Nowoczesna wybrała Szłapkę. Co to oznacza? Posłowie Platformy piszą o „nowym etapie współpracy”

Adam Szłapka / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Adam Szłapka został przewodniczącym partii Nowoczesna, po czym w obozie Platformy Obywatelskiej zapanowała... nieukrywana radość. Borys Budka i Grzegorz Schetyna wyrazili już pochlebne opinie dotyczące tego wyboru. A przecież już wkrótce ten najważniejszy wybór na najbliższe lata czeka właśnie PO.

Dziś podczas konwencji Nowoczesnej dotychczasowa liderka partii Katarzyna Lubnauer złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej partii. Nowym przewodniczącym został Adam Szłapka. O fotel lidera partii, oprócz Szłapki, ubiegał się także poseł Krzysztof Mieszkowski. Szłapka uzyskał 66 głosów, na Mieszkowskiego zagłosowało 41 delegatów.

Wybór Adama Szłapki na przewodniczącego partii spotkał się z pochwałami ze strony polityków Platformy Obywatelskiej.

- Adam Szłapka jest osobą profesjonalną i pracowitą, miał bardzo dobry wynik wyborczy i jestem przekonany, że ta nasza współpraca będzie układała się bardzo dobrze i że Nowoczesna będzie silnym partnerem w Koalicji Obywatelskiej

- powiedział Borys Budka.

Odniósł się także do odejścia Katarzyny Lubnauer, o jakim portal Niezalezna.pl pisał już w październiku.

- Doceniam też profesjonalizm i pracowitość Katarzyny Lubnauer i wysiłek jaki włożyła w nasz wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej. Cenię również to, że była w stanie poddać się tej weryfikacji

- wskazał.

Dodał, że liczy na dalszą współpracę w prezydium Klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Lubnauer jest moją zastępczynią i tak się umówiliśmy, że chce dalej aktywnie brać udział w pracach klubu i za to jestem jej wdzięczny

- powiedział

Zmiany w Nowoczesnej skomentował też na Twitterze Grzegorz Schetyna.

- Dziś rozpoczyna się nowy etap współpracy między Nowoczesną a Platformą. Bardzo dziękuję Katarzynie Lubnauer za cztery lata współpracy. Nowemu przewodniczącemu Adamowi Szłapce gratuluję i życzę wielu wspólnych zwycięstw i dalszej dobrej współpracy w ramach Koalicji Obywatelskiej

- napisał lider PO.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Niemal bilion dolarów przeznaczył japoński rząd na plan wsparcia gospodarki

Tokio nocą / pixabay.com

  

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił w poniedziałek opiewający aż na 108 bln jenów (988 mld USD) plan wsparcia gospodarki w celu przeciwdziałania konsekwencjom pandemii koronawirusa. Japonia po USA i Chinach jest trzecim najbogatszym państwem świata.

Abe poinformował, że rząd zdecydował się na uruchomienie pakietu stymulacyjnego dla gospodarki o wartości ok. 108 bln jenów, w tym ponad 6 bln na wypłaty gotówkowe dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw oraz 26 bln jenów na umożliwienie odroczenia płatności tytułem zabezpieczeń społecznych i podatków.

Rząd chce pomóc firmom w utrzymaniu się na rynku i w ochronie miejsc pracy

- zapewniał Abe.

Premier zapowiedział ponadto, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa może wprowadzić we wtorek stan wyjątkowy dla siedmiu prefektur, w tym dla prefektury metropolitalnej Tokio. W stolicy jest już ponad 1000 zakażonych koronawirusem, przy czym 83 nowe przypadki potwierdzono w poniedziałek. Według najnowszego zestawienia Reutera, od początku epidemii w Japonii zakażonych zostało 4570 osób, a 104 zmarły.

Biorąc pod uwagę kryzys na froncie medycznym, rządowi zalecono przygotowanie się do ogłoszenia stanu wyjątkowego

- powiedział dziennikarzom Abe.

Stan wyjątkowy może potrwać miesiąc i da gubernatorom uprawnienia do wzywania ludzi do pozostania w domach, a właścicieli firm - do zamknięcia działalności - zapowiedział premier w telewizji. Zastrzegł, że władze lokalne nie będą nakładały takiego rodzaju ścisłych ograniczeń, jak w innych krajach.

W większości przypadków nie będzie kar za nieprzestrzeganie wezwań, a egzekwowanie prawa będzie w większym stopniu opierało się na presji otoczenia i szacunku dla władzy - pisze Reuters. Zauważa, że w ostatnich dniach coraz bardziej rosła presja na japoński rząd, aby zrobił krok w stronę nałożenia w kraju restrykcji, chociaż Abe wyrażał zaniepokojenie zbyt pochopnym podejściem w tej sprawie z uwagi na ograniczenia w poruszaniu się i związane z tym szkody dla firm.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts