Prof. Maliszewski: nie było dotąd lepszego strategicznie exposé niż Morawieckiego

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Nie było do tej pory lepszego strategicznie exposé niż wygłoszone przez Mateusza Morawieckiego – ocenił prof. UKSW Norbert Maliszewski. Politolog wskazał, że premier nakreślił wizję budowy silnych instytucji państwowych i rozwoju społeczno-gospodarczego. "To wynika z wiedzy i doświadczenia premiera Morawickiego oraz jego zainteresowań wyzwaniami gospodarczymi, wyzwaniami związanymi ze zmianą klimatu" – dodał.

Prof. Maliszewski ocenił exposé premiera Morawieckiego jako "najlepsze strategicznie" spośród wygłaszanych przez polskich szefów rządu.

"To wynika z wiedzy i doświadczenia premiera Morawickiego oraz jego zainteresowań wyzwaniami gospodarczymi, wyzwaniami związanymi ze zmianą klimatu"

– mówił politolog.

Naukowiec wskazał, że w exposé premier mówił m.in. o dwóch "motorach pierwszej kadencji, które będą kontynuowane". Pierwszy z nich – jak mówił prof. Maliszewski – to solidarnościowe wyrównywanie szans, które opiera się na programach społecznych. Drugi zaś to kwestie wartości.

"Premier wskazuje, że PiS będzie miało bardzo silny kręgosłup opierający się na wartościach. Mówi też o normalności, która będzie obroną przed huśtawką światopoglądową. Tą huśtawką będą kołysać z jednej strony Lewica, a z drugiej Konfederacja"

– mówił.

Zdaniem prof. Maliszewskiego najistotniejsze jest jednak pojawienie się "trzeciego motoru". Ma być nim – jak mówił naukowiec – rozwój społeczno-gospodarczy w dziedzinach, które są ważne dla Polaków.

"To wzrost nakładów na służbę zdrowia z badaniami profilaktycznymi dotyczącymi raka, inwestowania w modernizację szpitali i wreszcie coś, co na prawicy się nie pojawiało – kwestie związane ze smogiem i ochroną klimatu"

– powiedział. Wyliczył także kwestie związane z transformacją energetyki, inwestowanie w edukację i pomoc przedsiębiorcom.

Politolog wskazał, że z exposé premiera wyłania się cel, do którego dąży rząd PiS. "To budowanie silnych instytucji państwowych, rozwój społeczno-gospodarczy tak, by Polska pod względem zarobków doganiała państwa starej UE" – mówił. Dodał, że expos

é było strategiczną odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi dziś Polska. "To zmieniająca się gospodarka, zmiany klimatyczne czy kryzys demograficzny" – wyliczał politolog.

Prof. Maliszewski powiedział też, że exposé skłania do podsumowań politycznych.

"Widzimy, że PiS jest partią republikańską, która potrafi poodejmować nowoczesne tematy, odpowiadać na różnego rodzaju pytania, która ma bardzo szeroką grupę wyborców. Nie boi się na przykład kwestii równych płac dla kobiet i mężczyzn"

– powiedział. Dodał, że PiS to dziś partia, która zajmuje scenę polityczną od prawej strony do centrum

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo

/ glaborde CC)

  

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała, że liczba osób zakażonych nowym koronawirusem wynosi obecnie 830. Poinformowała też, że 25 osób zmarło z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem, który po raz pierwszy wykryto w mieście Wuhan.

Również dzisiaj władze Japonii poinformowały o drugim już przypadku zakażenia koronawirusem w tym kraju. Zakażony 40-letni mężczyzna powrócił do Japonii w sobotę z Wuhan.

Zakażony Japończyk znajduje się obecnie w szpitalu w Tokio, gdzie przebywa na obserwacji

- podało japońskie ministerstwa zdrowia.

Pierwszy przypadek zakażenia został odnotowany w Japonii na początku stycznia. Zakażonym okazał się Chińczyk, który przybył do Japonii ze środkowych Chin w celach biznesowych.

Agencja Kyodo przypomina, że od dzisiaj zaczyna się w Chinach Festiwal Wiosny, w trakcie którego mają miejsce aż trzy święta, co oznacza przedłużone wakacje. Tegoroczne obchody Chińskiego Nowego Roku potrwają co najmniej tydzień. Według wstępnych prognoz Chińczycy odbędą ok. 3 mld podróży. Władze spodziewają się, że aż 7 mln ludzi uda się w podróże poza granice Chin.

Premier Shinzo Abe zwołał na dzisiaj posiedzenie rządu poświęcone tej kryzysowej sytuacji.

W obawie przed rozprzestrzenianiem się niebezpiecznego koronawirusa w samym Państwie Środka władze Chin zarządziły blokadę komunikacyjną trzech miast, gdzie wcześniej odnotowano występowanie wirusa: Wuhan, Ezhou i Huanggang nad rzeką Jangcy. Wszystkie trzy ośrodki miejskie znajdują się w prowincji Hubei.

Władze tej prowincji - podobnie jak kierownictwo prowincji Guangdong ze stolica w Kantonie - ogłosiły w czwartek pierwszy, najwyższy stopień zagrożenia zdrowia publicznego z powodu nowego wirusa. Do walki z epidemią włączono wojsko i policję. Zakazano organizowania imprez masowych, wstrzymano pracę przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych oraz ograniczono dostęp do obszarów potencjalnie niebezpiecznych.

Odwołano też wszystkie imprezy kulturalne i uroczystości związane z Festiwalem Wiosny.

Associated Press zaznacza, że ożywione zazwyczaj ulice 11-milionowego Wuhan są opustoszałe. Nie działa komunikacja miejska. Policja kontroluje wszystkie samochody, ale drogi wyjazdowe z miasta nie zostały jeszcze zablokowane.

Także w Pekinie większość imprez kulturalnych jest odwołana. Dyrekcja kompleksu Zakazanego Miasta, gdzie znajduje się dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing ogłosiła w piątek, że w sobotę i w niedzielę obiekt będzie zamknięty dla zwiedzających.

Pomimo ścisłej blokady miast w prowincji Hubei w czwartek poinformowano jednak o pierwszym przypadku śmiertelnym poza jej zasięgiem. W mieście Hebei w prowincji północnej okalającej Pekin zmarł to 80-letni mężczyzna, który przyjechał do Hebei po dwumiesięcznym pobycie w Wuhanie.

Chińska telewizja publiczna informowała uprzednio o 644 przypadkach zachorowań. Poza Chinami po jednym przypadku nowego koronawirusa wykryto w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, USA i Arabii Saudyjskiej, a dwa przypadki odkryto w Wietnamie oraz w Japonii.

Na wielu lotniskach na całym świecie powzięto nadzwyczajne środki ostrożności. Wcześniej na takie kroki zdecydowano się w w USA, Wielkiej Brytanii i Australii a w czwartek o wzmożonych kontrolach i prowadzeniu systemowego monitoringu temperatury ciała pasażerów poinformowały władze lotnisk w Dubaju, Kairze, w RPA oraz w Turcji.

W czwartek po dwudniowej naradzie ekspertów Światowej organizacji Zdrowia zapewniono, że WHO bardzo uważnie obserwuje rozwój sytuacji i nakłania krajowe władze medyczne do podjęcia wszelkich środków ostrożności, jednak - co podkreślono w oświadczeniu dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Ghebreyesusa - "jest jeszcze za wcześnie, by ogłaszać międzynarodową sytuację nadzwyczajną w związku z pojawieniem się nowego koronowirusa".

Może się to jednak okazać konieczne

- podkreślił Ghebreyesus

Didier Houssin, który przewodniczył naradzie w Genewie powiedział dziennikarzom, że liczba zakażeń poza Chinami jest wciąż niewielka, a władze ChRL powzięły cały szereg środków prewencyjnych, które mogą ograniczyć rozwój potencjalnej epidemii.

To daje pewne nadzieje

- wskazał. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts