Kapsuła czasu w Gorzowie

  

W piątek nastąpiło uroczyste zamknięcie tzw. kapsuły czasu, która zostanie umieszczona w kuli iglicy wieńczącej remontowaną po pożarze wieżę katedry w Gorzowie Wlkp. W uroczystości wzięli udział m.in. biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński i prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Podczas uroczystości na plebanii katedralnej w Gorzowie do kapsuły włożono dokumenty podpisane przez biskupa i prezydenta miasta, materiały prasowe dokumentujące dramatyczne chwile walki z żywiołem podczas pożaru kościoła w 2017 r. Znalazły się w niej również fotografie katedry oraz pamiątkowe monety.

Zostało zwieńczone dzieło odbudowy wieży i ta kapsuła czasu zawiera te współczesne akcenty, które chcemy przekazać, tym, którzy będą może kiedyś – i oby tylko w czasie remontu - mogli to otworzyć. Natomiast jest to jakieś świadectwo także współczesnego czasu, także świadectwo współczesnych ludzi, którzy w tym dramacie pożaru odpowiedzieli, tak jak odpowiedzieli, czyli ratunkiem, wsparciem i całą ciężką pracą i ofiarnością, że ta wieża została odbudowana. Kontynuujemy, jesteśmy na etapie dalszych prac remontowych całej katedry.

– powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Od ponad dwóch lat katedralną wieżę otaczają rusztowania i trwa remont zabytkowego budynku. Obejmuje on nie tylko przywrócenie dawnej świetności wieży, ale także odnowienie całego wnętrza i murów świątyni. Całkowity koszt prac był szacowany na ok. 20 mln zł, ale będzie wyższy. Odbudowa zniszczonej częściowo przez pożar wieży jest na ukończeniu. W ciągu tygodnia mają zakończyć się prace blacharskie na hełmie i latarni. Na tej ostatniej zostanie zainstalowana iglica z kulą, do której zostanie włożona kapsuła czasu. W środku wieży zostaną jeszcze do odbudowania klatka schodowa i stropy. 

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 r. podczas obchodów 760-lecia lokacji miasta. Po południu na katedralnej wieży pojawił się ogień. Wielogodzinny pożar spowodował zniszczenie górnej części wieży. Strażacy opanowali ogień dopiero następnego dnia. Dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy. Po tym dramatycznym wydarzeniu zapadła decyzja o remoncie nie tylko uszkodzonej w pożarze wieży, ale i całej świątyni. Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII w. jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Uwaga! Skażona woda w dwóch gminach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/jarmoluk/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W dwóch podradomskich gmina Skaryszew i Wierzbica sanepid wykrył w wodzie bakterie coli - poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu. W związku z tym mieszkańcy nie powinni pić wody z kranu bez jej wcześniejszego przegotowania.

Państwowy Powiatowy Inspektor w Radomiu przekazał, iż podczas badania jakości wody z wodociągu publicznego z ujęcia Wierzbica - Polany - Zalesice w gm. Wierzbica i wykryto w niej bakterie z grupy coli.

W związku z tym mieszkańcy nie powinni pić wody z kranu bez jej wcześniejszego przegotowania.

"Przegotowania wymaga woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt"

- podał w komunikacie sanepid. Sanepid zalecił, by gotować wodę przynajmniej 2 minuty

Problem dotyczy ponad dziesięciu tysięcy mieszkańców miejscowości: Polany, Polany Kolonia, Pomorzany, Suliszka, Podgórki, Wierzbica, Wierzbica Kolonia, Dąbrówka Warszawska, Błędów, Stanisławów, Rzeczków, Zalesie, Zalesie Kolonia, Łączany, Pomorzany Kolonia, Ruda Wielka, Kolonia gm. Wierzbica, Ruda Mała (część) gm. Kowala oraz Modrzejowice i Podsuliszka gm. Skaryszew w powiecie radomskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl