Szefowie MZS sześciu państw apelują o integrację UE na Bałkanach Zachodnich

/ pixabay.com/CC0/Capri23auto

  

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Włoch, Austrii, Czech, Słowacji i Słowenii zaapelowali we wspólnym liście do Komisji Europejskiej o opracowania w ciągu kilku tygodni propozycji, które wzmocniłyby proces integracji unijnej w regionie Bałkanów Zachodnich.

Wzywamy Komisję Europejską do opracowania do lutego 2020 r. konkretnych propozycji, które pozwoliłyby na wzmocnienie efektywności procesu rozszerzenia UE jako instrumentu wsparcia reform i wysiłków integracyjnych w regionie (Bałkanów Zachodnich - przyp. red.)

- napisali w liście, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

Wskazali w nim, że proces integracji krajów bałkańskich z UE przebiega wolno i nierównomiernie.

Dlatego jesteśmy gotowi na konstruktywne zaangażowanie tak, aby poprawić działania tego procesu

 - napisali.

Ministrowie podkreślili, iż liczą na to, że dzięki temu uda się osiągnąć porozumienie w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcyjnych z Albanią i Macedonią Północną w marcu 2020 roku.

Wskazali, iż nie ma wątpliwości, że tylko dzięki integracji regionu mogą tam zostać przeprowadzone niezbędne reformy oraz wzmocnione jego bezpieczeństwo i stabilność.

Nie ma alternatywy dla pełnoprawnego członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w UE, jeśli chcemy zabezpieczyć nasze interesy w regonie

- wskazali.

List jest datowany na poniedziałek, 18 listopada. Został skierowany do szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera.

W październiku mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli przywódcom krajów UE nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do wyrażenia zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej.

Według nieoficjalnych informacji, jakie docierały do dziennikarzy, Francja była jedynym krajem, który blokował decyzje o otwarciu rozmów akcesyjnych zarówno dla Albanii, jak i mającej większe poparcie i będącej lepiej ocenianej Macedonii Północnej.

Dania i Holandia, które były zdecydowanie niechętne jeśli chodzi o Albanię, były w stanie zgodzić się na „zielone światło” dla Macedonii Północnej.

Unia obiecywała wcześniej, że po spełnieniu warunków droga do rozpoczęcia negocjacji zostanie otwarta. Te warunki zostały spełnione przez dwa kraje bałkańskie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelne potrącenie. Nie żyje 51-latek

/ / twitter.com/screenshot

  

51-latek zginął w efekcie potrącenia przez samochód. Do tragedii doszło w miejscowości Marzysz (woj. świętokrzyskie). Kierowca był trzeźwy.

Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem w Marzyszu w gminie Daleszyce, na leśnym odcinku drogi powiatowej. „Kierujący fordem transit 60-latek potracił 51-letniego mężczyznę. Pieszy, mieszkaniec gminy Morawica, w wyniku poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu

-  powiedział asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Policjant dodał, że kierowca samochodu był trzeźwy.

„Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora. Jest też biegły z zakresu medycyny sądowej. Ich ustalenia wyjaśnią dokładny przebieg tego tragicznego wypadku” – podkreślił asp. Majchrzak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl