Jak podaje warszawska kuria, grupa wietnamskich katolików, ok. 150- 200 osób, spotyka się co sobotę na Eucharystii.

- W Mrokowie jest już regularne duszpasterstwo wietnamskiej wspólnoty. Sprawowane są sakramenty, są chrzty, śluby

- mówi ks. Krzysztof Malejko SVD, duszpasterz Wietnamczyków na terenie archidiecezji warszawskiej.

Najwięcej wietnamskich katolików, którzy wyemigrowali do Polski, osiedliło się w Warszawie i okolicach. 

- Dla katolików istotne jest, żeby mogli uczestniczyć w liturgii, wyspowiadać się w swoim języku. Msza po wietnamsku jest naprawdę bardzo ważna dla nich, stąd zrodziła się inicjatywa duszpasterstwa dla Wietnamczyków

- opowiada ich duszpasterz.

W tym roku wietnamscy katolicy w związku z przypadającym 24 listopada wspomnieniem liturgicznym 117 wietnamskich męczenników poprosili metropolitę warszawskiego, żeby odprawił dla nich Mszę świętą.

- Msza będzie uroczysta, bo to jedno z najważniejszych świąt wietnamskich katolików

- zapowiada ks. Malejko SVD.  Spodziewa się, że tym razem do Mrokowa przyjedzie znacznie więcej osób, także druga wspólnota wietnamska, która modli się i spotyka w parafii św. Jadwigi na Żeraniu (w diecezji warszawsko-praskiej). Po mszy będzie okazja do spotkań przy wietnamskim jedzeniu.

Do udziału w liturgii zaproszeni zostali również miejscowi parafianie. 

Jak będzie wyglądała liturgia sobotniej mszy świętej?

"Kard. Nycz będzie przewodniczył mszy św. dla Wietnamczyków w języku polskim, ale czytania i psalm będą po wietnamsku. Ewangelia zostanie odczytana zarówno w języku wietnamskim, jak i polskim. Homilię wygłosi metropolita warszawski i będzie ona tłumaczona z polskiego na wietnamski (w roli tłumacza - ks. Józef Them, werbista z Wietnamu obecnie mieszkający w Warszawie, duszpasterz obu wspólnot wietnamskich). Natomiast modlitwa wiernych i wszystkie pieśni podczas Mszy wykonywane będą w języku wietnamskim"

- tłumaczy biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej.