Prezydent: potrzeba zmian w sądownictwie

Andrzej Duda, / Jakub Szymczuk/KPRP

  

W polskim sądownictwie potrzeba zmian - mówił w Brojcach (Zachodniopomorskie) prezydent Andrzej Duda. Potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski - stwierdził.

Prezydent podczas spotkania w Brojcach z mieszkańcami tej gminy i powiatu gryfickiego powiedział, że w wielu wymiarach przez ostatnie lata - podczas jego kadencji i pierwszej kadencji rządu PiS - udało się Polskę zmienić, ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia, m.in. zmiany w sądach.

"Tak. Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas"

- stwierdził Duda. "To się musi zmienić" - dodał.

"Jeśli społeczeństwo powszechnie mówi, że jeden z trzech filarów władzy chwieje się, że jest nieuczciwy, to znaczy, że absolutnie wymaga fundamentalnej reformy"

- mówił prezydent o władzy sądowniczej. "Ta reforma musi być dokonana" - podkreślił.

Przypomniał, że ta zmiana była i jest dokonywana, choć nie podoba się wielu osobom, które na tym tracą swoje przywileje i wpływy.

"Zwłaszcza tym, którzy pośród środowiska sędziowskiego byli panami życia i śmierci innych, którzy decydowali o możliwości robienia karier"

- mówił.

"Jest cały czas wśród tych ludzi jeszcze wielu sędziów, którzy swoje pierwsze legitymacje sędziowskie otrzymali jeszcze od komunistycznej władzy. Tamto im się podobało, teraz im się nie podoba"

- mówił prezydent Duda.

Zaznaczył, że w sądownictwie - również w Sądzie Najwyższym - są osoby, które nie tylko były członkami partii komunistycznej przed 1989 r., ale "są też tacy, którzy splamili się tym, że byli funkcjonariuszami partyjnymi w stanie wojennym - jako sędziowie". "Dzisiaj udają uczciwych, rzetelnych i bezstronnych sędziów" - ocenił.

"Powtórzę jeszcze raz i nie zawaham się tego powiedzieć: czas najwyższy, żeby tacy ludzie z naszego wymiaru sprawiedliwości odeszli raz na zawsze i nie straszyli już swoją obecnością ani obywateli Polski, ani naszych sąsiadów"

- mówił na spotkaniu prezydent.

Zapewnił, że polski wymiar sprawiedliwości uda się naprawić.Nawiązując do ostatniego orzeczenia TSUE w sprawie zmian w sadownictwie w Polsce powiedział, że dla niego oznacza ono, że Polacy de facto sami powinni załatwić swoje sprawy: "Proszę nam tutaj nie dawać do załatwienia waszych spraw politycznych, proszę nas nie mieszać w politykę w Polsce".

"Każde państwo europejskie ma prawo swój wymiar sprawiedliwości zmieniać samo. To jest sprawa wewnętrzna" - mówił o wyroku Trybunału.

Powiedział, że ma nadzieje, iż nikt nie odważy się dalej psuć wymiaru sprawiedliwości w Polsce i zostawiać go wymiarem sprawiedliwości postkomunistycznym, takim, jak był do tej pory.

"Potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski. Nieskażeni tamtymi czasami i tamtymi laty. To jest zmiana, która dla naszego państwa i społeczeństwa jest niezbędna"

- zaznaczył Andrzej Duda w wystąpieniu przerywanym oklaskami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Strzelanina w amerykańskim supermarkecie! Sześć ofiar śmiertelnych, w tym policjant

/ twitter.com

  

W jednym ze sklepów w Jersey City w USA doszło we wtorek do strzelaniny; zginęło kilka osób - informuje CNN, powołując się na burmistrza Stevena Fulopa. Według lokalnej stacji WABC chodzi o sklep z produktami koszernymi, JC Kosher Supermarket.

Burmistrz Fulop dodał, że w strzelaninie zginął jeden policjant, a trzech innych jest rannych. Wcześniej CNN podawał, że co najmniej jeden z napastników został "zneutralizowany".

Prezydent USA Donald Trump został poinformowany o strzelaninie - poinformowały służby prasowe Białego Domu.

Aktualizacja: Policja z Jersey City poinformowała, że zginęło przynajmniej sześć osób. Postrzelono trzech policjantów, w tym jednego śmiertelnie, zastrzelono także podejrzanych.

Do wydarzenia doszło o 12:40 czasu lokalnego. Dwóch napastników posiadających broń strzelało do policjantów i przechodniów. Wymiana ognia rozpoczęła się na cmentarzu, po czym podejrzani uciekli do sklepu z koszernymi pokarmami. 

W akcji policyjnej wzięły udział opancerzone furgonetki, jednostka SWAT oraz snajperzy. Po wejściu na miejsce wydarzenia odnaleziono kilka ciał.

Aktualizacja 22:50
Policja poinformowała, że policjant, który został zastrzelony padł ofiarą zasadzki. Sprawa nie ma związku z terroryzmem.

Aktualizacja 22:56
Poinformowano, że zginęło sześć osób: policjant, dwóch napastników i trzech cywili. Prawdopodobnie strzelanina miała związek z nieudaną próbą sprzedaży narkotyków.

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl