Bohaterowie trzech narodów

  

Dziś w Wilnie będzie miało miejsce historyczne wydarzenie. Na cmentarzu Na Rossie, w specjalnie przygotowanej kaplicy-panteonie, uroczyście pochowani zostaną przywódca powstania styczniowego na Żmudzi Zygmunt Sierakowski, przywódca powstania na Litwie (a więc także na terenie dzisiejszej Białorusi) Wincenty Konstanty Kalinowski oraz 18 innych powstańców.

Wszystkich władze carskie straciły w latach 1863–1864 i przez półtora wieku nie było wiadomo, gdzie spoczywają ich szczątki. Zostały odkryte przypadkowo przez archeologów w 2017 r. na wileńskiej Górze Giedymina. Zarówno w Polsce, na Litwie, jak i Białorusi Kalinowski i Sierakowski mają status bohaterów. W pogrzebie będą uczestniczyli prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka najwyraźniej przestraszył się reakcji Rosji, bo wyśle tylko wicepremiera Igora Petryszenkę. Może dobre i to. Mówi się, że powstanie styczniowe było ostatnim zrywem Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To piękne i ważne, że po tylu latach Polacy, Litwini i Białorusini mogą pochować razem wspólnych bohaterów oraz zamanifestować wspólną historię i dziedzictwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts