Trzaskowski wybiegł przed szereg w kwestii metra? Eksperci ratusza mieli całkiem inne zdanie

Rafał Trzaskowski / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W środę na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o podpisaniu umowy na przygotowanie projektu budowlanego dwóch nowych stacji I linii metra w Warszawie - Plac Konstytucji i Muranów. Okazuje się jednak, że budowa jednej ze stacji - Muranów - nie była rekomendowana w opracowaniu planu transportu, który zamówił warszawski ratusz.

"Tak jak zapowiadałem w kampanii wyborczej - pracujemy nad dodatkowymi stacjami na I linii #metro. Właśnie podpisaliśmy umowę z firmą Metroprojekt na przygotowanie projektu budowlanego dwóch stacji - Plac Konstytucji i Muranów" – napisał w środę na Twitterze. Zapowiedź wzbudziła wiele kontrowersji wśród mieszkańców Warszawy, jak i radnych.

Radny PiS Dariusz Lasocki w interpelacji skierowanej do prezydenta stolicy przypomniał, że w Planie Systemu Transportowego Warszawy (PSTS) eksperci negatywnie ocenili wariant budowy stacji metra na Muranowie na I linii metra. Raport przygotowany przez Biuro Projektowo-Konsultingowe TRANSEKO, który został przygotowany dla Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy w listopadzie ubiegłego roku kosztował niemal 700 tys. zł.

"Nie rekomenduje się budowy stacji metra Muranów, głównie ze względu na obniżenie efektywności istniejącej trasy tramwajowej" – cytuje w interpelacji fragment PSTS Lasocki.

W odpowiedzi na interpelację władze miasta odpowiedziały, że podstawę do realizacji m.in. "brakujących stacji na I linii metra A12 w rejonie Pl. Konstytucji oraz A16 w rejonie Muranowa" stanowi m.in. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W odpowiedzi wskazano, że "przy podejmowaniu decyzji brane były pod uwagę także inne dokumenty i opracowania". Wymieniono m.in. Koncepcję programowo-przestrzenną stacji metra A16 w Warszawie oraz Koncepcję programowo-przestrzenna stacji A12 Plac Konstytucji autorstwa firmy Epstein Sp. z o.o.

- Powierzenie wykonania PSTS niezależnemu wykonawcy zewnętrznemu miało na celu uzyskanie świeżego i niezależnego spojrzenia na kwestie rozwoju transportu

– wyjaśnił w lutym tego roku portalowi "Transport Publiczny" Tomasz Demiańczuk z biura prasowego miasta. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nigeria. Dżihadyści zabili zakładników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała, że dzihadyści zabili czterech jej pracowników, którzy zostali porwani w lipcu br. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden z zakładników.

W lipcu sześć osób z organizacji humanitarnej zostało uprowadzonych w pobliżu miasta Damasak w stanie Borno. Uprowadzenia dokonała Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP), odłam Boko Haram. Jedna z osób porwanych została zabita we wrześniu.

Wczoraj poinformowano, że dżihadyści zgładzili kolejne cztery osoby mimo apeli Action Against Hunger o uwolnienie zakładników.

- Nasza organizacja potępia te zabójstwa w najostrzejszych słowach i głęboko ubolewa, że nie wykonano wezwań do uwolnienia zakładników

- oświadczono. Jednocześnie ponownie zaapelowano do uwolnienia ostatniej żyjącej porwanej osoby.

Organizacja Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów. 10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii pozbawiło życia ok. 30 tys. osób, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domostwa.

Action Against Hunger jest międzynarodową organizacją pozarządową mającą na celu walkę z głodem na świecie. Została założona w 1979 przez grupę francuskich lekarzy, naukowców, dziennikarzy i pisarzy. Obecnie działa w 40 krajach

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl