"Dwór nad Narwią": Zrozumieć Rymkiewicza

"Dwór nad Narwią" w Teatrze Ateneum / fot. Jan Naj/Gazeta Polska

  

„Dwór nad Narwią”, tekst wybitnego poety Rymkiewicza, to mordercze zapasy przeszłości z teraźniejszością. Pełne błyskotliwego humoru opowieści o upiorach, którym śni się życie. Jednak ignorantem jest ten, kto sprowadzi tekst do prostej puenty. A taką próbę podjął warszawski Teatr Ateneum.

Nieco zdewastowany dwór nad Narwią kupuje młode, pełne aspiracji małżeństwo. Gdy odkrywają, że dom jest zamieszkany przez upiory, szukają rozwiązania. Przegonienie istot nieżywych nic nie daje, a próba dojścia do porozumienia z nimi przyniesie więcej strat niż zysków. Upiory wymagają szacunku do siebie, przypisują sobie wielkie zasługi, uważają, że to im należy się dwór. W końcu wysysają krew swoim żyjącym następcom. „Odkąd umarła, stała się nieznośna” – słyszymy o hrabinie. Demony przeszłości to jednak nie tylko konkretni przodkowie znani z imienia i nazwiska. To nie tylko atrybuty przeszłości. To też wyrzuty sumienia, zatajone zbrodnie z naszym udziałem, grzechy myślą, uczynkiem i zaniedbaniem. Coś, od czego nie ma ucieczki. Jest za to flirt ze złem. Próba dogadania się z mordercą. Negocjacje z diabłem.

Gdy Jarosław Marek Rymkiewicz, autor „Dworu nad Narwią”, stawiał trudne pytania o to, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość, reżyser spektaklu warszawskiego Teatru Ateneum Artur Tyszkiewicz zapowiedział, że jego spektakl to rodzaj manifestu przeciwko „budowaniu muzeów, w których szukamy naszej dumy”. Czyli upiory przeszłości, które u Rymkiewicza stanowią całe spektrum nie tylko historycznych uwarunkowań, lecz także występków z naszej przeszłości, tu mają posłużyć do rozprawienia się z ideą polityki historycznej. I co z tego, że spektakl świetnie się ogląda, że znakomita obsada, scenografia i muzyka wprowadzają nas we wciągający swym niepokojem klimat, skoro twórcy idą może i pięknym szlakiem, ale na skróty.

Uwaga: Więcej na temat spektaklu w najnowszej "Gazecie Polskiej". Od dziś w kioskach!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl, gpcodziennie.pl, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie żyje 40-letnia ofiara nożownika. Sprawcy wciąż nie ujęto

/ zdjęcie ilustracyjne / malopolska.policja.gov.pl

  

Nie żyje 40-letni mężczyzna, który w czwartek zgłosił się do jednego z krakowskich szpitali z ranami kłutymi tułowia - podał rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń. Trwają poszukiwania sprawcy ataku.

W czwartek ok. godz. 14.30 do jednego z krakowskich szpitali zgłosił się 40-letni mężczyzna z ranami kłutymi tułowia z przodu i z tyłu, który trafił na stół operacyjny. Niestety zmarł

- poinformował rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Jak dodał, obecnie prowadzone jest w tej sprawie śledztwo, które ma ustalić, jak doszło do tego zdarzenia. "Weryfikujemy różne hipotezy, ale z uwagi na dobro śledztwa nie ujawniamy żadnej z nich. Sprawca nie został zatrzymany" - wyjaśnił rzecznik.

Informację o ataku podało RMF FM.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts