Andrzej Duda odwiedzi Litwę. Prezydent uczci przywódców Powstania Styczniowego

Prezydent Andrzej Duda z małżonką / twitter.com / @prezydentpl

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą jutro rozpoczyna dwudniową wizytę na Litwie, w czasie której w weźmie udział w pochówku przywódców Powstania Styczniowego. W uroczystości będzie uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki.

W piątek prezydent Andrzej Duda razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, a także wicepremierami Ukrainy oraz Białorusi, ministrem kultury Łotwy, będą uczestniczyli w podniosłym wydarzeniu patriotycznym - pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku

- poinformował PAP szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

W intencji Powstańców zostanie odprawiona msza w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a następnie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy na Cmentarzu na Rossie.

W uroczystości wezmą również udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu. Obecny będzie też premier Litwy Saulius Skvernelis.

Prezydencki minister podkreślił, że wizyta ma wyjątkowy, symboliczny wymiar, gdyż w ceremoniach wezmą udział wspólnie przywódcy państw współtworzących niegdyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

W kontekście polityki pamięci, która dla Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów i Łotyszy jest niezwykle istotna, przesłanie tej uroczystości ma fundamentalne znaczenie. Jest przypomnieniem zakorzenionego w naszej historii, trwającego od stuleci braterstwa

 – podkreślił Szczerski.

Jak dodał, "ideały, w imię których walczyli i złożyli ofiarę z życia, zwyciężyły i dlatego powinny być dla inspiracją w budowaniu współpracy i przeszłości narodów żyjących w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

W czwartek, w dniu poprzedzającym ceremonię, która odbędzie się w Wilnie, prezydent Duda wraz z pierwszą damą złożą wizytę roboczą na Litwie. Zaplanowano rozmowy oraz dyskusję plenarną delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Nausedy. Tematem będą najważniejsze problemy i kwestie polityczne dotyczące relacji dwustronnych oraz międzynarodowych.

Litewska para prezydencka wyda na cześć polskiej pary uroczystą kolację. Prezydent Duda złoży także wieniec na grobie Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone jest także jego serce.

W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów Powstania Styczniowego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzy rakiety spadły na Zieloną Strefę w Bagdadzie

/ Ambasada USA w Bagdadzie / By United States Department of State - http://diplomacy.state.gov/discoverdiplomacy/explorer/places/170159.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30720260

  

Trzy rakiety typu Katiusza spadły w poniedziałek późnym wieczorem na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w stolicy Iraku Bagdadzie, zwaną potocznie Zieloną Strefą - podały irackie źródła policyjne.

Jak pisze agencja Reuters źródła podały, że rakiety wystrzelono z dzielnicy Zafaranijah pod Bagdadem. Dwie z nich spadły w pobliżu ambasady USA.

Silnie ufortyfikowana Zielona Strefa powstała w 2003 r. Obejmuje obszar 10 km kw. Znajduje się tu wiele urzędów państwowych i zagranicznych ambasad, w tym USA oraz Wielkiej Brytanii. Na terenie tej drugiej swoją siedzibę ma również ambasada RP.

Podobny atak miał miejsce 8 stycznia. Wówczas w Zielonej Strefie spadły dwie tego samego typu rakiety. Atak nie spowodował wówczas ofiar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts