Weganie nie chcieli jeść w tej stołówce. Z Uniwersytetu Cambridge usunięto XVII wieczny obraz

Hughes Hall, Cambridge / By Hughesstudent at English Wikipedia - Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36565264

  

Pod presją studentów wegetarian i wegan ze stołówki uniwersytetu w Cambridge usunięto XVII-wieczny obraz pędzla flamandzkiego malarza Fransa Snydera pt. „Targ Ptactwa”. Obraz przedstawia m. in. dziczyznę i ptactwo, co nie podoba się niejedzącym mięsa.

Niektórzy studenci Uniwersytetu Cambridge mogliby uznać za zaszczyt jeść pod obrazem olejnym z XVII wieku. Ale nie, jeśli są to wegetarianie lub weganie, a dzieło traktuje o oprawionych zwierzętach – podaje „The Telegraph”.

Jak się okazuje, „Targ ptactwa” - ze studia XVI-wiecznego flamandzkiego artysty Fransa Snydersa - został usunięty z jadalni w Hughes Hall - jest to najstarsza z podyplomowych uczelni University of Cambridge - w związku ze skargami, że obrzydza jedzenie osobom nie jedzących mięsa.

Obraz przedstawia kolekcję martwych zwierząt, w tym łabędzia, dzika, jelenia i różnych ptaków łownych.

Dzieło zostało wypożyczone długoterminowo z uniwersyteckiego Muzeum Fitzwilliam. Po powrocie w grudniu ubiegłego roku zostało poddane zabiegom konserwatorskim i wkrótce zostanie wystawione w ramach nowej wystawy Fast & Fast: The Art of Food in Europe, 1500-1800.

Rzeczniczka muzeum wyjaśniła w czym polegał „problem”:

„Niektórzy goście nie byli w stanie spożywać posiłków, ponieważ obraz był na ścianie. Ludzie, którzy nie jedzą mięsa uważali to za nieco odpychające. Poprosili o to, aby obraz zdjęto”.

Kuratorzy wystawy Fast & Fast Victoria Avery i Melissa Calaresu, powiedzieli, że „choć być może niewiarygodne - i wręcz obraźliwe - dla współczesnych oczu, wszystkie te ptaki i zwierzęta były dostępne do spożycia przez zamożnych gości we wczesnej nowożytnej Europie, jak to widać w gigantycznej, warsztatowej kopii Franka Snydersa pt. „Rynek ptactwa”".

Płótno z Hughes Hall było kopią nieznanego artysty z połowy XVII wieku z pracowni Snyders w Antwerpii (1579-1657). Oryginał znajduje się w Ermitażu w Petersburgu.

W sieci żartowano, że czas na kolejne miejsca i obrazy:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, telegraph.co.uk

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts