Polski satelita zostanie wystrzelony na orbitę ziemską

zdjęcie iustracyjne / A Owen/Pixabay

  

Scanway wchodzi w kolejny etap rozwoju satelity ScanSAT, tworzonego na bazie autorskich rozwiązań firmy we współpracy z NCBiR. Ma on zostać wystrzelony na orbitę ziemską na przełomie 2020 i 2021 roku. Będzie to pierwszy polski satelita zdolny do dostarczania dokładnych obrazów multispektralnych, znajdujących zastosowanie w nauce i przemyśle.

Dzięki autorskim rozwiązaniom optoelektronicznym Scanway, ScanSAT będzie obserwował Ziemię z bardzo wysoką jak na mikrosatelitę rozdzielczością.

ScanSAT, mimo tego, że jest niewielki (jego maksymalny wymiar nie przekroczy 34 cm), w wielu aspektach nie będzie ustępował dużym satelitom. Będzie wyposażony w zaawansowany multispektralny sensor, zintegrowany z autorskim teleskopem optycznym typu Ritchey-Chretien
- tłumaczy Mikołaj Podgórski ze Scanway.

W ciągu ostatnich dwóch dekad pokonano wiele barier związanych z projektowaniem instrumentów do obserwacji Ziemi. ScanSAT pokona kolejną: mikrosatelita Scanway połączy wysoką rozdzielczość i multispektralność w masie satelity poniżej 20 kg. Dzięki temu będzie doskonałą bazą dla niezliczonej ilości aplikacji satelitarnych i umożliwi np. teledetekcję zasobów wody czy surowców naturalnych w górnictwie odkrywkowym. Może się też przysłużyć w badaniach geologicznych, rolnictwie, górnictwie czy analizowaniu zmian klimatycznych.

Scanway opracował również innowacyjną infrastrukturę testową pozwalającą na przetestowanie układu teleskopu przed umieszczeniem go na orbicie. Trzeba zauważyć, że musi być on odporny m.in. na potężne wstrząsy, wahania temperatury czy promieniowanie. Zakończenie prac integracyjnych modelu inżynierskiego ScanSAT planowane jest na marzec 2020. Niezwykle dokładny polski satelita obserwacyjny jest więc na najlepszej drodze ku orbicie ziemskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Szanowała każdego człowieka. To było w niej wielkie". Odsłonięto tablicę pamiątkową Marii Kaczyńskiej

/ archiwum

  

Prezydent Andrzej Duda odsłonił dziś w Rabce-Zdroju tablicę pamiątkową Marii Kaczyńskiej. Jak powiedział, "to była wspaniała osoba, o niezwykłym charakterze, szanowała każdego człowieka; to było w niej wielkie”. - Dziękuję za to, że Rabka pamięta o swojej Marii - dodał.

Prezydent po odsłonięciu tablicy Marii Kaczyńskiej podziękował za to upamiętnienie. Jak wskazał, na tablicy jest też wspomnienie o jej mężu, prezydencie Lechu Kaczyńskim i pozostałych ofiarach katastrofy smoleńskiej sprzed dziesięciu lat.

- Bardzo dziękuję, że Rabka pamięta o swojej wspaniałej mieszkance, o dziewczynie, o kobiecie, która tutaj spędziła ważną część swojego życia, swój czas dorastania, swój czas szkoły podstawowej i w liceum. Tutaj zdała maturę, potem pojechała na studia na wybrzeże, ale ten bardzo ważny czas życia, młodego życia, kiedy człowiek dorasta, kiedy człowiek dojrzewa, kiedy kształtuje się charakter - spędziła właśnie tutaj, w Rabce-Zdroju wśród tatrzańskich górali

- podkreślił Duda.

Prezydent podziękował przy tej okazji również za organizację memoriału Marii Kaczyńskiej, dzięki któremu młodzi narciarze konkurują na stokach. "Dziękuję za to upamiętnienie, poprzez ten pomnik, ale także w każdy inny sposób, bo była to wspaniała osoba, o niezwykłym charakterze, o wielkim harcie ducha, o dużej sile osobowości" - powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/283864-tablica-na-czesc-sp-marii-kaczynskiej]

Jak wskazał, Maria Kaczyńska była dobrą żoną, wspaniałą mamą i wspaniałą pierwszą damą. Wspomniał także czas, gdy był ministrem w kancelarii Lecha Kaczyńskiego i miał okazję towarzyszyć jej na różnego rodzaju uroczystościach. "Zawsze zachowywała się z wielką klasą, ale zarazem takim szlachetnym dystansem do rzeczywistości" - podkreślił.

Przede wszystkim, co najważniejsze, szanowała każdego człowieka. To było w niej wielkie. Nawet wtedy kiedy pan prezydent profesor Lech Kaczyński był atakowany ona patrzyła na to z niesmakiem, ale nigdy nie atakowała tych, którzy zachowywali się w ten niestosowny sposób. Zawsze odchodziła spokojnie i mówiła, że weź tego nie rozumie, ale jest przekonana że jeszcze przyjdzie czas, że ci ludzie doceniają jej męża

- dodał.

Maria Kaczyńska urodziła się w Machowie, jednak dorastała w Rabce-Zdroju, gdzie chodziła do szkół. Studia ukończyła w Sopocie na Wydziale Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej, dzisiejszym Uniwersytecie Gdańskim. W 1978 roku wyszła za mąż za Lecha Kaczyńskiego, który w 2005 roku objął urząd prezydenta RP.

Maria i Lech Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie łącznie zginęło 96 osób.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts