Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

W Londynie pożegnano Władimira Bukowskiego. W pogrzebie wzięła udział delegacja "Solidarności Walczącej"

Na cmentarzu Highgate w północnym Londynie odbył się we wtorek pogrzeb zmarłego pod koniec października rosyjskiego pisarza, dysydenta i obrońcy praw człowieka Władimira Bukowskiego, który od końca lat 70. mieszkał w Wielkiej Brytanii.

Władimir Bukowski
By Rob C. Croes (ANEFO) - GaHetNa (Nationaal Archief NL) 933-9889, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41296086

W ceremonii, która miała charakter prywatny, wzięło udział ok. 200 osób, w tym m.in. Marina Litwinienko, wdowa po otrutym w 2006 r. radioaktywnym polonem byłym rosyjskim agencie Aleksandrze Litwinience, oraz Ahmed Zakajew, były premier i minister spraw zagranicznych nieuznawanej Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. Z Polski na pogrzeb przyjechała także kilkunastoosobowa delegacja "Solidarności Walczącej", która przekazała wieniec od premiera Mateusza Morawieckiego.

W ZSRR Bukowski był wielokrotnie więziony za organizowanie demonstracji w obronie dysydentów. Dzięki niemu Zachód dowiedział się o sowieckiej praktyce zamykania dysydentów w szpitalach psychiatrycznych; sam Bukowski w tzw. psychuszkach spędził w sumie niemal 12 lat. W 1976 roku został deportowany na Zachód, gdyż sowieckie władze uznały, że większe zagrożenie stanowi przebywając w kraju, nawet w więzieniach.

Od końca lat 70. mieszkał w Cambridge. Kontestował nową rosyjską rzeczywistość powstałą po upadku Związku Sowieckiego, w tym szczególnie krytycznie odnosił się rządów Władimira Putina. Był mentorem dla wielu rosyjskich opozycjonistów, zwłaszcza tych, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii. Był zarazem zdeklarowanym przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą postrzegał jako nową formę totalitaryzmu.

Bukowski, który w ostatnich latach chorował, zmarł 27 października w swoim domu w Cambridge w wieku 76 lat.

Zabytkowy Highgate Cemetery to jedna z najważniejszych nekropolii Londynu. Wśród ok. 170 tys. pochowanych tam osób są m.in. niemiecki filozof Karol Marks, angielski filozof i socjolog Herbert Spencer, fizyk i chemik Michael Faraday, rodzina pisarza Charlesa Dickensa, piosenkarz George Michael czy manager zespołu Sex Pistols Malcolm McLaren.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Londyn #pogrzeb #Władimir Bukowski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo