Gdańsk - pomorska Sycylia? Smoliński: "Nikt nie chce złamać tajemnicy. Obowiązuje zmowa milczenia"

/ pixabay.com/drzalek83

  

Jak ujawnia Dorota Kania w programie "Koniec systemu", w sprawę, w której zarzuty postawione ma Magdalena Adamowicz - obecna europoseł - są zamieszani jej rodzina, deweloperzy, a także gdańscy urzędnicy. Sprawa zatacza coraz większe kręgi, niewykluczone, że pojawią się nowe zarzuty. - Obawiam się, że Parlament Europejski może potraktować tę sprawę politycznie i nie pozbawi pani Adamowicz immunitetu. Do tej pory PE zawsze wyrażał zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła. Obym się mylił, że tym razem będzie inaczej - mówił w programie Kazimierz Smoliński, poseł PiS z Pomorza.

Jak wynika z reportażu w programie "Koniec systemu" Doroty Kani, śledztwo, w którym ma postawione zarzuty europosłanka Magdalena Adamowicz, zatacza coraz szersze kręgi. Postępowanie odsłoniło sieć powiązań z udziałem gdańskich urzędników oraz deweloperów. To rozpoczęte w 2012 r. śledztwo, jak ustaliła "Gazeta Polska, ma zostać po raz kolejny przedłużone. 

W 2012 r. Tygodnik Solidarność opisał niejasności dotyczące majątku prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Sprawą zajęło się CBA kierowane wówczas przez Pawła Wojtunika i trafiła ona do sądu. CBA sprawdziło także oświadczenia majątkowe żony Pawła Adamowicza - Magdaleny, której prokuratura również postawiła zarzuty, podobnie jak jej matce, Janinie A.

Jak wynika z ustaleń dziennikarskiego śledztwa, po zdobyciu mandatu europosła Magdalena Adamowicz złożyła oświadczenie majątkowe, z którego wynika, że jej majątek jest wart ponad 5 milionów złotych. Magdalena Adamowicz posiada sześć mieszkań, przy czym dwa są złączone w jedno. Ich wartość wynosi 499 i 410 tys. zł i pochodzą ze spadku. Wartość pozostałych mieszkań to 1,8 mln zł. Europosłanka posiada również trzy działki niezabudowane o łącznej wartości 375 tys. zł, samochód o wartości 67 tys. zł, a także biżuterię, zegarki i dzieła sztuki warte 30 tys. zł.

O sprawie nieprawidłowości związanych z mieszkaniami po raz pierwszy wiele lat temu pisał „Głos Wybrzeża” - sprawa dotyczyła przyznania strychu w atrakcyjnym miejscu  z zasobów komunalnych studentce Magdalenie Abramskiej, przyszłej żonie Pawła Adamowicza.

Kazimierz Smoliński, pomorski poseł PiS, który był dzisiaj gościem Doroty Kani w programie "Koniec systemu", zapytany, skąd wzięło się określenie Gdańska - "pomorska Sycylia", stwierdził , że "to nawiązanie do tego, że nikt nie chce złamać pewnej tajemnicy. Obowiązuje zmowa milczenia urzędników, sędziów, prokuratorów, środowiska deweloperów, urzędników".

- Oświadczenia majątkowe, które składał Paweł Adamowicz, były składane w sposób błędny. (…) Już od dawna mówiło się, że coś jest nie tak, ale ludzie zwyczajnie bali się o tym mówić. Do dzisiaj mamy problem ze środowiskiem sędziowskim. Nadzwyczajna kasta, bo tak sami o sobie mówią, nabiera w takich sytuacjach znaczenia

- powiedział Smoliński.

Mówiąc o zarzutach dla Magdaleny Adamowicz, poseł uznał, że "w grę wchodzi ten sam majątek".

- Obawiam się, że Parlament Europejski może potraktować tę sprawę politycznie i nie pozbawi pani Adamowicz immunitetu. Do tej pory PE zawsze wyrażał zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła. Obym się mylił, że tym razem będzie inaczej - zaznaczył Kazimierz Smoliński.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W NAJNOWSZYM WYDANIU "GAZETY POLSKIEJ"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kulisy Światowego Forum Holokaustu: Polityków siedmiokrotnie więcej niż ocalonych!

zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

  

Hiszpańska agencja EFE zwróciła uwagę w doniesieniach z Jerozolimy na fakt, że do uczestnictwa w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie zaproszono aż siedmiokrotnie więcej polityków niż ludzi, którzy przeżyli Holokaust. Jak się okazuje na 700 zaproszonych - 600 to politycy.

EFE pisze z uznaniem o geście delegacji ukraińskiej, która - podobnie jak wielu izraelskich ministrów - odstąpiła ocalonym swe miejsca na sali Warszawskiego Getta w Instytucie Jad Waszem, gdzie odbywa się V Światowe Forum Holokaustu. Przypomina, że Forum ma miejsce „w kraju, w którym mieszka ponad 200 tys. osób będących ofiarami nazistowskich prześladowań”.

Hiszpańska agencja cytuje wypowiedzi Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy wyrażają ubolewanie wobec faktu, że na sali obrad było tak mało miejsca dla ofiar Szoah.

Co się dzieje z tymi obchodami? Czy Auschwitz to był jakiś festyn? Na pierwszym miejscu powinni byli się zatroszczyć o tych, którzy przeżyli!.
- mówi cytowany przez hiszpańskie media 86-letni mieszkaniec Hajfy, Tamar Liwni.

Według założonej w 2007 r. izraelskiej organizacji charytatywnej „Aviv for Holocaust Survivors”, której oświadczenie cytuje EFE, „mimo wysiłków na rzecz pełniejszej integracji co czwarty mieszkaniec Izraela, który przeżył Holokaust, żyje dziś poniżej granicy ubóstwa”. Statutowym celem fundacji jest właśnie pomoc tym osobom.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts