I wszystko gra! 100 mln złotych na rozwój gamingu w Polsce

zdjęcie ilustracyjne / 11333328; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

100 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój sektora gamingowego w ramach czwartej edycji programu GameINN. Polska jest 4. na świecie eksporterem gier i urządzeń z sektora gamingowego.

W czwartym konkursie GameINN o dofinansowanie - sięgające nawet 20 mln zł - będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorców oraz konsorcja przedsiębiorców z udziałem jednostek naukowych na realizacje projektów związanych z sektorem gier. Program sektorowy GameINN jest realizowany dzięki środkom unijnym, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że w trzech poprzednich edycjach GameINN projekty dostały dofinansowanie w kwocie ponad 316 mln zł. 

Jesteśmy czwartym na świecie eksporterem tego typu sprzętu gier, urządzeń w tym obszarze.
- podkreśliła.

Według rządowych danych, na które powołuje się NCBR, wartość polskiego rynku gier wideo w roku 2016 wyniosła 1,85 mld zł. Prognoza na rok 2019 to ok. 2,23 mld zł.

Wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Izabela Żmudka powiedziała, że jej agencja wspiera odważne projekty naukowców i przedsiębiorców. 

Nasze konkursy są po to, by osoby, które mają nowe pomysły, wspierać w dążeniu do sukcesu.
- powiedziała.

Dodała, że gry są narzędziem, które nie tylko wspiera edukację, rozrywkę i zdrowie, ale zachęca do aktywności sportowej. Wymieniła, że wśród dotąd dofinansowanych projektów NCBR była np. platforma do rehabilitacji osób po udarach, program umożliwiający uczniom wykonywanie eksperymentów chemicznych w środowisku wirtualnym. Pieniądze uzyskał też projekt do rozwijania umiejętności echolokacji dla osób niewidzących lub słabo widzących.

GameINN jest przeznaczony dla całej branży gier wideo, nie tylko dla twórców gier. Dofinansowanie w programie otrzymały już m.in. VR Treadmill - wielokierunkowa bieżnia z systemem kontroli ruchu do gier VR czy platforma testowo-szkoleniowa do weryfikacji praktycznych umiejętności na stanowisku pracy.

Celem programu sektorowego GameINN jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie do 2023 roku. W trzech konkursach do NCBR wpłynęło łącznie 245 wniosków o dofinansowanie.

W nowej edycji konkursu miejscem realizacji projektów badawczo-rozwojowych powinny być województwa inne niż województwo mazowieckie, które ma status regionu lepiej rozwiniętego. Nabór wniosków będzie prowadzony od 16 grudnia br. do 16 marca 2020 r. W trakcie oceny możliwe jest poprawienie wniosku przez wnioskodawcę w części merytorycznej, zgodnie ze wskazówkami panelu ekspertów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


5 osób wyleczonych w woj. kujawsko-pomorskim

/ pixabay.com

  

- W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowane są 73 osoby w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Dziś potwierdzono 25 nowych przypadków zakażenia, a liczba chorych wzrosła do 72. Pięciu z nich wyleczono - poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

W województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono dotychczas 72 zakażenia nowym koronawirusem. 63 chorych na COVID-19 jest w stanie dobrym, 4 w stanie średnim, a 5 osób wyzdrowiało.

Z danych przekazanych przez rzecznika wojewody wynika, że w jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym w Grudziądzu hospitalizowanych jest obecnie 5 osób, 3 są w stanie dobrym, a 2 w średnim. W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy leczonych jest 13 pacjentów. 12 jest w stanie dobrym, a jedna osoba w średnim.

Poprawił się stan jedynego pacjenta Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Kilka dni temu określany był jako ciężki, a obecnie jest średni. W toruńskim szpitalu zakaźnym także przebywa jeden zakażony pacjent — w stanie dobrym.

52 osoby objęte są kwarantanną domową. W tym 47 osób zakażonych bez poważnych objawów oraz 5 osób już wyleczonych, ale jeszcze mających zalecenie dotyczące przebywania w domu.

Liczba osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem w woj. kujawsko-pomorskim jest niższa niż dobę temu — spadła z 79 do 73. Zwiększyły się również liczby osób na kwarantannie z 7 783 do 8143, ale spadła liczba objętych nadzorem epidemiologicznym — z 1614 do 1543.

W województwie dotychczas pobrano do badań 1807 próbek. Część wyników nie jest jeszcze znana. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts