Sędziwej zakonnicy nie przyjęto do domu spokojnej starości we Francji. Kazano jej zdjąć habit

Do domu spokojnej starości w miejscowości Vesoul we wschodniej Francji nie przyjęto sędziwej zakonnicy. Co było powodem? Siostra zakonna odmówiła zdjęcia habitu oraz kornetu. Ośrodek stwierdził, że "nie akceptuje się żadnych ostentacyjnych znaków przynależności do wspólnoty religijnej".

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Ane_Hinds

O sprawie, która miała miejsce w Vesoul w departamencie Haute-Saone we wschodniej Francji, pisze portal pch24.pl, powołując się na relację francuskiej stacji radiowej France Bleu.

Ponad 70-letnia zakonnica, która większość życia spędziła w klasztorze w Drome, złożyła podanie o przyjęcie do domu socjalnego dla osób starszych w Vesoul, zarządzanym przez Miejskie Centrum Akcji Socjalnej (CCAS).

Jak podaje portal pch24.pl, kobieta w styczniu 2019 r. trafiła na listę oczekujących do zamieszkania w domu socjalnym. W lipcu poinformowano ją o akceptacji wniosku, jednak był jeden warunek.

CCAS wskazało, że ​w jego domach „mieszkańcy mogą mieć swoje preferencje i przekonania”,  jednak ze względu na zasady „laickości ośrodka nie akceptuje się żadnych ostentacyjnych znaków przynależności do wspólnoty religijnej”. W praktyce oznaczało do konieczność zdjęcia mniszego habitu, na co zakonnica nie wyraziła zgody. Siostry zakonnej tym samym nie przyjęto pod dach domu socjalnego, a zdaniem szefostwa CCAS, sprawa jest zamknięta.

"Opiekujący się siostrą kapłan, w swoim biuletynie parafialnym decyzję ośrodka nazwał aktem antychrześcijańskiej fobii i fałszywą interpretacją zasady laickości państwa. Przypomniał w tym kontekście przypadek muzułmańskiej matki ucznia, którą na sali obrad regionu Burgundii poproszono o zdjęcie islamskiej chusty. Ta nie tylko tego nie zrobiła, ale sugerujący zdjęcie hidżabu deputowany został napiętnowany za próbę łamania prawa"

- czytamy na pch24.pl.

 

Źródło: pch24.pl, niezalezna.pl

#zakonnica #Francja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo