Relikwie Żłóbka wrócą do Betlejem

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/geralt

  

Relikwie Żłóbka, które znajdują się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, wrócą przed Bożym Narodzeniem do Betlejem i tafią do Kościoła Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej - poinformowały dzisiaj władze Autonomii Palestyńskiej.

Burmistrz Betlejem Anton Salman powiedział, że decyzja taka zapadła po niedawnej wizycie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Watykanie, podczas której poprosił on papieża Franciszka o zwrócenie fragmentów Żłóbka znajdujących się w Bazylice Matki Bożej Większej - podał Reuters.

Watykan jeszcze nie potwierdził tej informacji - pisze agencja - ale członkini palestyńskiej Komisji do spraw Kościołów Amira Hanania powiedziała, że relikwie dotrą do Betlejem 30 listopada.

Hanania podkreśliła, że "jest to wydarzenie historyczne”, ponieważ relikwie "wracają do miejsca swego pochodzenia i będą atrakcją dla wierzących z Palestyny i dla turystów z całego świata".

"Obchodzić Boże Narodzenie w obecności części Żłóbka, w którym Jezus Chrystus się narodził, to będzie wspaniałe i wielkie wydarzenie" - dodała.

Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, do którego mają trafić relikwie, sąsiaduje z Bazyliką Narodzenia Pańskiego.

Relikwie Żłóbka (pięć kawałków drewna klonowego) przywieziono w 642 roku z Ziemi Świętej za zgodą tamtejszego patriarchy. Sacra Culla (łac. cunabulum) - Święta Kolebka stała się jedną z najsłynniejszych rzymskich relikwii, która spoczywa teraz w kryształowej urnie w krypcie pod ołtarzem głównym w Bazylice Matki Bożej Większej.

Chrześcijanie stanowią około 1 proc. mieszkańców Strefy Gazy, Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marszałek Sejmu ucina temat. „Prezydent Duda ma prawo zabierać głos w każdej sprawie”

Elżbieta Witek / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prezydent ma prawo zabierać głos w każdej sprawie, wyraźnie powiedział co myśli na temat wymiaru sprawiedliwości - stwierdziła marszałek Sejmu Elżbieta Witek pytana o słowa Andrzeja Dudy, że przywrócenie w Polsce sprawiedliwych sądów wymaga czasu, i że tam stary układ bardzo dobrze się trzyma.

"Pan prezydent (...) bardzo wyraźnie powiedział to, co myśli na temat wymiaru sprawiedliwości, więc ja nie będę komentowała słów, które są bardzo jasne i oczywiste" - powiedziała Witek odpowiadając na konferencji prasowej na pytania o słowa prezydenta Dudy ze środowego spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego (woj. warmińsko-mazurskie).

Dodała, że "to, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości nie jest tylko przedmiotem analizy" prezydenta, ale - jak stwierdziła - "o tym się powszechnie mówi".

"O tym, że jest źle, mówi bardzo wiele środowisk, bardzo wielu ludzi i jest to problem, który musi być rozstrzygnięty"

- stwierdziła marszałek Sejmu.

Podkreśliła, że "wymiar sprawiedliwości powinien działać szybko, skutecznie, sprawnie, zgodnie z przepisami obowiązującymi i w interesie obywateli".

Marszałek Sejmu zaznaczyła przy tym, że sama nie chciałaby oceniać władzy sądowniczej, bo reprezentuje władzę ustawodawczą. Dopytywana, czy w takim razie również prezydent nie powinien oceniać władzy sądowniczej, Witek odpowiedziała, że "pan prezydent jest głową państwa, ma prawo zabierać głos w każdej sprawie".

"To była jego wypowiedź, myślę, że bardzo oczywista i jasna, nie wymagająca niczyjego komentarza, już na pewno nie mojego"

- dodała marszałek.

[polecam:https://niezalezna.pl/301574-stary-uklad-trzyma-sie-bardzo-mocno-prezydent-szczerze-o-nadzwyczajnej-kascie]

Prezydent mówił podczas środowego spotkania m.in., że przywrócenie w Polsce sprawiedliwych sądów wymaga czasu.

"Tam ten stary układ się bardzo dobrze trzyma, nie chce pozwolić sobie na to, by zabrać im przywileje i władzę nad ludźmi, do której doszli. Ale muszą zrozumieć, że ich praca to także służba dla Rzeczypospolitej i przede wszystkim dla polskich obywateli. I że to nie obywatel jest dla sądu, ale sąd jest dla obywatela i że sędzia służy ludziom i Rzeczypospolitej"

– powiedział prezydent.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl