I wszystko gra! 100 mln złotych na rozwój gamingu w Polsce

zdjęcie ilustracyjne / 11333328; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

100 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój sektora gamingowego w ramach czwartej edycji programu GameINN. Polska jest 4. na świecie eksporterem gier i urządzeń z sektora gamingowego.

W czwartym konkursie GameINN o dofinansowanie - sięgające nawet 20 mln zł - będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorców oraz konsorcja przedsiębiorców z udziałem jednostek naukowych na realizacje projektów związanych z sektorem gier. Program sektorowy GameINN jest realizowany dzięki środkom unijnym, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że w trzech poprzednich edycjach GameINN projekty dostały dofinansowanie w kwocie ponad 316 mln zł. 

Jesteśmy czwartym na świecie eksporterem tego typu sprzętu gier, urządzeń w tym obszarze.
- podkreśliła.

Według rządowych danych, na które powołuje się NCBR, wartość polskiego rynku gier wideo w roku 2016 wyniosła 1,85 mld zł. Prognoza na rok 2019 to ok. 2,23 mld zł.

Wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Izabela Żmudka powiedziała, że jej agencja wspiera odważne projekty naukowców i przedsiębiorców. 

Nasze konkursy są po to, by osoby, które mają nowe pomysły, wspierać w dążeniu do sukcesu.
- powiedziała.

Dodała, że gry są narzędziem, które nie tylko wspiera edukację, rozrywkę i zdrowie, ale zachęca do aktywności sportowej. Wymieniła, że wśród dotąd dofinansowanych projektów NCBR była np. platforma do rehabilitacji osób po udarach, program umożliwiający uczniom wykonywanie eksperymentów chemicznych w środowisku wirtualnym. Pieniądze uzyskał też projekt do rozwijania umiejętności echolokacji dla osób niewidzących lub słabo widzących.

GameINN jest przeznaczony dla całej branży gier wideo, nie tylko dla twórców gier. Dofinansowanie w programie otrzymały już m.in. VR Treadmill - wielokierunkowa bieżnia z systemem kontroli ruchu do gier VR czy platforma testowo-szkoleniowa do weryfikacji praktycznych umiejętności na stanowisku pracy.

Celem programu sektorowego GameINN jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie do 2023 roku. W trzech konkursach do NCBR wpłynęło łącznie 245 wniosków o dofinansowanie.

W nowej edycji konkursu miejscem realizacji projektów badawczo-rozwojowych powinny być województwa inne niż województwo mazowieckie, które ma status regionu lepiej rozwiniętego. Nabór wniosków będzie prowadzony od 16 grudnia br. do 16 marca 2020 r. W trakcie oceny możliwe jest poprawienie wniosku przez wnioskodawcę w części merytorycznej, zgodnie ze wskazówkami panelu ekspertów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sztab Andrzeja Dudy w pełnej mobilizacji. W całej Polsce trwa zbiórka podpisów! ZDJĘCIA

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska; twitter.com

  

Kampania przed wyborami prezydenckimi w maju 2020 roku wystartowała pełną parą. Kandydaci ruszyli w teren, a sztaby wyborcze mobilizują się zbierając podpisy. Na spore poparcie Polaków może liczyć urzędujący prezydent Andrzej Duda. Nie brakuje chętnych, by udzielić mu poparcia!

Podpisy poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy zbierane są w całym kraju. Pokazują to wpisy w mediach społecznościowych, jakie pojawiają się już od rana. 

[polecam:https://niezalezna.pl/311362-niech-zyje-polska-pierwszy-spot-wyborczy-prezydenta-andrzeja-dudy-zobacz-wideo]

W Kędzierzynie-Koźlu wyniki zbiórki są imponujące - w niecałe trzy godziny zebrano 560 podpisów. Do zbiórki dołączył się też Wyszków, na Mazowszu. 

 W Krakowie podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy zbierała osobiście była premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że najbliższe miesiące będą zarówno dla urzędującego prezydenta, jak i jego sztabu wyborczego, bardzo intensywne. Podkreśliła, że wspólnym celem jest doprowadzenie do zwycięstwa Dudy już w pierwszej turze wyborów.

- Pan prezydent będzie w kampanii bardzo aktywny

- powiedziała europosłanka.

Zbiórka podpisów ruszyła w całej Polsce - w dużych miejscowościach, jak i w tych odrobinę mniejszych. Jak 16-tysięczny Namysłów, na Opolszczyźnie. 

Warto podkreślić, że do akcji włączają się działacze wszystkich ugrupowań Zjednoczonej Prawicy. W Tarnowie, Nowym Sączu czy Nowym Targu podpisy zbierali członkowie Porozumienia. Partia Jarosława Gowina udzieliła bezwarunkowego poparcia prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, kontrkandydatami Andrzeja Dudy będą: wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts