Legendarny polski kolarz powoli wraca do zdrowia. Ryszard Szurkowski jest sparaliżowany po wypadku

Ryszard Szurkowski kontynuuje rehabilitację w Otwocku, a jego stan zdrowia bardzo powoli się poprawia. Legendarny kolarz od blisko półtora roku jest częściowo sparaliżowany po wypadku na rowerze.

Ryszard Szurkowski
fot. Sławek [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Mąż trzy razy w tygodniu dojeżdża do Otwocka na ćwiczenia rehabilitacyjne i dodatkowo codziennie ćwiczy w domu. Przy okazji chcę jeszcze raz podziękować wszystkim darczyńcom, Stowarzyszeniu Lions Club 1990 i wszystkim, których do tej pory nie wymieniłam. Bez ich pomocy rehabilitacja nie byłaby możliwa

- powiedziała Iwona Szurkowska.

W maju żona czterokrotnego zwycięzcy Wyścigu Pokoju sama przeszła operację nowotworu kończyn, a prawdopodobnie w najbliższym czasie czeka ją kolejna. Mimo to nie traci humoru, o sobie mówi, że czuje się "po japońsku: jako tako" i pomaga w rehabilitacji męża.

Obecnie przebywamy we Wrocławiu na trwających już dość długo konsultacjach u doktora Adama Domanasiewicza. Z tą wizytą wiążemy nadzieje na poprawę sprawności rąk męża, szczególnie dłoni i barków. Doktor Domanasiewicz jest sławą w swoim fachu, dokonał m.in. pionierskiej operacji przyszycia ręki pacjentowi urodzonemu bez kończyny.

Na początku lipca Szurkowski po raz pierwszy od wypadku pojawił się publicznie, przy okazji startu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w Łodzi. Ostatnio był też gościem gali z okazji 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Słynny kolarz porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim.

Dramat Szurkowskiego wydarzył się 10 czerwca ubiegłego roku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed nim przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę.

W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą od ponad roku kontynuuje w Polsce.

Długo ukrywał przed opinią publiczną tę historię. Postanowił zabrać głos dopiero po pięciu miesiącach, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny. Oddźwięk okazał się ogromny i pomoc popłynęła szerokim strumieniem.

73-letni Szurkowski to najbardziej utytułowany polski kolarz w historii, m.in. mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ryszard Szurkowski #kolarstwo

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo