Kard. Nycz odprawi mszę św. dla Wietnamczyków. Pod Warszawą działa już ich duszpasterstwo

/ mat. pras. biura prasowego Archidiecezji Warszawskiej

  

Jak informuje biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej, w sobotę 23 listopada o godz. 16.00 kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę św. dla wspólnoty wietnamskiej w kościele w Mrokowie k. Wólki Kosowskiej. Poświęci kaplicę, w której odtąd gromadzić się będą Wietnamczycy na cotygodniowej liturgii, oraz obraz św. Andrzeja Nguyen Kim Thinga - jednego ze 117 męczenników wietnamskich.

Jak podaje warszawska kuria, grupa wietnamskich katolików, ok. 150- 200 osób, spotyka się co sobotę na Eucharystii.

- W Mrokowie jest już regularne duszpasterstwo wietnamskiej wspólnoty. Sprawowane są sakramenty, są chrzty, śluby

- mówi ks. Krzysztof Malejko SVD, duszpasterz Wietnamczyków na terenie archidiecezji warszawskiej.

Najwięcej wietnamskich katolików, którzy wyemigrowali do Polski, osiedliło się w Warszawie i okolicach. 

- Dla katolików istotne jest, żeby mogli uczestniczyć w liturgii, wyspowiadać się w swoim języku. Msza po wietnamsku jest naprawdę bardzo ważna dla nich, stąd zrodziła się inicjatywa duszpasterstwa dla Wietnamczyków

- opowiada ich duszpasterz.

W tym roku wietnamscy katolicy w związku z przypadającym 24 listopada wspomnieniem liturgicznym 117 wietnamskich męczenników poprosili metropolitę warszawskiego, żeby odprawił dla nich Mszę świętą.

- Msza będzie uroczysta, bo to jedno z najważniejszych świąt wietnamskich katolików

- zapowiada ks. Malejko SVD.  Spodziewa się, że tym razem do Mrokowa przyjedzie znacznie więcej osób, także druga wspólnota wietnamska, która modli się i spotyka w parafii św. Jadwigi na Żeraniu (w diecezji warszawsko-praskiej). Po mszy będzie okazja do spotkań przy wietnamskim jedzeniu.

Do udziału w liturgii zaproszeni zostali również miejscowi parafianie. 

Jak będzie wyglądała liturgia sobotniej mszy świętej?

"Kard. Nycz będzie przewodniczył mszy św. dla Wietnamczyków w języku polskim, ale czytania i psalm będą po wietnamsku. Ewangelia zostanie odczytana zarówno w języku wietnamskim, jak i polskim. Homilię wygłosi metropolita warszawski i będzie ona tłumaczona z polskiego na wietnamski (w roli tłumacza - ks. Józef Them, werbista z Wietnamu obecnie mieszkający w Warszawie, duszpasterz obu wspólnot wietnamskich). Natomiast modlitwa wiernych i wszystkie pieśni podczas Mszy wykonywane będą w języku wietnamskim"

- tłumaczy biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: archwwa.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pijany kierowca... zasnął na środku drogi. Miał niemal 4 promile!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Policjanci z Podkarpacia zatrzymali pijanego kierowcę, który zatrzymał swoje auto na środku drogi krajowej nr 19 i uciął sobie drzemkę. 43-latek miał niemal 4 promile alkoholu w organizmie. Mężczyźnie może grozić do 2 lat więzienia.

Jak poinformowała podkarpacka policja, pojazd był uszkodzony i stał na środku drogi krajowej nr 19. Kierowcy, którzy byli świadkami tej sytuacji, ruszyli na pomoc mężczyźnie za kierownicą, który sprawiał wrażenie nieprzytomnego.

Okazało się jednak, że siedzący w aucie mężczyzna jest kompletnie pijany. Świadkowie wyjęli kluczyk ze stacyjki, zepchnęli pojazd na zatoczkę autobusową i wezwali policjantów.

Badanie stanu trzeźwości kierowcy volkswagena wykazało, że miał prawie 4 promile alkoholu w organizmie. 43-letni mieszkaniec gminy Dukla został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Policjanci ustalili, że wcześniej mężczyzna wjechał w znak drogowy i uszkodził samochód.

43-latek stracił prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo grożą mu nawet 2 lata pozbawienia wolności i wysoka grzywna

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl