Ekspert Pekao komentuje expose: "Cieszy upraszczanie prawa podatkowego"

zdjęcie ilustracyjne

  

"Zapowiedzi zmian prawa podatkowego są zachęcające, ale powinny być konsultowane z biznesem, co umożliwiłoby zniesienie najbardziej niekorzystnych rozwiązań" - powiedział Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA w nawiązaniu do wtorkowego expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Mrowiec powiedział, że krokiem w dobrym kierunku były deklaracje szefa rządu o dalszej deregulacji gospodarki.

Zachęcające były zapowiedzi upraszczania prawa podatkowego oraz kolejnych ulg inwestycyjnych

- dodał ekspert.

Zwrócił uwagę na deklarację zmian podatkowych 1:1, czyli każda nowa regulacja podatkowa znosi poprzednią.

Najlepiej by było, żeby te zmiany były konsultowane z biznesem, co umożliwiłoby zniesienie najbardziej niekorzystnych rozwiązań

- mówił.

Ekonomista Pekao SA pozytywnie odebrał zapowiedzi dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową. Są one istotne z dwóch przyczyn: zarówno pod kątem emisyjności transportu, jak i jego dostępności.

To nie muszą być bardzo duże sumy, ale ich przełożenie będzie istotne z punktu widzenia spójności komunikacyjnej kraju

 - powiedział Mrowiec.

Jak mówił, efekt będziemy wzmocniony przez korzyści wynikające z transportu zbiorowego m.in. obniżoną emisyjność.

Ekspert ocenił, że zapowiedziane przez premiera inwestycje infrastrukturalne mogą być odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze.

Oprócz dużych projektów finansowanych z budżetu, potrzebujemy jednak wyraźnego przyspieszenia inwestycji prywatnych. W ostatnich latach inwestycje prywatne względem PKB były na niskich poziomach, dopiero w poprzednim półroczu widać było pewne odbicie

- przyznał ekonomista.

Premier zapowiedział, że chce, by PKB rosło 2-3 pp. ponad średnią unijną. To oznacza wzrost w granicach 3,4 - 4,4 proc. Dolna granica jest realistyczna, a górna także w zasięgu, przy mocniejszym "uruchomieniu" inwestycji

 - powiedział Mrowiec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem. Dojdzie do ułaskawienia?

/ Jan Śpiewak / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W niedzielę po godz. 20 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Janem Śpiewakiem – przekazał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. To efekt głośnego wyroku, który zapadł w piątek. Sąd podtrzymał wyrok poprzedniej instancji uznając, że Jan Śpiewak zniesławił mec. Bogumiłę Górnikowską, córkę byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

W rozmowie z PAP Śpiewak potwierdził, że do spotkania doszło, nie powiedział jednak, z czyjej inicjatywy.

Mogę powiedzieć tylko, że tematem rozmowy była moja sytuacja prawna i historia kamienicy na ul. Joteyki

- powiedział.

Działacz miejski Jan Śpiewak został w piątek uznany prawomocnie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał Śpiewakowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

[polecam:https://niezalezna.pl/301904-bronil-sadow-i-organizowal-manifestacje-po-wyroku-jan-spiewak-wyznaje-dzis-bym-tego-nie-zrobil]

Śpiewak krytykował wyrok sądu, uznając go za niesprawiedliwy i zapowiedział, że nie wykona go. Poinformował, że będzie składał kasację od wyroku i być może złoży wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie.

[polecam:https://niezalezna.pl/268386-spiewak-sie-odezwal-w-sprawie-nauczycieli-szkoda-tylko-ze-wszystkie-fakty-pomieszal]

W październiku 2017 r. Śpiewak napisał na Twitterze: "Boom. Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 roku metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na Ochocie". Później kilkakrotnie powtórzył ten zarzut wobec prawniczki na konferencjach. Chodziło o kamienicę przy ul. Joteyki 13 na warszawskiej Ochocie. Budynek przekazano w prywatne ręce w 2011 roku.

Mec. Górnikowska skierowała przeciwko Śpiewakowi prywatny akt oskarżenia dotyczący zniesławienia (z art. 212 Kk). Według niej Śpiewak pomówił ją o nieprawidłowości w wykonywaniu przez nią funkcji kuratora i o udział w aferze reprywatyzacyjnej, a w rezultacie naraził na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania przez nią zawodu. Domagała się dla miejskiego aktywisty 10 tys. zł grzywny i trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl