"Broń i wspieraj". Trwa spotkanie terytorialsów z 14 państw

/ twitter.com / @terytorialsi

  

Spotkanie dowódców i liderów formacji obrony terytorialnej z 14 krajów Europy i świata trwa w podwarszawskiej Jachrance. Jutro szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w odprawie dowódców Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej OT – zapowiedziało MON.

Europejska Inicjatywa Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej (European Territorial Co-operation ETC-2) to platforma wymiany doświadczeń, wspólnego wykorzystania zasobów szkoleniowych, a także wymiany informacji o zagrożeniach. Pierwsze spotkanie w tej formule, zainicjowane przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, odbyło się w październiku 2018 r. w Warszawie. W tym roku dowódcy formacji OT po raz drugi spotykają się w Polsce.

Hasło tegorocznego spotkania Inicjatywy brzmi „Defend and support” – „Broń i wspieraj”. Jak poinformował rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak, dowódcy skupią się na roli, jaką siły, takie jak formacje OT pełnią w strategiach państw Europy i Ameryki, na wypracowaniu rozwiązań służących pozyskiwaniu kandydatów do służby oraz zarządzaniu ich kompetencjami.

W spotkaniu uczestniczą delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Finlandii, Norwegii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA oraz - po raz pierwszy - Gruzji.

Efekty ubiegłorocznego spotkania to m. in. intensyfikacja współpracy WOT ze stroną amerykańską i litewską, rozwój projektu grup poszukiwawczo-ratowniczych z psami (K-9) i udział żołnierzy WOT w szkoleniu z działań poszukiwawczo-ratowniczych w przestrzeni miejskiej przeprowadzonym w Izraelu.

Na podstawie porozumień zawartych przed rokiem żołnierze WOT uczestniczyli w ćwiczeniach ze swoimi odpowiednikami na Litwie oraz w zawodach w Estonii. Oficerowie WOT zapoznali się z fińskim systemem obrony totalnej, odbyło się wiele wizyt na szczeblu dowódców formacji. WOT nawiązały współpracę z partnerem niemieckim w zakresie wymiany doświadczeń nt. roli obrony terytorialnej w systemie zarządzania kryzysowego.

Kolejne spotkanie ma się odbyć w 2020 r. na Węgrzech, które budowę formacji OT rozpoczęły rok po Polsce.

WOT działają jako odrębny rodzaj sił zbrojnych, ich zadania to pomoc lokalnym społecznościom i służbom ratowniczym np. w razie klęsk żywiołowych, a także przygotowania do wsparcia wojsk operacyjnych na wypadek wojny. W WOT mogą służyć ochotnicy, którzy nie odbywali służby w wojsku, i rezerwiści. Obecnie formacja liczy ok. 22 tys. osób.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus w Belgii. Nowe zakażenia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W ciągu minionej doby w Belgii wykryto 1580 nowych przypadków koronawirusa; 283 osoby zmarły - poinformowało dziś centrum kryzysowe. W sumie do tej pory w tym 11,5-milionowym kraju potwierdzono infekcję u prawie 25 tys. osób. Liczba hospitalizowanych spada.

Od początku kryzysu z powodu Covid-19 odnotowano 2523 zgony. Przez ostatnia dobę do szpitali przyjęto 459 osób, a od rozpoczęcia pandemii 9894. Obecnie w Belgii 1285 osób przebywa na intensywnej terapii (9 osób więcej niż w środę); stan 992 osób wymagał podłączenia ich do respiratora.

- W niektórych miejscach w kraju obłożenie łózek szpitalnych jest znacznie powyżej średniej, która w skali całego kraju wynosi 56 proc. Błędem jest zatem twierdzenie, że wciąż jest dość miejsc na intensywnej terapii. Sytuacja jest dziś bardzo trudna na wielu oddziałach

 - mówił na codziennej konferencji prasowej wirusolog Emmanuel Andre.

W ciągu minionej doby 483 osoby mogły opuścić szpitale, a w sumie od 15 marca leczenie w placówkach szpitalnych zakończyło 5164. Z 283 zgonów minionej doby, 116 odnotowano w szpitalach. Dramatyczna sytuacja jest w niektórych domach opieki. Publiczny nadawca RTBF opisuje historię zgłoszoną przez jednego z odbiorców, który zaalarmował, że w jednej z placówek zaczyna brakować sprzętu do natleniania.

Ze względu na wiek starszych i schorowanych osób będących w placówkach nie przewozi się do szpitali. "W naszych domach opieki zabrakło butli z tlenem" - potwierdził cytowany przez RTBF sekretarz generalny federacji domów opieki Vincent Fredericq.

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa i tych potwierdzonych wcześniej jest w we Flandrii (66 proc. z ostatnich 24 godz.), znacznie mniej chorych odnotowuje się w Walonii (23 proc.) oraz Brukseli (9 proc.). Wzrost liczby wykrytych przypadków może się wiązać z rosnącą liczbą przeprowadzanych testów. Oczekuje się, że przepustowość laboratoriów wyniesie w najbliższych dniach 20 tys. próbek dziennie.

W środę król Belgów Filip odwiedził Szpital Uniwersytecki w Brukseli (VUB), aby wyrazić wsparcie dla personelu medycznego, który jest na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts