroni zapraszani są na specjalne oprowadzania kuratorskie i pokazy konserwatorskie.

Aukcja odbędzie się 2 grudnia o godzinie 19 w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest w ramach czwartej już edycji projektu „Spragnieni Piękna”. Licytację po raz kolejny poprowadzi prezes domu aukcyjnego DESA Unicum, Juliusz Windorbski.

To wyjątkowa aukcja. Łączy w sobie popularyzację i miłość do sztuki z możliwością wsparcia jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, jakim jest warszawskie Muzeum Narodowe. To też niepowtarzalna okazja do tego, aby na dwa lata stać się honorowym patronem największych i najcenniejszych arcydzieł jakie zobaczyć możemy w Polsce

  – mówi Juliusz Windorbski.

Dochód z aukcji zostanie przekazany w całości na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie. Aukcja Adopcji: 2 grudnia 2019, godz. 19.00, Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3. Wstęp wolny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Business & Culture, mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts