Debaty z cyklu “Myśląc z Wyszyńskim” będą poświęcone nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego i podejmą aktualne tematy będące wyzwaniami dla człowieka, społeczeństwa i Kościoła.

W debacie pt. „Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?” biorą udział wzięli: prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Jan Żaryn oraz dr Ewa Czaczkowska.

Zapraszamy do obejrzenia relacji za pośrednictwem kanału Youtube Archidiecezji Warszawskiej:

Spotkania z tego cyklu będą miały charakter otwarty i będą odbywały się z udziałem ekspertów, w tym historyków i biografów, w każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada br. do maja 2020 roku.

W ramach cyklu “Myśląc z Wyszyńskim" zaplanowano siedem spotkań. Formuła każdego z nich będzie podobna. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy wysłuchają 20-minutowego wykładu przygotowanego przez głównego prelegenta. Następnie głos zabiorą dwaj inni prelegenci, a po ich wystąpieniach przewidziano dyskusję z możliwością zadawania pytań z sali. Debatę podsumują prelegenci.

- Podczas spotkań "Myśląc z Wyszyńskim" chcemy się zastanowić, w jakim sensie jest on aktualny dzisiaj. Nie łudźmy się, nie ma prostego przeniesienia wszystkich jego spraw, decyzji, odniesień z tamtego świata do dzisiejszego, bo świat się zasadniczo zmienił. To co chcemy zrobić podczas debat "Myśląc z Wyszyńskim", to wydobyć z nauczania kard. Wyszyńskiego to wszystko, co jest aktualne dziś, w jakim sensie możemy go naśladować. Nie chodzi o kopiowanie i proste naśladowanie, lecz o inspirację. Szukamy źródła, szukamy zasady

- powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową kard. Kazimierz Nycz.

Organizatorem debat jest Archidiecezja Warszawska wspólnie z zaproszonymi do tego projektu instytucjami. Odpowiedzialność za przygotowanie spotkań spoczywa na takich podmiotach jak: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Instytut Prymasowski, Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Tematyka kolejnych spotkań z cyklu “Myśląc z Wyszyńskim”

  • Grudzień 2019: „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny”
  • Styczeń 2020: „Prawda antropologiczna: mężczyzną i kobietą zrodził ich”
  • Luty 2020: „Czas to miłość. Społeczna krucjata miłości”
  • Marzec 2020: „Praca – przymus czy szansa?”
  • Kwiecień 2020: „W służbie dobra wspólnego. Polityka, naród, państwo”
  • Maj 2020: „Nigdy jeden przeciw drugiemu. Kard. Karol Wojtyła i Prymas Stefan Wyszyński – komplementarność charyzmatów”