Rosja ma wypłacić odszkodowania opozycjonistom

Główna sala rozpraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka / Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł dziś, że Moskwa ma wypłacić odszkodowanie dwóm opozycyjnym politykom, którzy trafili do więzienia w związku z organizacją protestu na moskiewskim placu Bołotnym w 2012 r.

11 tys. euro odszkodowania ma otrzymać Leonid Razwozżajew, a 9 tys. euro - Siergiej Udalcow. Obaj byli liderami radykalnego Frontu Lewicy. W lipcu 2014 roku Udalcow i jego współpracownik Razwozżajew zostali skazani na 4,5 roku kolonii karnej. Sąd uznał ich za winnych zorganizowania masowych zamieszek na placu Bołotnym 6 maja 2012 roku. Według ETPCz Rosja złamała prawo do wolności zgromadzeń oraz naruszyła prawa skarżących, zatrzymując ich i umieszczając w koloniach karnych daleko od domów.

Podczas protestu na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali odejścia Władimira Putina, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi. Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni. Postępowanie karne wszczęto wobec ponad 30 osób. Procesy trwały w 2014 i 2015 roku; w ich następstwie kilkanaście osób zostało skazanych na kary od 2,5 do 4,5 roku łagru.

Razwozżajew ma również dodatkowo otrzymać 4 tys. euro odszkodowania od Ukrainy. Trybunał orzekł, że zarówno Rosja, jak i Ukraina ponoszą odpowiedzialność za to, że nie zbadały skargi Razwozżajewa w sprawie domniemanego porwania go przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) na terenie Ukrainy. Jak podaje Radio Swoboda, Razwozżajew twierdzi, że został siłą zabrany przez FSB w 2012 roku z Ukrainy, gdzie planował ubiegać się o azyl polityczny.

ETPCz orzekł też dziś, że Rosja powinna wypłacić 4 tys. euro odszkodowania za uszczerbek moralny Andriejowi Obote. Trybunał uznał, że Rosja naruszyła 11. artykuł europejskiej konwencji praw człowieka (o wolności gromadzenia się). Obote był wśród siedmiu osób, które zebrały się przed siedzibą rosyjskiego rządu w 2009 roku; każdy z uczestników akcji miał zaklejone taśmą usta i trzymał w rękach niezapisaną kartkę. Obote podkreślał, że był to flash mob. Policja wezwała zebranych do rozejścia się, a kiedy Obote poprosił o podstawę prawną działań funkcjonariuszy, został odwieziony na komisariat. Mężczyźnie postawiono zarzut niepoinformowania władz o publicznym zgromadzeniu. Został skazany na grzywnę w wysokości 1 tys. rubli (wtedy ok. 22 euro) w związku z naruszeniem porządku organizacji wydarzeń publicznych.

ETPCz podkreślił, że flash mob był "pokojowym zgromadzeniem" i uznał, że przyczyny rozgonienia akcji "nie były relewantne i wystarczające". Brak powiadomienia władz o pokojowym zgromadzeniu nie stanowi wystarczającego uzasadnienia pociągnięcia do odpowiedzialności na podstawie przepisów o organizacji nieuzgodnionej akcji. Siedem osób stających w milczeniu i trzymających puste kartki papieru nie może być uznawanych za zagrożenie dla porządku publicznego - podsumowano. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

500 plus? "Trzeba mądrzej wydawać pieniądze". Tej decyzji Tusk zdecydowanie nie żałuje

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Nie żałuję, że nie wprowadziłem 500+, liczyłem wtedy, na co Polskę stać, a na co nie (...) PiS dokonało wyboru: damy tyle, ile się da, nie bacząc na to, czy za parę lat wystarczy pieniędzy na ochronę zdrowia dzieci (...) Trzeba mądrzej wydawać pieniądze - powiedział Donald Tusk w jednym z programów śniadaniowych.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, były szef Rady Europejskiej i były premier ma dzisiaj bardzo aktywny dzień, w którym aż roi się od najpopularniejszych ostatnio w polskiej polityce tematów.

[polecam:https://niezalezna.pl/302071-tusk-chce-wyciagnac-polakow-na-ulice-protesty-to-obowiazek-kazdego-z-nas]

Tak więc na antenie Radia Zet przekonywał, że protesty uliczne są nie tylko skuteczne ale i obowiązkowe, a po uszach dostało się premierowi Morawieckiemu za informacje po szczycie klimatycznym Unii Europejskiej, na którym Polska dostała pól roku, by zastanowić się, czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej w sprawach ochrony środowiska i klimatu:

To kolejne kłamstwo brukselskie premiera Mateusza Morawieckiego"

- stwierdził dziś Donald Tusk w Radiu ZET. Powiedział też, że nie rozumie tej "infantylnej radości" polskiego premiera. Tusk przyznał ponadto, że jego rząd nie zrobił nic w sprawie klimatu. Nie powstrzymało go to jednak przed dawaniem "dobrych rad" obecnemu rządowi.

[polecam:https://niezalezna.pl/302076-tusk-nazywa-morawieckiego-klamca-i-mowi-o-infantylnej-radosci-to-nie-jest-zaden-sukces]

To jednak nie wszystko. Donald Tusk w  "Dzień Dobry TVN" został zapytany przez Kingę Rusin o to, czy nie żałuje, że nie obiecał Polakom 500+ w przegranej kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku.

Jego odpowiedź nie pozostawia miejsca na niedopowiedzenia.

Nie, nie żałuję, że nie wprowadziłem 500+, liczyłem wtedy, na co Polskę stać, a na co nie. Polska musi teraz inwestować niewyobrażalne pieniądze w zdrowie, edukację i ochronę środowiska. PiS dokonało wyboru: damy tyle, ile się da, nie bacząc na to, czy za parę lat wystarczy pieniędzy na ochronę zdrowia dzieci. Wiem, że to co teraz mówię, nie jest popularne. Będziemy mieli 500 złotych w kieszeni, ale nie wyleczymy dziecka. Trzeba mądrzej wydawać pieniądze

- podsumował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pudelek.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl