Jak żyli ludzie sprzed 5 tys. lat? Bada to właśnie naukowiec z Polski!

Życie mieszkańców neolitycznej osady sprzed 5 tys. lat na Wyżynie Smoleńskiej w Rosji jest przedmiotem badań, które geoarcheolog dr hab. Piotr Kittel z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzi wspólnie z rosyjskimi naukowcami z Państwowego Muzeum Ermitaż w Petersburgu.

zdjęcie ilustracyjne
JamesDeMers/Pixabay

Naukowiec z Łodzi, we współpracy z rosyjskimi naukowcami z Państwowego Muzeum Ermitaż w Petersburgu, zajmuje się badaniami paleogeograficznymi mikroregionu Serteya w obwodzie Smoleńskim, gdzie w trzecim tysiącleciu p.n.e. funkcjonowało osadnictwo palafitowe (budowle usytuowane na palach), rozwijane na brzegach jezior.

- poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz. 

Jak wyjaśnił dr hab. Piotr Kittel, podstawy ekonomiczne społeczności neolitycznych tej części Europy bazowały na gospodarce przyswajalnej, z ważną rolą rybołówstwa. Obszary cechujące się znaczną geo- i bioróżnorodnością zapewniały - według badaczy - obfitość źródeł pożywienia i zróżnicowanych surowców naturalnych.

Naukowcom udało się odtworzyć niektóre realia życia mieszkańców osady sprzed 5 tys. lat. Wiadomo, że zamieszkiwali oni domy budowane ponad poziomem wody, które stały na drewnianych palach. Znaleziono także kosze do przechowywania zapasów, fragmenty tkanin z łyka, pułapki i sieci na ryby oraz kawałki bogato zdobionej ceramiki. Z analiz wynika, że w dużych garnkach osadnicy gotowali rodzaj bulionu rybnego.

Kittel podał, że w jeziornych osadach badacze natrafili również na dwa szkielety – dziewczyny, w wieku około 14 lat oraz młodej około 20-letniej kobiety.

Udało nam się również znaleźć pojedyncze kości ręki mężczyzny. Trwają analizy tego materiału, dzięki temu odkryciu możemy dowiedzieć się dużo więcej o życiu na tych terenach niemal 5 tys. lat temu.

- wyjaśnia naukowiec.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#muzeum #archeolog #paleontolog #wykopaliska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo