Policja rozbiła grupę przemycającej papierosy. Przestępcy narazili skarb państwa na utratę prawie 6 milionów złotych

/ policja.gov.pl

  

Małopolscy funkcjonariusze zatrzymali członków grupy, która sprowadzała do Polski papierosy bez znaków akcyzowych, a następnie wprowadzała je na rynek dzięki pomocy drobnych handlarzy - poinformowała policja. Za te czyny grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jak poinformował w czwartek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, w sprawę zamieszanych było dziesięć osób w wieku od 26 do 50 lat, w tym obywatele Rosji, Armenii oraz Polacy. W grupie działały także kobiety.

Policja ustaliła, że przemycane przez nią ze Wschodu na teren Polski papierosy najpierw trafiały do specjalnie w tym celu wynajmowanych garaży i hangarów na terenie miasta. Następnie zgłaszali się po nie dystrybutorzy, który rozprowadzali je na lokalnych bazarach w Krakowie i w okolicznych, mniejszych miejscowościach. Jej członkowie zostali zatrzymani we wtorek, podczas skoordynowanej akcji przeprowadzonej w Krakowie i Olkuszu. Policjanci wczesnym rankiem weszli jednocześnie do kilku mieszkań, w których zatrzymali podejrzanych.

Podczas przeszukań zabezpieczono 30 tys. papierosów bez akcyzy. Jednak na podstawie zebranych materiałów policjanci szacują, że w ciągu kilku miesięcy członkowie grupy wprowadzili na polski rynek ponad 5,3 miliona sztuk papierosów, tym samym uszczuplając skarb państwa o ponad 5,8 mln zł.

Dziesięciu zatrzymanym osobom podstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Krakowska prokuratura okręgowa zastosowała wobec nich środki zapobiegawcze w postaci zakazów opuszczania kraju, dozorów policji i poręczeń majątkowych w kwotach od pięciu do 70 tys. złotych.

Ustalono również, że grupą kierował mężczyzna, którego krakowscy funkcjonariusze zatrzymali na początku sierpnia pod jednym z centrów handlowych. Usłyszał on zarzut kierowania grupą przestępczą, za co grozi mu kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Obecnie przebywa on w areszcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Komisarz Wojciechowski zapowiada obronę budżetu rolnictwa: Chcąc mieć rezultaty, trzeba dać odpowiedni wkład

Janusz Wojciechowski / flickr.com/European Parliament/CC BY-SA 2.0

  

- Będę bronił budżetu Wspólnej Polityki Rolnej przed jakimikolwiek propozycjami jego zmniejszenia - oświadczył w Brukseli komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który wziął udział w konferencji poświęconej perspektywom unijnego rolnictwa.

Janusz Wojciechowski podkreślił, że nowe zadania, jakie stawia się przed unijnym rolnictwem, wymagają dodatkowej pomocy.

„Chcąc mieć rezultaty, trzeba dać odpowiedni wkład. Jeśli oczekujemy większego wkładu rolnictwa europejskiego w Europejski Zielony Ład, to potrzebny jest większy wkład w rolnictwo. To są rzeczy absolutnie ze sobą związane”

– powiedział komisarz.

Komisja Europejska ma przedstawić jutro szczegóły dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu. To flagowy program nowej Komisji Europejskiej, który przez transformację energetyki, przemysłu i całej gospodarki ma doprowadzić do neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Janusz Wojciechowski wskazał, że ta kwestia jest związana z przyszłymi ramami finansowym UE. Komisarz podkreślił, że zamierza bronić też przyszłego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej przed próbami jego ograniczenia.

„Mamy propozycję budżetu przygotowaną przez poprzednią Komisję Europejską, która jest podtrzymywana przez obecną Komisję. (…) Decyzja, co do budżetu jest w rękach państw członkowskich. Moją rolą jako komisarza jest bronić budżetu (na rolnictwo)”

– mówił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl