Wirtualna kolekcja średniowiecznych zabytków

średniowieczny but skórzany / cyfrowewm.pl

  

Ponad 120 średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów na Warmii i Mazurach zostało zdigitalizowanych i udostępnionych w internecie przez elbląskie centrum „Światowid”. Wirtualna kolekcja powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Są to głównie eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Muzeum w Ostródzie, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

Cyfrowe zabytki zostały podzielone na cztery kategorie: sacrum, profanum, władza i militaria m.in. znalazły się w nich: głowica XIV-wiecznej buławy gwiaździstej, typariusz podróżny z Fromborka czy patynki – drewniane średniowieczne pantofle z Elbląga.

Zeskanowano również cztery charakterystyczne dla regionu tzw. baby pruskie, tj. kamienne posągi wykonane prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu przez plemiona pruskie zamieszkujące tereny między Niemnem i Wisłą. Przypuszcza się, że przedstawiały one pogańskich bogów, poległych wojowników lub założycieli rodów. W wirtualnej galerii umieszczono też trójwymiarowe wizerunki dwóch XIV-wiecznych budowli o charakterze obronnym i sakralnym - Baszty Bocianiej, która jest pozostałością średniowiecznych umocnień Dobrego Miasta oraz gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła w Mariance koło Pasłęka.

Zabytkowe obiekty z Warmii i Mazur są dostępne na stronie internetowej cyfrowewm.pl. Każdy z nich prezentowany jest za pomocą m.in. zdjęć, modelu lub animacji 3D oraz opisów zawierających historię danego przedmiotu i miejsce jego odnalezienia. Osoby niewidome lub słabowidzące mogą skorzystać z audiodeskrypcji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: cyfrowewm.pl, pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejny antybohater dzisiejszej publikacji „Wyborczej„. Dorota Kania o zarzutach, jakie na nim ciążą

/ fot. Aleksander Mimier

  

Gwałt, znęcanie się oraz nakłanianie do usunięcia ciąży, wyłudzanie pieniędzy oraz nakłanianie do składania fałszywych zeznań - to szereg zarzutów, jakie według redaktor naczelnej Telewizji Republika Doroty Kani ciążą na jednym ze świadków dzisiejszej publikacji „Gazety Wyborczej” prywatnym detektywie Jerzym G.

Dziś "Gazeta Wyborcza" napisała, że podczas przesłuchania z 2 lipca 2009 r. świadka koronnego Piotra K., ps. "Broda" opowiadał on przed prokuratorem, że Patrycja Kotecka, obecna żona Zbigniewa Ziobro, a w przeszłości dziennikarka TVP, była związana z ludźmi ze świata przestępczego Warszawy, głównie z gangiem mokotowskim. Według świadka Kotecka służyła gangsterom do rozpracowywania różnych środowisk, a kontakt z Ziobrą miała nawiązać na polecenie mafii.

Autor artykułu red. Wojciech Czuchnowski przywołała też słowa prywatnego detektywa, Jerzego G. Jak podaje Dorota Kania na Twitterze, to człowiek, na którym ciąży szereg zarzutów.

[polecam:https://niezalezna.pl/312843-zeznania-gangstera-na-lamach-wyborczej-i-atak-na-zone-ziobry-politycy-to-poziom-szamba]

„Świadek GW ws. P. Koteckiej. Tymczasowo aresztowany pod zarzutami gwałtu, znęcania się oraz nakłaniania do usunięcia ciąży, wyłudzania pieniędzy oraz nakłaniania do składania fałszywych zeznań

- wymienia dziennikarka.

Osobę Jerzego G. przedstawił też w nieco innym -niż „Wyborcza”- świetle red. Wojciech Wybranowski. Przypomniał wywiad detektywa z Onetem z 2011 roku, w którym mówił, że „wstrzyknięto mu truciznę i zarażono gronkowcem złocistym”.

[polecam:https://niezalezna.pl/312842-czuchnowskiego-i-wyborcza-czekaja-klopoty-zona-ziobry-zapowiada-zdecydowane-kroki-prawne]

"Gratuluje "GW""

- kpi dziennikarz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts