Kluby Gazety Polskiej w USA i Kanadzie stają w obronie Polonii. PETYCJA do władz Polski i USA

Zdjęcie ilustracyjne / niezalezna.pl

Uczestnicy VI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie wystosowali petycję w sprawie zaniżania emerytur dziesiątkom tysięcy Polaków mieszkających za oceanem. Według klubowiczów "GP", sytuacja, jaka obecnie ma miejsce, jest niesprawiedliwa i musi być zmieniona. - Petycja została przyjęta przez aklamację - podkreśla Ryszard Kapuściński, szef Klubów GP.

W trzydniowym zjeździe wzięli udział członkowie klubów m.in z Filadelfii, Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut, Michigan, Kalifornii i Kanady. Na zjeździe gościli także politycy z Polski - minister z Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, były szef MON poseł Antoni Macierewicz oraz europoseł Ryszard Czarnecki.

Podczas spotkania w Michigan rozgorzała wśród uczestników zjazdu dyskusja o problemie Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o wysokość pobieranych emerytur. Kłopot pojawił się po tym, jak zmieniono przepisy w USA, przez co nasi rodacy - legalnie pracujący! - otrzymują pomniejszone świadczenia. Spotkało się to z reakcją Klubów Gazety Polskiej. Ich członkowie zadeklarowali, że zrobią wszystko, by ta sytuacja zmieniła się na lepsze dla Polonii.

- Po zmianie prawa w Stanach Zjednoczonych konsekwencje poniosła Polonia, która utraciła część emerytur. W związku z tym wystosowaliśmy apel do władz Polski i Stanów Zjednoczonych o porozumienie w tej sprawie

- powiedział portalowi Niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

- Uchwała w sprawie wystosowania petycji została przyjęta przez aklamację podczas otwartego spotkania z Polonią

- dodał Ryszard Kapuściński, przewodniczący Klubów "Gazety Polskiej".

Petycja VI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej USA i Kanady w Orchard Lake - Michigan 2019 w sprawie zaniżania emerytur Polaków mieszkających w USA:
Obecnie obowiązujące rozwiązania prawne w USA, ale też skutki podjętych umów pomiędzy Warszawą i Waszyngtonem oraz ich interpretacja w Polsce powodują, że dziesiątki tysięcy naszych rodaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych otrzymuje lub otrzyma znacząco obniżone emerytury. Będą one niższe, niż wynika to z wpłaconych składek na amerykańskie ubezpieczenia społeczne. Przepisy amerykańskie stworzono w innych warunkach niż obecnie i po to, żeby ograniczyć nieuzasadnione, zdaniem amerykańskich władz, kominy socjalne. Tymczasem zastosowano je wobec Polaków mających bardzo niskie emerytury, wpychając ich po okresie walki o lepszy byt materialny, w kolejne kłopoty finansowe. Przepisy te dotykają szczególnie tych Polaków, którzy podjęli legalną pracę i uczciwie płacili składki. Jest to sytuacja nie do przyjęcia.
Dlatego Kluby GP z USA zebrane na zjeździe w Orchard Lake zwracają się do władz Polski i USA o pilne uregulowanie tego problemu i przywrócenie emerytur Polaków mieszkających w USA do poziomu zgodnego z opłaconymi składkami. Utrzymywanie obecnej sytuacji jest nie tylko niesprawiedliwe, tworzy obszary biedy ale nosi wszelkie cechy dyskryminacji.
Kluby Gazety Polskiej w USA.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts