Jazz inspirowany... "Dziadami" Mickiewicza. Premiera płyty High Definition Quartet

Album "Dziady" zespołu High Definition Quartet oraz twórców muzyki elektronicznej Williama Basinskiego, Krzysztofa Knittla, Roberta Richa, Christiana Fennesza i Igora Boxxa ukaże się w piątek. Płyta jest inspirowana II częścią "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Płyta jest inspirowana II częścią "Dziadów" Adama Mickiewicza
fot. YouTube.com

Autorem koncepcji płyty jest Piotr Orzechowski "Pianohooligan". Muzyk powiedział, że chciał zestawić dwa światy: jazz czyli akustyczną muzykę improwizowaną z muzyką elektroniczną z gatunku ambient. Orzechowski zaznaczył, że kompozycje zaproszonych gości symbolizują sferę duchową, a partia kwartetu jazzowego - ludzką.

Chodziło mi o dualizm akustyczno-elektroniczny

 - dodał.

Według Orzechowskiego, "chodzi o zejście do istoty rytuału, do tego czym on faktycznie był dla tych, którzy go realnie przeżywali, a nie o odtwarzanie jego zewnętrznych kształtów".

Prawdziwym obrzędem jest jego przeżywanie, a nie to, co możemy w nim zaobserwować

 - dodał. Orzechowski wyjaśnił, że chciał odtworzyć wydarzenia z dramatu czysto muzycznie, stawiając tezę, że muzyka – a zwłaszcza muzyka improwizowana - jest do tego zdolna.

Pierwszy utwór albumu, "Upiór" oparty na wierszu Adama Mickiewicza stanowiącym prolog do "Dziadów", to szczególny moment, w którym Krzysztof Knittel i Piotr Orzechowski wspólnie improwizują, a elektronika płynnie przeplata się z brzmieniem fortepianu. Kolejne losy bohaterów oddane są schematem wywoływania ducha przez kwartet (np. "Kocioł wódki" czy "Wianek"), i nadchodzenia kolejnych zjaw (np. "Aniołki" czy "Dziewczyna").

Na płycie występuje zespół High Definition Quartet w składzie: Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy, pianista Piotr Orzechowski "Pianohooligan", kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Grzegorz Pałka. Muzycy grający na instrumentach elektronicznych to Krzysztof Knittel, William Basinski (USA), Christian Fennesz (Austria), Igor Boxx i Robert Rich (USA). Za reżyserię dźwięku odpowiada Michał Kupicz.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#High Definition Quartet #Piotr Orzechowski #Dziady #premiera #jazz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo