Kaplica Ostrobramska przejdzie gruntowny remont. Prace potrwają do przyszłego roku

Ostra Brama / By Michal Gorski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61003464

  

Rozpoczęły się prace renowacyjne Kaplicy Ostrobramskiej i przylegającego do niej barokowego kościoła św. Teresy – poinformowała dzisiaj kuria wileńska. Prace potrwają do 2020 roku.

- Jest to kontynuacja działań, które faktycznie zostały zapoczątkowane w 2017 roku - poinformowała kuria wileńska, powołując się na ekonoma archidiecezji wileńskiej Mykolasa Juozapavicziusa.

- Przystępujemy do kolejnego etapu, który będzie zauważalny dla odwiedzających kaplicę

 - dodała w rozmowie z PAP przedstawicielka kurii Żivile Peluritiene.

Zaznaczyła ona, że „będą czynione wszelkie starania, by kaplica podczas praca nie była zamykana”, ale nie wyklucza się, że „dostęp do niej czasami będzie ograniczony”.

Służba Ekonoma Archidiecezji Wileńskiej przed kilkoma tygodniami poinformowała, że odbył się przetarg na wykonanie prac budowlanych i renowacyjnych kościoła św. Teresy, Kaplicy Ostrobramskiej i prowadzących do niej schodów. Umowa została podpisana ze spółką HSC Baltic.

W czasie remontu zostanie odnowiona fasada kaplicy, okna i okiennice oraz zmieniony system wentylacyjny. Zostanie zainstalowana winda, która pozwoli na odwiedzanie kaplicy osobom niepełnosprawnym. Po remoncie obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej znajdzie się za specjalnym szkłem i zostanie przygotowana ekspozycja skarbca Ostrej Bramy.

W kościele św. Teresy odnowione będą witraże, malarstwo ścienne, sklepienia, centralne drzwi. Część piwnicy pod kościołem zostanie dostosowana do potrzeb pielgrzymów, a w galerii łączącej kościół z kaplicą znajdzie się miejsce dla odrestaurowanych organów. W kaplicy, kościele i galerii zostanie zainstalowany spójny system audiowizualny i kamery monitoringu.

Prace potrwają do 2020 roku, a ich koszt wyniesie ponad 2 mln euro.

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesiona w XVI w. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie wiąże się z konstrukcją murów obronnych miasta, które dawniej zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych i nazywanego też ikoną, nie jest znany.

Koronacja obrazu papieskimi koronami odbyła się 2 lipca 1927 roku na Placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski ksiądz kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wówczas tytuł Matki Miłosierdzia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Dolnośląskie: 6 nowych przypadków

/ Mojpe

  

U kolejnych sześciu osób z województwa dolnośląskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie odnotowano 199 zachorowań. Czterech pacjentów zmarło.

W wydanym komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały, że potwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. „Trzy osoby są hospitalizowane w szpitalach we Wrocławiu, Bolesławcu i Wałbrzychu. Pozostałe osoby poddane zostały izolacji domowej” – podano.

Nowi zdiagnozowani pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz z powiatów - jeleniogórskiego i zgorzeleckiego.

W sumie w województwie dolnośląskim odnotowano 199 przypadków zakażenia koronawirusem, cztery osoby zmarły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts