Podczas uroczystości Polskę reprezentować będzie także prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, którzy na Litwę przybyli już w czwartek, a także wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu.

Piątkowe uroczystości rozpoczną się od wyprowadzenia trumien ze szczątkami bohaterów z Pałacu Wielkich Książąt Litewskich do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława.

Następnie odbędzie się msza święta pod przewodnictwem abp. Gintarasa Grusasa, koncelebrowana przez biskupów i kapelanów wojskowych z Litwy, Polski i Białorusi. Podczas uroczystości przewidziano wystąpienia prezydentów Litwy i Polski - Gitanasa Nausedy i Andrzeja Dudy.

Następnie kondukt żałobny przejdzie na cmentarz na Rossie, gdzie odbędzie się ostatnie pożegnanie przywódców powstania.

W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników Powstania Styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów Powstania Styczniowego.