I wszystko gra! 100 mln złotych na rozwój gamingu w Polsce

zdjęcie ilustracyjne / 11333328; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

100 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój sektora gamingowego w ramach czwartej edycji programu GameINN. Polska jest 4. na świecie eksporterem gier i urządzeń z sektora gamingowego.

W czwartym konkursie GameINN o dofinansowanie - sięgające nawet 20 mln zł - będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorców oraz konsorcja przedsiębiorców z udziałem jednostek naukowych na realizacje projektów związanych z sektorem gier. Program sektorowy GameINN jest realizowany dzięki środkom unijnym, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że w trzech poprzednich edycjach GameINN projekty dostały dofinansowanie w kwocie ponad 316 mln zł. 

Jesteśmy czwartym na świecie eksporterem tego typu sprzętu gier, urządzeń w tym obszarze.
- podkreśliła.

Według rządowych danych, na które powołuje się NCBR, wartość polskiego rynku gier wideo w roku 2016 wyniosła 1,85 mld zł. Prognoza na rok 2019 to ok. 2,23 mld zł.

Wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Izabela Żmudka powiedziała, że jej agencja wspiera odważne projekty naukowców i przedsiębiorców. 

Nasze konkursy są po to, by osoby, które mają nowe pomysły, wspierać w dążeniu do sukcesu.
- powiedziała.

Dodała, że gry są narzędziem, które nie tylko wspiera edukację, rozrywkę i zdrowie, ale zachęca do aktywności sportowej. Wymieniła, że wśród dotąd dofinansowanych projektów NCBR była np. platforma do rehabilitacji osób po udarach, program umożliwiający uczniom wykonywanie eksperymentów chemicznych w środowisku wirtualnym. Pieniądze uzyskał też projekt do rozwijania umiejętności echolokacji dla osób niewidzących lub słabo widzących.

GameINN jest przeznaczony dla całej branży gier wideo, nie tylko dla twórców gier. Dofinansowanie w programie otrzymały już m.in. VR Treadmill - wielokierunkowa bieżnia z systemem kontroli ruchu do gier VR czy platforma testowo-szkoleniowa do weryfikacji praktycznych umiejętności na stanowisku pracy.

Celem programu sektorowego GameINN jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie do 2023 roku. W trzech konkursach do NCBR wpłynęło łącznie 245 wniosków o dofinansowanie.

W nowej edycji konkursu miejscem realizacji projektów badawczo-rozwojowych powinny być województwa inne niż województwo mazowieckie, które ma status regionu lepiej rozwiniętego. Nabór wniosków będzie prowadzony od 16 grudnia br. do 16 marca 2020 r. W trakcie oceny możliwe jest poprawienie wniosku przez wnioskodawcę w części merytorycznej, zgodnie ze wskazówkami panelu ekspertów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kidawa-Błońska w Opolu: obywatele tracą zaufanie

/ Twitter/M. Kidawa-Błońska

  

Skutkiem przepychanek wokół prezesa NIK Mariana Banasia jest utrata zaufania do instytucji państwa przez obywateli - powiedziała na konferencji prasowej w Opolu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Kidawa-Błońska przyjechała w środę do Opola, by spotkać się z członkami Platformy Obywatelskiej przed prawyborami prezydenckimi, w których jest kandydatką. Podczas konferencji prasowej odniosła się sprawy Mariana Banasia. W jej ocenie to element wewnętrznej walki w obozie rządzącym. Jego "przykrym efektem" jest utrata zaufania obywateli do instytucji państwa - zaznaczyła.

Poinformowała, że złożyła marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu projekt ustawy wprowadzającej wyrównanie dla samorządów z tytułu nowych obciążeń nałożonych na nie przez państwo. W ocenie Kidawy-Błońskiej, w grę wchodzi kwota rzędu 9 miliardów złotych.

We wtorek rano marszałek Tomasz Grodzki spotkał się z Małgorzatą Kidawą-Błońską (KO), z przewodniczącym senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Zygmuntem Frankiewiczem oraz prezydentami miast: Łodzi – Hanną Zdanowską, Sopotu – Jackiem Karnowskim, Sosnowca – Arkadiuszem Chęcińskim i Warszawy - Rafałem Trzaskowskim. Na konferencji przed spotkaniem samorządowcy poinformowali, że przyjechali do Senatu, aby złożyć na ręce marszałka przygotowany przez nich projekt ustawy ws. rekompensat dla samorządów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl