Ruszyły manewry Jesion-19

/ mat. DO RSZ

  

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski dokonał uroczystego otwarcia ćwiczenia dowódczo-sztabowego pod kryptonimem Jesion-19.

Jesion-19 to ćwiczenie zaplanowane i prowadzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Będzie prowadzone w układzie narodowym jako ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. Jego celem jest doskonalenie zdolności dowództw komponentów do prowadzenia operacji obronnej.

W przyjętym scenariuszu Polsce zagraża fikcyjny przeciwnik, a realizowane epizody stanowią odzwierciedlenie wyzwań współczesnego teatru działań przewidując szeroki wachlarz zagrożeń. Główne wydarzenia scenariusza będą dotyczyły sytuacji w południowej części Bałtyku. Nazwy państw, strony konfliktów nie odnoszą się do rzeczywistych uwarunkowań politycznych i nie mogą być utożsamiane z jakimkolwiek państwem. Ćwiczenie posiada defensywny charakter.

W ćwiczenie zaangażowani będą przedstawiciele wszystkich rodzajów sił zbrojnych, rodzajów wojsk, funkcjonariusze, pracownicy ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, pracownicy resortu obrony narodowej, dowództw ze składu Sił Zbrojnych RP oraz elementów podległych Ministrowi Obrony Narodowej.

W swoim przemówieniu gen. dyw. Tomasz Piotrowski zaznaczył, że przygotowania do Jesiona-19 trwały od kilkunastu miesięcy.

W ćwiczeniu będziemy się przygotowywali do prowadzenia strategicznej operacji obronnej i stworzenia warunków do przejścia do operacji sojuszniczej. (…) Mieści się w tym zaangażowanie całego państwa, jego wszystkich elementów zarówno militarnych jak i niemilitarnych, stąd udział w ćwiczeniu przedstawicieli innych ministerstw. Uzyskanie synergii w tym środowisku pozwoli bronić Rzeczpospolitą przed różnego rodzaju zagrożeniami i to będzie elementem tego ćwiczenia. Idąc bardziej w szczegóły będziemy tworzyli warunki dla komponentów morskiego, lądowego i powietrznego oraz centrum operacji cybernetycznych do tego aby doskonaliły swoje umiejętności dowodzenia

- wskazał Dowódca Operacyjny RSZ.  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DO RSZ

Wczytuję komentarze...

Będzie więcej połączeń kolejowych ŁKA

/ Lichen99 [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Więcej kursów, m.in. z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego i do Skierniewic, i nowe połączenia Łódź Fabryczna – Łódź Chojny przez Olechów zaplanowano w nowym rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA). Zacznie on obowiązywać 15 grudnia.

"Opracowując nowy rozkład, staraliśmy się spełnić jak najwięcej oczekiwań mieszkańców Łodzi i województwa. Zdecydowanie zwiększyliśmy ofertę dla naszych pasażerów. W dużym skrócie można powiedzieć, że będzie o jedną trzecią więcej pociągów, co przełoży się na dużo większą liczbę połączeń"

– zapowiedział prezes ŁKA Janusz Malinowski.

Będzie to możliwe dzięki odebraniu przez regionalnego przewoźnika dwóch ostatnich z 14 zamówionych nowych pociągów Impuls2.

Najwięcej zmian obejmie uruchomione w marcu tego roku połączenia z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego. Liczba kursujących na tej trasie pociągów zwiększy się od połowy grudnia z obecnych 2 do 20.

"Z Tomaszowa Mazowieckiego do dworca Łódź Fabryczna dojedziemy w 46 minut. Część pociągów będzie kursowała z pominięciem Koluszek, a czas dojazdu z uwzględnieniem tego miasta będzie ok. 10 minut dłuższy. Żaden inny środek transportu nie zapewnia szybszego dotarcia"

– zaznaczył Malinowski.

Zwiększy się także częstość kursowania składów na trasie Łódź – Skierniewice, którą będzie obsługiwało 38 pociągów (obecnie 16). W szczycie porannym i popołudniowym składy mają docierać na miejsce w 45 minut. Odjazdy wyznaczono co godzinę, a rano i po południu – co pół godziny. Dużo więcej składów pojawi się także na trasie Łowicz – Skierniewice.

Z kolei w relacji Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź-Kaliska pojedzie 85 pociągów, co jest największą liczbą w dotychczasowej działalności ŁKA.

Zostaną uruchomione również nowe połączenia, m.in. Łódź Fabryczna – Łódź Chojny przez Olechów (stacje Łódź Olechów Wiadukt, Łódź Olechów Zachód i Łódź Olechów). Szef ŁKA wyjaśnił, że o umożliwienie dojazdu koleją do strefy przemysłowej na Olechowie prosili mieszkańcy Łodzi. Składy będą skomunikowane na stacjach Łódź Chojny i Łódź Widzew z pociągami do Zgierza, Łowicza, Kutna i Koluszek.

"Uruchomimy tu 10 pociągów. Dzięki nim pracownicy będą mogli dojechać do pracy na różne zmiany. To pilotażowe połączenie. W przypadku dużego zainteresowania będziemy rozwijać tę ofertę wraz z wydłużeniem relacji, np. do Pabianic, Sieradza i Tomaszowa Mazowieckiego"

– zapewnił Malinowski.

W nowym rozkładzie zostanie utrzymanych dziewięć połączeń weekendowych ŁKA Sprinter do Warszawy, ale zmienią się godziny odjazdów. Z Łodzi Fabrycznej zaplanowano je o godzinach: 6.38, 9.50, 11.17, 12.23, 15.06, 16.18, 17.10, 19.04 i 20.29. Do Łodzi z Warszawy Centralnej pociągi wyruszą o 9.40, 12.45, 13.40, 14.35, 17.10, 18.52, 19.45, 21.25 i o22.20.

Nowy rozkład ŁKA wejdzie z życie 15 grudnia. Będzie obowiązywał do 14 marca. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl