Ekspert Pekao komentuje expose: "Cieszy upraszczanie prawa podatkowego"

zdjęcie ilustracyjne

  

"Zapowiedzi zmian prawa podatkowego są zachęcające, ale powinny być konsultowane z biznesem, co umożliwiłoby zniesienie najbardziej niekorzystnych rozwiązań" - powiedział Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA w nawiązaniu do wtorkowego expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Mrowiec powiedział, że krokiem w dobrym kierunku były deklaracje szefa rządu o dalszej deregulacji gospodarki.

Zachęcające były zapowiedzi upraszczania prawa podatkowego oraz kolejnych ulg inwestycyjnych

- dodał ekspert.

Zwrócił uwagę na deklarację zmian podatkowych 1:1, czyli każda nowa regulacja podatkowa znosi poprzednią.

Najlepiej by było, żeby te zmiany były konsultowane z biznesem, co umożliwiłoby zniesienie najbardziej niekorzystnych rozwiązań

- mówił.

Ekonomista Pekao SA pozytywnie odebrał zapowiedzi dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową. Są one istotne z dwóch przyczyn: zarówno pod kątem emisyjności transportu, jak i jego dostępności.

To nie muszą być bardzo duże sumy, ale ich przełożenie będzie istotne z punktu widzenia spójności komunikacyjnej kraju

 - powiedział Mrowiec.

Jak mówił, efekt będziemy wzmocniony przez korzyści wynikające z transportu zbiorowego m.in. obniżoną emisyjność.

Ekspert ocenił, że zapowiedziane przez premiera inwestycje infrastrukturalne mogą być odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze.

Oprócz dużych projektów finansowanych z budżetu, potrzebujemy jednak wyraźnego przyspieszenia inwestycji prywatnych. W ostatnich latach inwestycje prywatne względem PKB były na niskich poziomach, dopiero w poprzednim półroczu widać było pewne odbicie

- przyznał ekonomista.

Premier zapowiedział, że chce, by PKB rosło 2-3 pp. ponad średnią unijną. To oznacza wzrost w granicach 3,4 - 4,4 proc. Dolna granica jest realistyczna, a górna także w zasięgu, przy mocniejszym "uruchomieniu" inwestycji

 - powiedział Mrowiec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

17-letnia Dżesika poczytalna. Może odpowiadać ws. zabójstwa

/ Image by Free-Photos from

  

17-letnia Dżesika, podejrzana wraz ze swoim rówieśnikiem Sebastianem K. w sprawie zabójstwa siekierą ich znajomego, jest poczytalna i może odpowiadać przed sądem – orzekli biegli po przeprowadzeniu jednorazowego badania nastolatki.

Jak poinformowała zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu prok. Beata Starzecka, do prokuratury wpłynęła opinia zespołu biegłych: dwóch psychiatrów i psychologa w sprawie Dżesiki. Ich zdaniem dziewczyna w chwili popełnienia zarzucanego jej czynu była poczytalna i mogła pokierować swoim postępowaniem. Może też odpowiadać przed sądem.

Nastolatka i Sebastian K. są podejrzani ws. zabójstwa: chłopak miał uderzyć ofiarę co najmniej 15 razy siekierą w głowę, a dziewczyna miała go do tego namówić. Zwłoki porzucili w rowie w pobliżu domu ofiary.

Biegłym w przypadku Dżesiki wystarczyło jednorazowe badanie, aby ocenić stopień jej poczytalności w chwili dokonania czynu. Natomiast w przypadku 17-letniego Sebastiana K. biegli zawnioskowali o obserwację psychiatryczną w warunkach zamkniętych, uznając, że jest konieczna do uzyskania pełnego i ostatecznego rozpoznania jego stanu psychicznego i wydania opinii w tej sprawie.

Na wniosek prokuratury sąd w ubiegłym tygodniu nieprawomocnie wyraził zgodę na taką obserwację, która potrwa 4 tygodnie i może zostać przedłużona na wniosek biegłych.

Byłaby ona przeprowadzona w warunkach szpitalnych aresztu śledczego.

Obojgu za zabójstwo grozi maksymalnie 25 lat pozbawienia wolności, ponieważ są to osoby młodociane, a w takim przypadku nie orzeka się najwyższej kary za zabójstwo, czyli dożywotniego pozbawienia wolności.

Do zabójstwa doszło w kwietniu br. w Słonnem koło Dubiecka (Podkarpackie). Podczas imprezy alkoholowej w domu konkubenta matki Dżesiki, z udziałem obojga nastolatków i Wojciecha P., mężczyzna miał zaczepiać dziewczynę i niewłaściwie się zachować wobec niej. Doszło do bójki między nim a Sebastianem K. Wówczas Dżesika – jak ustalono w śledztwie - pobiegła do piwnicy po siekierę, którą dała Sebastianowi i namówiła do zabójstwa. Chłopak co najmniej 15 razy uderzył mężczyznę w głowę, czym spowodował jego śmierć.

Jak ustalono w śledztwie Wojciech P. doznał licznych ran ciętych głowy, szyi, klatki piersiowej i pleców.

Później podejrzani mieli przykryć zwłoki prześcieradłem, ułożyć je na taczkach i wywieźć w okolice domu ofiary. Tam porzucili je w przydrożnym rowie. Po powrocie do domu zmyli ślady krwi z taczek, siekiery i z mieszkania.

Prokuratura postawiła Sebastianowi zarzut zabójstwa poprzez działanie wspólnie i w porozumieniu z Dżesiką i co najmniej 15-krotne uderzenie w głowę siekierą Wojciecha P.

A Dżesika podejrzana jest o nakłonienie Sebastiana do odebrania życia Wojciechowi P. przy użyciu siekiery oraz o działanie z nim wspólnie i w porozumieniu.

W czasie przesłuchania oboje przyznali się do zarzucanych im czynów. Podczas wizji lokalnej opisali dokładny przebieg wydarzeń. Wizja potwierdziła ustalenia prokuratury.

Podejrzani 17-latkowie Dżesika N. i pochodzący z Dąbrowy Górniczej Sebastian K. poznali się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym na Mazowszu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl