Premier zapowiada upamiętnienie Bitwy Warszawskiej - opozycja krytykuje. Fogiel odpowiada na zarzuty

/ Zrzut ekranu z TVP Info

  

- Coś faktycznie poszło bardzo nie tak, jeśli symbolem Warszawy jest Pałac Kultury i Nauki im. Stalina, a największe zwycięstwo Polski w ostatnich stuleciach nie jest uhonorowane - mówił w programie #Jedziemy Michała Rachonia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości oraz poseł tej partii.

Kwestia upamiętnienia bitwy warszawskiej została poruszona podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) premiera Morawieckiego na Facebooku. Szefa rządu zapytano wówczas, kiedy powstanie pomnik na cześć tego wydarzenia. Premier odpowiedział, że jest zwolennikiem budowy łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę i zaznaczył, że wspiera fundację, która o to zabiega.

Wczoraj premier odniósł się do tego pomysłu na Twitterze:

Jednak niektórzy politycy opozycji krytykują ten pomysł.

Myślę, że to dlaczego nie chcą, to nie jest takie trudne pytanie. To jest niestety powtarzanie się tych samych koncepcji. Oni wychowywali się właśnie na Unii Wolności, na gen. Różańskim, mówiąc w uproszczeniu i przejmują te same poglądy. Co ciekawe, to jest to samo pokolenie i ci sami ludzie, którzy narzekali i będą narzekać, że Polacy to "tylko na smutno, tylko klęski, tylko przelana krew", będą mówić, że "są za radosnym patriotyzmem, którym jest zbieranie psich kup", a kiedy chcemy świętować zwycięstwo to jest kontestacja

- wyjaśnił Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości oraz poseł tej partii.

Zdaniem posła PiS "to też pokazuje, jaki był stan świadomości Polaków po odzyskaniu niepodległości w II RP, że w dwa lata po zakończeniu II wojny światowej, dopiero zaczyna się budowa kraju i setki, tysiące ludzi, w tym młodych, było gotowe iść na front i bronić ojczyzny, oddać za nią życie". 

To było i jest dla mnie imponujące. Coś faktycznie poszło bardzo nie tak, jeśli symbolem Warszawy jest Pałac Kultury i Nauki im. Stalina, a największe zwycięstwo Polski w ostatnich stuleciach nie jest uhonorowane

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Bałkany: Rośnie bilans ofiar koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/TheDigitalArtist /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Rośnie liczba ofiar pandemii koronawirusa w krajach Bałkanów. Najwięcej przypadków - 51 zgonów i 1908 infekcji - odnotowano w Serbii. W Słowenii zmarło 30 osób, 1021 jest zainfekowanych. W Bośni i Hercegowinie są już 24 ofiary i 689 zakażeń, a w Chorwacji - 15 i 1182.

Macedonia poinformowała o 18 zgonach i 555 infekcjach, Albania - o 21 i 377. W Czarnogórze potwierdzono dwa zgony i 223 zakażenia, a w Kosowie trzy ofiary śmiertelne i 145 infekcji.

W Serbii koronawirusem do niedzielnego popołudnia zakaziło się 1908 osób, a 51 chorych zmarło - podają władze medyczne na swoich stronach internetowych. Dodano, że 1082 pacjentów przebywa w szpitalach, z czego 98 na oddziałach intensywnej terapii.

Słoweńska agencja prasowa STA przekazała dziś, że według oficjalnych statystyk rządowych do poniedziałku odnotowano 1021 infekcji, z czego 21 zdiagnozowano w ciągu ostatniej doby; 30 osób zmarło, od niedzieli przybyły dwie nowe ofiary. Od początku epidemii 98 pacjentów uznano za wyleczonych. Koronawirusa wykryto u 156 pracowników służby zdrowia oraz u ok. 200 pensjonariuszy domów opieki.

W Bośni i Hercegowinie do dzisiaj rano potwierdzono 689 zakażeń, z czego 371 w Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej, 304 w Republice Serbskiej i 14 w Dystrykcie Brczko. W całym kraju na Covid-19 zmarło już 24 chorych - 17 w części muzułmańsko-chorwackiej i 7 w serbskiej - zakomunikowały władze medyczne poszczególnych jednostek administracyjnych tego państwa.

Chorwacki instytut zdrowia publicznego poinformował w niedzielę o 1182 infekcjach i 15 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. 125 chorych wyleczono. Najwięcej przypadków wykryto w stołecznym Zagrzebiu, w Splicie i w Osijeku.

Rząd Macedonii Północnej podał w niedzielę po południu, że bilans epidemii w tym kraju to 18 zmarłych i 555 zakażonych, spośród których 72 zdiagnozowano w ciągu ostatniej doby. 23 pacjentów wróciło do zdrowia.

Na stronach internetowych ministerstwa zdrowia Albanii czytamy dziś o 377 przypadkach infekcji i 21 zgonach. W ciągu ostatniej doby odnotowano 16 nowych zakażeń, a jedna osoba zmarła.

Resort zdrowia Czarnogóry poinformował w o 223 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Dwie osoby zmarły, a 37 pozostaje hospitalizowanych.

W Kosowie wykryto 145 infekcji wirusem SARS-CoV-2, trzech chorych nie udało się uratować - wyjaśnia komunikat tamtejszych władz medycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts