Stolica lat 50. i 60. w obiektywie Zbyszka Siemaszki

/ Fotoplastikon, Muzeum Powstania Warszawskiego

  

48 zdjęć ukazujących mniej oficjalne oblicze stolicy lat 50. i 60. XX w. np. krowy pasące się na łące, w miejscu obecnej Galerii Mokotów, dzieci malujące po murach albo lśniącą nowością stację Powiśle można zobaczyć na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.

Wystawa jest związana z organizowanym przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego Festiwalem Niewinni Czarodzieje. W tym roku jest on poświęcony postaciom Stefana Wiecheckiego Wiecha, Stanisława Barei i Andrzeja Kondratiuka. Dlatego postanowiliśmy zaprezentować zdjęcia Warszawy, które by pokazywały miasto właśnie z okresu tych trzech artystów. 

– opowiadał specjalista Muzeum Powstania Warszawskiego do spraw Fotoplastikonu Warszawskiego Paweł Brząkała.

Jak zaznaczył, ze zbiorów, które znamy zdecydowanie najlepsze są tu zdjęcia Zbyszka Siemaszki.

Jest to zbiór bardzo duży, liczący 3,5 tys. fotografii. Te zdjęcia w przestrzeni publicznej funkcjonują bardzo często, stanowiąc np. ilustrację jakichś artykułów, ale często nie mamy świadomości kto jest ich autorem. Dużą część dokumentacji Warszawy jaką w ogóle posiadamy z lat 50. i 60. XX w. zawdzięczamy właśnie Siemaszce. I dlatego też go wybraliśmy jako najbardziej reprezentatywnego dla tamtego okresu. 

– powiedział Brząkała.

Staraliśmy się wybrać takie zdjęcia i obiekty, które albo nie istnieją albo nie miały szansy zostać uwiecznione przez oficjalnych fotografów, którzy chcieli pokazać Warszawę odbudowującą się, socrealistyczną, pełną nowych budynków. A my szukaliśmy takich ujęć, których raczej ówczesna władza by się mogła troszkę wstydzić. Czyli np. ostatnich ruder stojących jeszcze pomiędzy nowymi blokami, dzieci, które mazały po murach, ulicznych gier i zabaw. Chcieliśmy tę Warszawę pokazać jakby troszkę od podszewki, nieoficjalnie.

– dodał.

Na ekspozycji znalazło się 48 zdjęć.

To tyle, ile mamy miejsc w Fotoplastikonie. Są one przystosowane do jego wymogów, to znaczy zostały przerobione na postać 3D. Na fotografiach możemy np. zobaczyć resztki przedwojennej zabudowy. Jedno przedstawia oryginalny budynek Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich, wypalony podczas wojny i czekający na rozbiórkę. Mamy zdjęcia Kolejki Mareckiej jadącej ul. Radzymińską, dzisiaj już absolutnie nie do powtórzenia ujęcie. Są także krowy pasące się na łące, na której miejscu znajduje się obecnie Galeria Mokotów. A na fotografii widzimy tylko słup z nazwami ulic i nic więcej, aż po horyzont. Mamy również kilka zdjęć takich już bardziej oficjalnych np. budowli, które powstały w tamtym czasie. Takich, jak lśniąca nowością stacja Warszawa Powiśle, przepięknie skadrowana. Bo o Siemaszce mówi się często, że potrafił wydobyć nieznane oblicze z tego, co już setki razy zostało sfotografowane. Na każdym z tych zdjęć można zobaczyć tyle niesamowitych szczegółów, że warto poświęcić więcej czasu na obejrzenie wystawy. 

– opisywał Brząkała.

Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie. W czasie wojny wstąpił w szeregi Armii Krajowej (ps. Swojak). Po wojnie dokumentował odbudowę tak ważnych dla stolicy miejsc, jak Zamek Królewski, Teatr Wielki czy Stare Miasto. Ukazywał proces tworzenia nowej Warszawy – osiedla Muranów, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, Ściany Wschodniej. Na jego zdjęciach widzimy Warszawę z lat 50., 60. i 70. Był wieloletnim współpracownikiem tygodnika Stolica.

Wystawa będzie czynna do 15 grudnia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Nie żyją kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem. To pacjenci z Łańcuta i Krakowa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W szpitalach w Łańcucie i Krakowie zmarły dwie osoby, które zakażone były koronawirusem. To 74-letni mężczyzna z powiatu leżajskiego i około 60-letni mężczyzna, który w województwie małopolskim był "pacjentem zero".

Łańcut: Nie żyje 74-letni pacjent

Z wydanego przez szpital w Łańcucie komunikatu wynika, że zmarły miał 74 lata i pochodził z powiatu leżajskiego. "Pomimo intensywnego leczenia narastały objawy niewydolności oddechowo – krążeniowej" – podkreślono.

W informacji łańcuckiej placówki zaznaczono, że mężczyzna zmarł dziś, a przyczyną jego zgonu "było zakażenie COVID-19".

W regionie od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 3431 testów. Na Podkarpaciu zanotowano 152 przypadki zakażenia koronawirusem. Dziewięć osób wyzdrowiało. Odnotowano także sześć zgonów.

Małopolska: Zmarł "pacjent zero"

Zmarł pierwszy pacjent, u którego w Małopolsce potwierdzono zakażenie koronawirusem; to ok. 60-letni mężczyzna. Informację o śmierci pacjenta, do której doszło w nocy z soboty na niedzielę, potwierdziła rzecznik szpitala Anna Górska. To właśnie w tej placówce od 6 marca leczony był mężczyzna; w ostatnim czasie był on podłączony do respiratora.

Przed przyjęciem do szpitala przebywał on w północnych Włoszech. Do kraju wrócił samolotem, który pod koniec lutego wylądował na warszawskim lotnisku Chopina, skąd mężczyzna dostał się do Krakowa własnym samochodem.

1 marca nie mając jeszcze objawów choroby zgłosił się do sanepidu – dopełniając wszystkich procedur, o które apelowały służby sanitarne. Mężczyzna dostał zalecenie poddania się samoobserwacji przez 14 dni, a jego pracodawca zezwolił mu na pracę zdalną. Po kilku dniach zgłosił, że poczuł się gorzej i został przewieziony na oddział zakaźny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts