Euractiv.com informuje, że program renowacji mieszkań, mający zmniejszyć zużycie energii potrzebnej na ich ogrzanie będzie jednym z flagowych projektów nowego Europejskiego Zielonego Ładu" (ang. European Green Deal), który w przyszłym miesiącu ma przedstawić KomisjiaEuropejska. 

- Oczywiste jest, że trzeba skoncentrować się na zwiększeniu remontów budynków i zmianie przestarzałych technologii grzewczych na nowe, bezemisyjne

- powiedział Robert Nuij z Komisji Europejskiej.

Projekt renowacji budynków miał zostać przedstawiony po raz pierwszy, jak podaje Euractiv, przez Fransa Timmermansa w ubiegłym miesiącu. Dobrze znany Polakom holenderski polityk w komisji Ursuli von der Leyen ma koordynować prace nad Europejskim Zielonym Ładem i zarządzał polityką klimatyczną. 

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze", zauważył na Twitterze, że Polska uprzedziła w tej kwestii brukselskich urzędników.

- Polska realizuje kompleksowy program poprawy efektywności energetycznej domów jednorodzinnych już 1,5 roku. Zaczęliśmy realizować European Green Deal zanim Bruksela zdążyła go wymyślić

- napisał Woźny.

Rządowy program "Czyste Powietrze", uruchomiony we wrześniu 2018 r., ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa.

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.

- W ciągu pierwszego roku funkcjonowania programu chcący skorzystać z dotacji i pożyczek na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła złożyli ponad 80 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł

- poinformował na wrześniowej konferencji ówczesny minister środowiska, Henryk Kowalczyk.

Realizacja programu planowana jest do 2029 r., a jego budżet wynosi 103 mld zł.