Morawiecki: Otrzymaliśmy od Polaków silny demokratyczny mandat, który wynika z rekordowej liczby głosów

Mateusz Morawiecki / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Polacy powierzyli Prawu i Sprawiedliwości zadanie budowy polskiego państwa dobrobytu, państwa bezpiecznego i nowoczesnego, państwa, w którym każdy może z dumą powiedzieć: Polska to mój dom - powiedział w expose premier Mateusz Morawiecki.

"Równo rok temu odszedł na wieczną wartę Czesław Mostek, ‘Wilk’, urodził się, gdy Polski nie było na mapie, dorastał w II RP, był w asyście, która wiozła serce marszałka do Wilna. Brał udział w obronie Warszawy, brał udział w Powstaniu Warszawskim. W PRL osadzony był w katowni ubeckiej na Pradze. Dożył III RP, dożył naszych czasów. W jego osobie niepodległa Rzeczpospolita kłania się dziś wszystkim bohaterom, cichym, bezimiennym, wytrwałym, wiernym,  wszystkim bez których polska droga do niepodległości, do nowoczesności, do normalności pozostałaby tylko marzeniem" – zaczął szef rządu.

Polacy powierzyli Prawu i Sprawiedliwości zadanie budowy polskiego państwa dobrobytu, państwa bezpiecznego i nowoczesnego, państwa, w którym każdy może z dumą powiedzieć: Polska to mój dom. Powierzyli nam to zadanie w wyborach, które miały najwyższą frekwencję od 30 lat. Otrzymaliśmy od Polaków silny demokratyczny mandat, który wynika z rekordowej liczby głosów oddanej na nasze ugrupowanie. Wyniki wyborów pokazały, że Polakom wraca wiara w sens obietnicy, sens polityki. To wielka sprawa, dziękują ze to zaufanie, a Wysoką Izbę poproszę po wygłoszeniu expose o wotum zaufania dla mojego rządu

– powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Niemieckie media zadowolone z wyroku TSUE ws. relokacji uchodźców. „To wystawienie rachunku”

Zdjęcie ilustracyjne / By Zdjęcie to zostało zrobione przez użytkownika Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43196962

  

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu orzekł, że Polska, Czechy i Węgry złamały wspólnotowe prawo, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców. Dziś orzeczenie TSUE komentują niemieckie media w dość triumfalistycznym tonie. - Czwartkowy wyrok TSUE to wystawienie “rachunku” - stwierdził berliński dziennik „Tagesspiegel”.

Do tych podstaw należy „zasadnicze przestrzeganie uzgodnień” - stwierdził w piątek „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Dziennik napisał, że kluczowym składnikiem Unii Europejskiej jest „wola do wspólnego rozwiązywania wspólnych problemów”.

[polecam:https://niezalezna.pl/320460-polska-czechy-i-wegry-zlamaly-prawo-ue-bo-odmowily-relokacji-uchodzcow-tak-orzekl-tsue]

- Wiarygodność tego, co zostało wspólnie postanowione, ma decydujące znaczenie. Decyzja TSUE jest tak ważna, ponieważ pomimo wygaśnięcia mechanizmu dystrybucji uchodźców, problem ten może pojawić się ponownie w każdej chwili 

- dodał.

W sporze o rozdział uchodźców, tak jak i dziś podczas kryzysu koronawirusa, „chodziło także o solidarność między krajami UE” - napisał w piątek „Tagesspiegel”.

[polecam:https://niezalezna.pl/320509-muller-wyrok-tsue-bez-znaczenia]

Stwierdził, że celem było „odciążenie takich krajów jak Grecja i Włochy przy przyjmowania uchodźców”. Plany te nie weszły w życie ze względu na ówczesny sprzeciw rządzących w Warszawie, Budapeszcie i Pradze. Czwartkowy wyrok TSUE to wystawienie “rachunku” - stwierdził berliński dziennik.

Także Tagesspiegel zauważył, że UE zrezygnowała z programu redystrybucji uchodźców, który planowano w 2015 r. „Niemniej jednak decyzja ta stanowi pilne przypomnienie o konieczności zastosowania się do decyzji UE”.

[polecam:https://niezalezna.pl/320501-premier-czech-o-wyroku-tsue-najwazniejsze-ze-zadnych-migrantow-nie-bedziemy-przyjmowac]

Dziennik przewiduje, że problem rozdziału uchodźców powróci po ustaniu pandemii koronawirusa. Jeśli np. Węgry będą dalej odmawiać ich przyjmowania, „to będą musiały wnieść większy wkład finansowy w europejską politykę migracyjną”, np. w ochronę granic zewnętrznych UE w Grecji lub opiekę humanitarną nad migrantami.


Źródła sporu o relokację tzw. uchodźców sięgają 2015 roku, gdy w odpowiedzi na kryzys migracyjny Rada UE przyjęła dwie decyzje, które miały wesprzeć Włochy i Grecję w obliczu masowego napływu migrantów. Chodziło o relokację z tych państw najpierw 40 tys., a potem 120 tys. osób ubiegających się o ochronę międzynarodową. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób, niż przewidywano. Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że wykonanie decyzji zagrażałoby realizacji przez nie ich obowiązków, dotyczących utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts