Zostało zwieńczone dzieło odbudowy wieży i ta kapsuła czasu zawiera te współczesne akcenty, które chcemy przekazać, tym, którzy będą może kiedyś – i oby tylko w czasie remontu - mogli to otworzyć. Natomiast jest to jakieś świadectwo także współczesnego czasu, także świadectwo współczesnych ludzi, którzy w tym dramacie pożaru odpowiedzieli, tak jak odpowiedzieli, czyli ratunkiem, wsparciem i całą ciężką pracą i ofiarnością, że ta wieża została odbudowana. Kontynuujemy, jesteśmy na etapie dalszych prac remontowych całej katedry.

– powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Od ponad dwóch lat katedralną wieżę otaczają rusztowania i trwa remont zabytkowego budynku. Obejmuje on nie tylko przywrócenie dawnej świetności wieży, ale także odnowienie całego wnętrza i murów świątyni. Całkowity koszt prac był szacowany na ok. 20 mln zł, ale będzie wyższy. Odbudowa zniszczonej częściowo przez pożar wieży jest na ukończeniu. W ciągu tygodnia mają zakończyć się prace blacharskie na hełmie i latarni. Na tej ostatniej zostanie zainstalowana iglica z kulą, do której zostanie włożona kapsuła czasu. W środku wieży zostaną jeszcze do odbudowania klatka schodowa i stropy. 

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 r. podczas obchodów 760-lecia lokacji miasta. Po południu na katedralnej wieży pojawił się ogień. Wielogodzinny pożar spowodował zniszczenie górnej części wieży. Strażacy opanowali ogień dopiero następnego dnia. Dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy. Po tym dramatycznym wydarzeniu zapadła decyzja o remoncie nie tylko uszkodzonej w pożarze wieży, ale i całej świątyni. Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII w. jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.