Dyrektor... z ponad tysiącem zarzutów

biblioteka w Głogówku / Google

  

Sprawa byłej dyrektor biblioteki w Głogówku Marioli K., oskarżonej o popełnienie ponad tysiąca stu czynów na szkodę swojej placówki, została skierowana do ponownego rozpatrzenia - zadecydował Sąd Okręgowy w Opolu.

Proces Marioli K. - byłej dyrektor biblioteki w Głogówku - przed sądem pierwszej instancji toczył się przez pięć lat. Akt oskarżenia zawierał ponad tysiąc sto różnego rodzaju zarzutów dotyczących fałszowania dokumentacji finansowej i przywłaszczania pieniędzy przez podsądną w kierowanej przez nią placówce.

Według ustaleń śledztwa, na ślad nieprawidłowości w miejskiej bibliotece trafiono podczas kontroli zleconej przez samorząd w 2010 roku. W jej trakcie okazało się, że dyrektor biblioteki przez lata fałszowała dokumenty finansowe swojej placówki, a pieniądze zamiast na wymyślone przez nią spotkania i nagrody, trafiały do jej kieszeni. W sumie, według wyliczeń prokuratury, oskarżona miała przywłaszczyć sobie około 120 tysięcy złotych. Sąd pierwszej instancji uznał winę oskarżonej w części zarzucanych jej czynów, zmniejszając kwotę szkody do 55 tysięcy złotych i wymierzył karę roku i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat i 8 letni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w samorządach i jednostkach administracji rządowej. Dodatkowo zobowiązał podsądną do naprawienia szkody.

Sprawa trafiła do sądu drugiej instancji, który skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia uznając, że objęte aktem oskarżenia czyny należy traktować jako jedno przestępstwo, a nie szereg odrębnych czynów, z których część - z racji wysokości szkody i czasu, jaki upłynął od ich popełnienia - należałoby wówczas zakwalifikować za wykroczenia lub uznać za przedawnione. Oskarżonej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Algeria: Byli premierzy skazani za korupcję i nadużycie władzy

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Sąd w Algierii skazał dziś dwóch byłych premierów tego kraju Ahmeda Ujahię i Abdelmaleka Sellala odpowiednio na 15 i 12 lat więzienia za korupcję i nadużycie władzy - podała oficjalna algierska agencja APS. Ponadto Ujahia dostał karę grzywny o równowartości 16 tys., a Sellal - 8 tys. dolarów.

Dwóch najwyższych urzędników państwowych z bliskiego kręgu byłego prezydenta Abdelaziza Butefliki - zmuszonego do rezygnacji w kwietniu br. pod presją protestów - zostało osądzonych wraz z innymi politykami i przedsiębiorcami.

Według APS były minister przemysłu Abdeslam Buszuareb, który uciekł za granicę, został skazany zaocznie na 20 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl