Filipiny: Do więzienia za e-papierosy?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / lindsayfox

  

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte, znany z brutalnej kampanii antynarkotykowej, zarządził zakaz używania w kraju elektronicznych papierosów i zagroził aresztowaniem każdego, kto będzie je palił w miejscach publicznych – podała dziś agencja AFP.

Filipińska policja otrzymała już wytyczne, by zatrzymywać osoby oddające się "vapingowi" w miejscach publicznych i konfiskować im e-papierosy – przekazała francuska agencja.

Duterte ogłosił zakaz na konferencji prasowej wczoraj późnym wieczorem, gdy zapytano go o sprawozdanie ministerstwa zdrowia, potwierdzające pierwszy przypadek uszkodzenia płuc związanego z używaniem e-papierosów na Filipinach.

Zakażę tego. Używania i sprowadzania. Wiecie dlaczego? Bo to jest toksyczne, a rząd ma prawo wprowadzać środki, by chronić zdrowie publiczne i interes publiczny

 - powiedział filipiński przywódca, który wcześniej zakazał również palenia tytoniu w miejscach publicznych.

Mówią, że ten vaping jest elektroniczny. Nie plećcie mi takich bzdur. Lepiej z tym skończcie. Każę was aresztować, jeśli będziecie to robili w pomieszczeniu. To jak palenie. Trujecie ludzi

- powiedział prezydent.

74-letni Duterte sam był kiedyś palaczem, ale zerwał z nałogiem, gdy wykryto u niego chorobę Buergera, która może wywoływać niedrożność naczyń krwionośnych i wiązana jest z paleniem tytoniu – przypomina agencja Reutera.

Według tej agencji zakaz na Filipinach może pokrzyżować plany producentów e-papierosów, takich jak amerykański Juul, którzy wchodzą na międzynarodowe rynki, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych coraz szersze kręgi zatacza kampania przeciwko vapingowi. W USA odnotowano już setki przypadków chorób i kilka zgonów wiązanych z używaniem papierosów elektronicznych.

Na świecie rośnie zaniepokojenie z powodu wzrostu popularności e-papierosów wśród osób młodych. Indie, które mają jedną z największych populacji dorosłych palaczy pośród krajów świata, zakazały we wrześniu sprzedaży papierosów elektronicznych, przestrzegając, że vaping osiągnął w państwach rozwiniętych „proporcje epidemii”.

Papierosy elektroniczne są zakazane również w Tajlandii, Singapurze i Brazylii. Władze Malezji rozważają natomiast wprowadzenie ujednoliconych przepisów, które zabraniałyby reklamowania i używania w miejscach publicznych oraz przez osoby nieletnie zarówno e-papierosów, jak i tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Światowy rynek e-papierosów był w 2018 roku wart 15,7 mld dolarów, a według prognoz do 2023 roku ma urosnąć do 40 mld USD – podał Reuters, powołując się na dane firmy Euromonitor International.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Sejmowa komisja zaopiniowała poprawki dot. rozszerzenia tarczy antykryzysowej

Zdjęcie ilustracyjne / @KancelariaSejmu

  

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę kilka poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania projektu, który przewiduje m.in. rozszerzenie pomocy przewidzianej w tarczy antykryzysowej.

W środę podczas drugiego czytania rządowego projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zgłoszono 77 poprawki, ale zaledwie kilka z nich uzyskała rekomendację komisji finansów publicznych.

Komisja pozytywnie zaopiniowała cztery poprawki przygotowane przez PiS. Jedna z nich daje uprawnienie premierowi, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, do ustanowienia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy. Inna pozwala na bezpłatne korzystanie ze stron internetowych należących do jednostek sektora finansów publicznych.

Kolejna przewiduje wyłączenia ze stosowania, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, niektórych przepisów kodeksu wyborczego przy przeprowadzaniu w 2020 r. wyborów powszechnych na prezydenta. Chodzi o regulacje w zakresie: podawania informacji do wiadomości wyborców w formie obwieszczenia; wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania; głosowania przez pełnomocnika; ustalania przez Państwową Komisję Wyborczą wzoru karty do głosowania i zarządzania przez nią druku tych kart.

Komisja zarekomendowała też przyjęcie kilku poprawek KO. Jedna z nich pozwala na zawieszenie spłaty kredytu studenckiego do pół roku. Inne dotyczą przedłużenia ważności legitymacji studenckich i legitymacji służbowych nauczycieli akademickich, a także legitymacji doktorantów.

Negatywne opinie uzyskały natomiast poprawki zgłoszone przez Konfederację, których sens - jak tłumaczono - sprowadza się do wyrównania szans urzędników i przedsiębiorców zmuszonych do składania podań, wniosków, czy oświadczeń.

Komisja opowiedziała się też za odrzuceniem poprawek Lewicy, w tym przewidujących dodatkowe finansowanie kosztów stałych firm, czy wykreślających niektóre zmiany, np. w prawie budowlanym - dotyczące przenośnych, wolnostojących masztów antenowych; czy skreślających zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) handlu kryptowalutami.

Podobny los spotkał poprawki KO, dotyczące m.in. rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego o babcie i dziadków, zwiększenia o 20 mld zł wydatków na służbę zdrowia, czy zniesienia zakazu handlu w niedzielę w okresie epidemii.

Negatywne opinie komisja wyraziła także o poprawkach Koalicji Polskiej, które wprowadzały na przykład dobrowolny ZUS, czy zasiłek opiekuńczy w przypadku dzieci do 12 roku życia, a także zmiany w zasiłkach dla rolników.

Rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0) był rozpatrywany wspólnie z projektem ustawy Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz'15) o "utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej" oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jako wiodący przyjęto projekt rządowy.

Zgodnie z projektem, ARP zaoferuje przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową.

Ponadto, projekt mówi też o zwiększeniu dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Przewiduje też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Nowe przepisy wprowadzają w usługach komórkowych nielimitowany dostępu do publicznych stron internetowych m.in. umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną.

Projekt zakłada także rozwiązania, które mają pomóc rolnikom i przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego. Chodzi np. o zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku objęcia rolnika kwarantanną, bądź jak jest hospitalizowany w związku z COVID-19.

Nowe przepisy zakładają również wydłużenie terminów na realizację niektórych obowiązków przez obywateli, w tym m.in. dotyczących posiadaczy pojazdów.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, zmiany przewidziane w projekcie mają kosztować państwo ponad 18 mld zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts