Żarciki na pokładzie papieskiego samolotu. Franciszek zalecił dziennikarce sen i "malutką whisky"

zdjęcie ilustracyjne / By Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34723430

  

Serdeczny, chwilami bardzo żartobliwy charakter miały rozmowy dziennikarzy z papieżem Franciszkiem w samolocie lecącym w nocy z wtorku na środę do Bangkoku. Wysłannicy mediów opowiedzieli sobie potem nawzajem, co usłyszeli od papieża.

Wkrótce po tym, gdy samolot wystartował z lotniska w Rzymie papież przyszedł do dziennikarskiego sektora, w którym było 69 wysłanników światowych mediów: gazet, radia, telewizji, agencji prasowych. Następnie Franciszek podchodził do każdego na chwilę rozmowy. Uściskowi ręki i powitaniu towarzyszyła czasem zabawna wymiana zdań. Papież, jak się zauważa, był w dobrym humorze i zarazem słuchał cierpliwie swych rozmówców.

Kiedy jedna z hiszpańskich dziennikarek życzyła mu dobrego lotu, on sam z uśmiechem życzył jej, żeby się wyspała i wypiła "malutką whisky". Na pytanie, czy sam to zrobił, zdecydowanie zaprzeczył.

Kieliszek koniaku poradził hiszpańskiemu dziennikarzowi, który mówił, że przed podróżą cierpiał z powodu rwy kulszowej.

Gdy wysłanniczka agencji Ansa powiedziała papieżowi: "W przyszłym roku świętujemy 75-lecie", żartobliwie zapytał, czy to ona kończy 75 lat i dał wyraz swemu niedowierzaniu.

Jednym z powtarzających się w czasie lotów papieskich pytań jest to, kiedy Franciszek pojedzie do swej ojczystej Argentyny, w której nie był od swego wyboru w 2013 roku. Nigdy dotąd nie padła żadna deklaracja co do możliwego terminu takiej podróży. Kiedy tym razem zapytał o to korespondent amerykańskiej telewizji NBC, papież zrobił uwiecznioną przez fotografów na zdjęciach wyjątkowo sugestywną minę, wskazującą, że zupełnie tego nie wie. Następnie wzniósł palec do góry i powiedział, że to jest pytanie do Pana Boga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicjant Platformy Obywatelskiej z własnym kandydatem na prezydenta? Padło nazwisko

/ Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W debacie publicznej najgłośniej rozbrzmiewa kwestia kandydatury Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tworzące Koalicję Obywatelską ugrupowania nie są jednak do końca przychylne, aby poprzeć kandydata PO. Inicjatywa Polska rozważa dwa warianty, w tym wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej.

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej Inicjatywy Polskiej. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/300514-zamieszanie-w-koalicji-obywatelskiej-zieloni-popra-kandydata-platformy-niekoniecznie]

Dariusz Joński z zarządu iPL wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana.

Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję

- powiedział Joński PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/300419-koalicja-obywatelska-i-cztery-kandydatury-na-prezydenta-to-realny-scenariusz]

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" - powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl