Spełniona obietnica USA. W budżecie na 2020 rok są sankcje za Nord Stream 2!

zdjęcie ilustracyjne / www.gazprom.ru

  

W Stanach Zjednoczonych wielokrotnie krytykowano budowę gazociągu Nord Stream 2, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. - Ostatecznie do projektu amerykańskiej ustawy o budżecie resortu obrony na rok finansowy 2020 wpisano sankcje na firmy uczestniczące w budowie Nord Stream 2 - przekazał w kanadyjskim Halifax Jim Risch, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA.

Powodem wpisania sankcji do ustawy jest to, że „zamyka się okno” i „znaczna część Nord Stream 2” już została zbudowana - powiedział Risch w kuluarach Forum Bezpieczeństwa Międzynarodowego w kanadyjskim Halifax.

Dodał, że wierzy, iż sankcje będą tak poważne, że firmy zdecydują się nie uczestniczyć w tym projekcie.

- To będzie drogo je kosztowało. Myślę, że jeśli sankcje zostaną przegłosowane, to firmy będą musiały zostać zamknięte, a Rosjanie będą musieli szukać innej drogi (...)

- oświadczył Risch, cytowany przez portal Defense News.

By weszła w życie, ustawa o budżecie resortu obrony na rok 2020 musi być przegłosowana przez obie izby Kogresu USA - Izbę Reprezentantów i Senat.

Pełny tekst ustawy nie został opublikowany. Risch mówi jednak, że jej zapisy o Nord Stream 2 są bliskie ustawie „Ochrona Bezpieczeństwa Energetycznego Europy”, którą komisja spraw zagranicznych Senatu USA przegłosowała w lipcu.

Senatorzy uznali wtedy, że Rosja posługuje się dostawami surowców jak narzędziem szantażu politycznego, a uruchomienie Nord Stream 2 jeszcze jej to ułatwi. Ustawa przewidywała sankcje przeciwko finansowym i biznesowym partnerom tego projektu z Europy Zachodniej.

Wart 11 mld dolarów Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Rosja wraz z jego uruchomieniem zamierza znacznie ograniczyć tłoczenie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowa NS2 opóźniła się; Dania dopiero pod koniec października wydała zezwolenie na ułożenie rury w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.

Niemiecki dziennik „Bild” oskarżył w sobotę rząd w Berlinie o prowadzenie działań dyplomatycznych w USA, których celem jest zapobieżenie nałożeniu sankcji na firmy biorące udział w budowie Nord Stream 2. Powoływał się przy tym na dokument „zachodnioeuropejskiej służby wywiadowczej”.

Gdyby sankcje zostały wprowadzone przed 31 grudnia 2019 roku, „doprowadziłoby to do opóźnienia realizacji projektu o 5 lat” - cytuje „Bild” raport wywiadu. Chociaż projekt Nord Stream 2 znajduje się już w końcowej fazie, to - jak oceniają eksperci - wycofanie się z niego w tym momencie z powodu zagrożenia sankcjami specjalistycznych firm ze Szwajcarii i Włoch miałoby poważne konsekwencje.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukradł paliwo i omal nie potrącił pracownika stacji. Daleko nie odjechał

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/emkanicepic/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Policjanci zatrzymali 35-latka podejrzanego o dokonanie kradzieży rozbójniczej na jednej ze stacji paliw w pobliżu Słubic (Lubuskie). Mężczyzna wlał paliwo do kanistrów bez płacenia i prawie potrącił pracownika stacji – poinformowała dziś Ewa Murmyło z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

Mieszkaniec pow. słubickiego przyznał się do kradzieży oleju napędowego. Za kradzież rozbójniczą grozi mu teraz kara do 10 lat więzienia - przekazała policjantka.

Do przestępstwa doszło w środę (19 lutego br.). Około godz. 23 na stację podjechał osobowy opel. Jego kierowca wlał do kanistrów olej napędowy i chciał odjechać bez płacenia. Zauważył to jeden z pracowników stacji i usiłował go zatrzymać. Kierowca opla ruszył wprost na niego, ten jednak zdążył w porę odskoczyć.

Zaalarmowana policja rozpoczęła poszukiwania sprawcy kradzieży. Ten nie zdołał daleko odjechać. Został zatrzymany przez policjantów z Rzepina na drodze zjazdowej z autostrady A2 w okolicach tej miejscowości. W bagażniku miał pięć plastikowych kanistrów z paliwem za 780 zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts